Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak pożyczyć na podatek, gdy w firmowej kasie pusto

0
Podziel się:

Tylko trzy banki proponują przedsiębiorcom kredyt celowy na zapłatę podatku wynikającego z rocznego rozliczenia PIT.

Jak pożyczyć na podatek, gdy w firmowej kasie pusto
(Amaxim/Dreamstime)

Tylko trzy banki proponują przedsiębiorcom kredyt celowy na zapłatę podatku wynikającego z rocznego rozliczenia PIT. Co ciekawe, najdroższy kredyt oferuje bank specjalizujący się w obsłudze przedsiębiorstw.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą rozliczają się z fiskusem tak samo, jak _ zwykli _ podatnicy – w tym roku mają na to czas do 2 maja. Do ostatniej chwili będą zapewne zwlekać ci, którzy w deklaracji PIT za ubiegły rok wykazali niedopłatę i winni są fiskusowi pieniądze.

Taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna ze względu na optymalizację podatkową przedsiębiorców pod koniec roku – w grudniu prowadzący działalność (rozliczający się z fiskusem liniowo lub według skali podatkowej) płacą fiskusowi podwójną zaliczkę na podatek, starają się zatem obniżyć podstawę opodatkowania za listopad w każdy możliwy sposób. Efektem skutecznej optymalizacji może być niedopłata tak wysoka, że w firmowej kasie, skazanej na nieregularne wpływy od kontrahentów, niespodziewanie zabraknie pieniędzy.

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają się w tej sytuacji posiłkować kredytem, mają obecnie do dyspozycji ofertę trzech banków, jeśli wziąć pod uwagę tylko tzw. kredyty celowe, w przypadku których bank przelewa pieniądze bezpośrednio na konto urzędu skarbowego. Takie kredyty, ze względu na niższe ryzyko banku, są z reguły tańsze od standardowych kredytów gotówkowych na dowolny cel.

Wyjątkiem jest tu jednak FM Bank, co dziwi o tyle, że specjalizuje się przecież w obsłudze przedsiębiorstw. Oprocentowanie kredytu na PIT w FM Banku sięga 17,5 proc., do tego należy doliczyć wysoką, 5-proc. prowizję (dane dotyczące warunków finansowych otrzymaliśmy w warszawskim oddziale banku, ponieważ centrala nie chciała ich udostępnić).

Warunki firmowych kredytów na PIT (kredyt 6 tys. zł, zaciągany na 12 miesięcy)
Bank Jak długo musi być prowadzona działalność Oproc. nomin. Prowizja Maks. kwota kredytu Okres kredytowania Miesięczna rata
Bank BPS 6 miesięcy 12,5 proc. 0 proc. 80 tys. zł do 12 miesięcy 534,50 zł
MultiBank 12 miesięcy (3 miesiące samozatrud. u dotych. Prac. 10,99 proc. – 11,99 proc. 1,5 proc. – 5 proc. 50 tys. zł 6 – 60 miesięcy 538,22 zł
FM Bank* 12 miesięcy 17,5 proc. 5 proc. 20 tys. zł 3 – 24 miesiące 576 zł
  • Na podstawie informacji od doradcy, dane niepotwierdzone przez centrale banku Źródło: Tax Care

Równie wysoką prowizję przewiduje MultiBank, ale za to proponuje wyraźnie niższe oprocentowanie - maksymalnie 11,99 procent (kwota podana w tabeli wyliczona była według najkorzystniejszych parametrów; przy najwyższym oprocentowaniu i prowizji miesięczna rata wyniesie 559,72 zł).

Najlepiej wygląda oferta kredytu na PIT Banku BPS, który co prawda każe sobie płacić wyższe (12,5-proc.) odsetki niż MultiBank, ale nie obciąża klientów prowizją. Do tego o kredyt mogą starać się przedsiębiorcy już z 6-miesięcznym stażem – w MultiBanku i FM Banku standardowo wymaga się od nich przynajmniej 12 miesięcy działalności. Ten ostatni, w przeciwieństwie do Banku BPS i MultiBanku, nie udzieli też kredytu ryczałtowcom i firmom rozliczającym się za pomocą karty podatkowej.

Tym przedsiębiorcom, którzy nie są w stanie spełnić warunków stawianych przez banki – niezależnie od tego, czy chodzi o kredyt celowy, pożyczkę gotówkową czy linię debetową – pozostaje już tylko ubiegać się o rozłożenie przez fiskusa podatku na raty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t26684.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/jakie;sa;rodzaje;opodatkowania;dochodow;firm,158,0,801694.html) Jakie są rodzaje opodatkowania dochodów firm Dobra znajomość przepisów o PIT, CIT i VAT ułatwia przedsiębiorcy prowadzenie działalności gospodarczej. Często wybiera on samodzielnie konkretną formę opodatkowania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/t90773.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pit;najprosciej;rozliczysz;przez;internet,254,0,807934.html) PIT najprościej rozliczysz przez internet Na złożenie zeznania podatkowego za ubiegły rok został jeszcze niecały miesiąc. Najprościej zrobić to drogą elektroniczną.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/254/t26366.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/zobacz;najlepsze;lokaty;dla;przedsiebiorcow,106,0,788586.html) Zobacz najlepsze lokaty dla przedsiębiorców Lokaty dla przedsiębiorców są zazwyczaj gorzej oprocentowane niż dla klientów indywidualnych, zdarzają się jednak wyjątki.

Autorka jest analitykiem Tax Care

pit
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)