Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Monika Branicka
|

Kod SWIFT pozwala zidentyfikować bank. Kiedy może się przydać?

2
Podziel się:

Międzynarodowe transakcje bankowe bywają realizowane w kilka dni. Wszystko zależy od sprawnego przeprowadzenia operacji. Oprócz numeru IBAN, przyda się także znajomość kodu SWIFT odbiorcy.

Kod SWIFT pozwala zidentyfikować bank. Kiedy może się przydać?
(Lisa S, Shutterstock)

Międzynarodowe transakcje bankowe bywają realizowane w kilka dni. Wszystko zależy od sprawnego przeprowadzenia operacji. Nadawca może się do tego przyczynić, dbając o poprawne wprowadzenie danych. Oprócz numeru IBAN, przyda się także znajomość kodu SWIFT odbiorcy. Każdy bank czy instytucja finansowa posiada odrębny identyfikator, który służy do weryfikacji.

Kod SWIFT, inaczej zwany kodem BIC (Business Identifier Code), to 8-znakowy, jawny ciąg liter i cyfr, nadawany każdej instytucji bankowej w Polsce i za granicą. Czasem numery są także rozszerzane do 11 znaków po to, by wskazać konkretny oddział banku.

Główną funkcją standardowego identyfikatora jest usprawnienie transakcji finansowych. Przydzielaniem i rejestracją kodów zajmuje się Stowarzyszenie dla Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication).

Do czego służy kod SWIFT? Ułatwia automatyczne przetwarzanie komunikatów elektronicznych oraz identyfikację instytucji, do której adresowany jest dany przelew. Wprowadzenie numeru jest wymagane przy transakcjach zagranicznych. Stosowanie się do tego standardu pozwala uniknąć dodatkowych kosztów, które mogłyby wynikać z ręcznej obsługi operacji. Identyfikatory poszczególnych instytucji można znaleźć bezpośrednio na ich stronach internetowych.

**DEUT DE FF XXXX **

B Identyfikator instytucji przydzielany przez organ rejestrujący
B Symbol kraju
B Informacja o lokalizacji
B Numer oddziału danego banku

SWIFT to organizacja non-profit, której celem jest umożliwianie wiarygodnej i niezależnej komunikacji dla transferów pieniężnych. Z usług stowarzyszenia korzysta około 8 tysięcy podmiotów bankowych na całym świecie. Należą do nich nie tylko banki, ale także brokerzy, maklerzy, menadżerowie inwestycyjni oraz jednostki infrastruktury rynkowej (w obszarach: płatności, papierów wartościowych, operacji skarbowych i handlowych).

Korzystasz z przelewów zagranicznych? Dowiedz się również, czym jest numer IBAN.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Marek
4 lata temu
Polecam ten artykuł https://szybkagotowka.pl/Finanse/swift-co-to-jest - można w nim znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące kodu SWIFT i jego wykorzystania w międzynarodowym bankingu.
apis melifera
7 lat temu
"SWIFT to organizacja non-profit..". a byle szkolenie kosztuje u nich 1000 € - wypłacą prezesowi i dyrektorom mega premie i faktycznie po takiej operacji jest to "fundacja" non-profit