Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak rozliczyć stypendium?

0
Podziel się:

Stypendium jest przyjemnym zastrzykiem gotówki. Większość tego typu świadczeń nie jest opodatkowana. Warto więc wiedzieć, czy przychodów ze stypendium można spokojnie nie wykazywać w rozliczeniu rocznym.

Częśc stypendiów jest zwolniona z podatku, jednak niektóre należy rozliczyć
Częśc stypendiów jest zwolniona z podatku, jednak niektóre należy rozliczyć (iidea studio, Shutterstock)

Stypendium jest przyjemnym zastrzykiem gotówki i większość tego typu świadczeń nie jest opodatkowana. Warto więc wiedzieć, czy przychodów ze stypendium można spokojnie nie wykazywać w rozliczeniu rocznym.

Stypendia zwolnione z podatku

Stypendyści, którzy dostają pieniądze na podstawie przepisów o stopniach naukowych, nie muszą składać zeznania podatkowego. Podobnie sytuacja ma się ze stypendiami za dokonania artystyczne. Z takiego ekstra zastrzyku gotówki nie mają obowiązku rozliczać się również doktoranci i bez względu na kwotę.

Z podatku zwolnione są stypendia naukowe, a także pieniądze przyznawane za wyniki w nauce na specjalnych zasadach. Chodzi tutaj o pieniądze stanowiące specjalne o granty, które zatwierdza minister ds. nauki i szkolnictwa wyższego albo minister edukacji narodowej.

Jeśli chodzi o stypendium zagraniczne, to będzie ono zwolnione z podatku, jeśli jest przyznane na podstawie przepisów innego państwa o stopniach i tytułach naukowych.

Stypendium socjalne a podatek

Podatkiem nie są też objęte pieniądze przyznawane jako pomoc materialna, jeśli pochodzącą z budżetu państwa, wypłacane są przez samorząd albo szkołę lub uczelnię, a także gratyfikacje pieniężne, które otrzymują laureaci igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich.

Kiedy trzeba rozliczyć stypendium w deklaracji PIT?

W niektórych sytuacjach stypendium trzeba będzie rozliczyć. Dotyczy to przypadku, gdy uczniowie albo studenci otrzymali w ramach stypendium w danym roku podatkowym więcej niż 3,8 tys. zł. Limit kwotowy obowiązuje też, jeśli stypendia pochodzą z różnych źródeł.

Trzeba jednak pamiętać, że rozliczenie i tak dotyczy tylko nadwyżki ponad kwotę 3,8 tys. zł. Po przekroczeniu limitu płatnik powinien pobierać od nadwyżki kwoty zaliczki na podatek dochodowy.

Jeśli stypendium dostaje osoba niepełnoletnia, to musi ona samodzielnie przygotować deklarację podatkową. Dokument ten wypełniają rodzice, uzupełniając go danymi dziecka. Rodzic musi też podpisać to zeznanie i dostarczyć je do urzędu skarbowego. Nie powinno się łączyć dochodów stypendysty z przychodami, które deklarują jego rodzice.

Uczniowie i studenci wypełnią PIT-37

W celu rozliczenia stypendium, instytucja, która je wypłacająca powinna najpóźniej do końca lutego wysłać stypendyście formularz PIT-8C. Co w nim znajdziemy? W części E znajduje się dokładna kwota świadczenia, które zostało wypłacone. Jeśli nie będzie wyższa niż 3,8 tys. zł, to nie trzeba będzie wykazywać przychodów w PIT.

Podatek od stypendium sportowego

Stypendia sportowe są kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście. Mogą być wypłacone również osobie, która nie jest uczniem lub studentem. Stypendia sportowe nie muszą być wypłacane w formie regularnych przychodów. Może to być jednorazowa nagroda, np. w przypadku zwycięstwa w zawodach. Niezależnie od kwoty takiego świadczenia, trzeba je w całości opodatkować.

Takie stypendium, jako przychód z działalności wykonywanej osobiście, jest rozliczane na podstawie formularza PIT-11 przesyłanemu stypendyście do końca lutego. Rozliczamy je na formularzu PIT-37, jako "działalność wykonywana osobiście".

Fundator stypendium nie musi w ciągu roku składać zaliczek na podatek. Dlatego w przypadku rozliczenia stypendium będzie trzeba opłacić całość tej kwoty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)