Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Jak rozliczyć grunt pod budowę

0
Podziel się:

Zakup ziemi, na której postawiony będzie przeznaczony na sprzedaż budynek, można jednorazowo zaliczyć w koszty.

Jak rozliczyć grunt pod budowę
(Martin Pettitt/CC/Flickr)

Zakup ziemi, na której postawiony będzie przeznaczony na sprzedaż budynek można jednorazowo zaliczyć w koszty.

Nieruchomość wyceniona według aktu notarialnego może być ujęta w książce przychodów i rozchodów jako zakup towarów. Wartość tej nieruchomości zalicza się w koszty uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym osiągnięty zostanie przychód z jej sprzedaży - stwierdza w interpretacji podatkowej dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie.

Podatnik, który przeznacza grunt pod budowę budynku, który następnie będzie sprzedany, osiągnie przychód w chwili przeniesienia własności budynku wraz z gruntem na nabywcę. Może się okazać, że ze względu na dłuższy czas trwania budowy przychód odnotowany będzie dopiero w jednym z kolejnych lat podatkowych.

Nie przeszkadza to jednak w zaksięgowaniu zakupu ziemi z datą aktu notarialnego.

Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na koniec roku podatnicy zobowiązani są sporządzić remanent, w którym wykażą zmianę stanu towarów, jaka nastąpiła w ciągu danego roku podatkowego.

Jeżeli w ciągu roku zapasy wzrosły, wartość ich powiększy przychód do opodatkowania w tym roku.

Gdy budynek do końca roku nie zostanie sprzedany, wartość gruntu powiększy stan zapasów wykazanych w spisie z natury i zasada przypisania kosztów do tego roku podatkowego, w którym uzyskano odpowiadający im przychód, zostanie zachowana.

_ Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawne należy stwierdzić, iż wydatek na zakup gruntu stanowić będzie koszt w momencie przeniesienia własności na kupującego tj. wnioskodawcę w dniu sporządzenia aktu notarialnego. A zatem wartość gruntu określoną w akcie notarialnym należy ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów _ - czytamy w interpretacji.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)