Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak założyć firmę transportową?

1
Podziel się:

Polskie firmy transportowe są liderem w Europie, jeśli chodzi o liczbę samochodów i ładunków, które każdego dnia przemierzają drogi. Czy firma transportowa to dobry biznes?

Firma transportowa musi spełniać szereg wymogów prawnych
Firma transportowa musi spełniać szereg wymogów prawnych

Głównym zadaniem firmy transportowej jest zarabianie na przewożeniu rzeczy. Jest to działalność regulowana przepisami o transporcie drogowym. Zakładają one, że firma transportowa może też być pośrednikiem w przewozie, a nie tylko samodzielnie transportować ładunki.

Jeżeli chcesz otworzyć firmę transportową, musisz zdawać sobie sprawę, że niezależnie od tego, czy samodzielnie będziesz przewoził towary, czy działał jako pośrednik, działalność związana z transportem jest regulowana. Oznacza to, że wymaga spełnienie określonych warunków. Konieczne będą też specjalne zezwolenia i licencje.

Licencji nie trzeba mieć, jeśli zamierzamy wozić towary pojazdami o dopuszczalnej masie, która nie przekracza 3,5 tony (popularnymi dostawczakami), a także, jeśli po prostu przewozimy towary na potrzeby własnej firmy i nie robimy tego zarobkowo.

Wymagania dla firmy transportowej

Podstawowym wymogiem, który trzeba spełnić, zakładając firmę transportową, jest konieczność posiadania siedziby. Musi ona być stała i rzeczywista. Znaczy to, że problemem może być uznanie za siedzibę wynajęcie adresu w wirtualnym biurze. Firma transportowa musi mieć też bazę eksploatacyjną.

Baza eksploatacyjna to miejsce, które jest wyposażone w sprzęt zapewniający ciągłość prowadzenia firmy transportowej. Prawo daje nam wybór, jeśli chodzi o elementy takiej bazy. Mogą to być miejsca postojowe albo miejsca, gdzie samochody będą naprawiane lub poddawane konserwacji.

Żeby uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, trzeba złożyć wniosek do starosty lub Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Do GITD wniosek składamy w sytuacji starania się i licencję wspólnotową.

Formalności związane z zakładaniem firmy transportowej

Formalności, które są związane z zakładaniem firmy transportowej, zależą od tego, na jaką formę jej prowadzenia się zdecydujemy. W sytuacji, gdy firma będzie podwykonawcą dla dużych firm transportowych, nie będzie trzeba posiadać własnej licencji. W przypadku samozatrudnienia wymagany jest certyfikat w przewozie krajowym lub międzynarodowym. Trzeba też mieć samochód, wykupić dla niego polisę od odpowiedzialności cywilnej, a także wykazać, że mamy odpowiednie zabezpieczenie finansowe. Firma transportowa będzie płaciła za drogi w systemie viaTOLL. Dobrze jest więc zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia umożliwiające rozliczanie takich transakcji.

Jaki PKD dla firmy transportowej?

Najczęściej występującym kodem PKD dla transportu jest 49.41.Z, czyli transport drogowy towarów. Obejmuje on:

  • przewozy towarów realizowane środkami transportu drogowego przystosowanymi do przewozu dłużyc, inwentarza żywego, towarów zamrożonych lub schłodzonych, towarów ciężkich, towarów masowych, włączając transport cysternami mleka z gospodarstw rolnych, samochodów, odpadów i materiałów wtórnych z wyłączeniem ich zbierania i usuwania;
  • wynajem samochodów ciężarowych z kierowcą.

Wymagania formalne właściciela firmy transportowej

Również właściciel firmy transportowej musi spełniać określone wymagania.

Przede wszystkim musi mieć dobrą reputację. Nie może też być skazany za przestępstwa związane z postępowaniem skarbowym, a także w sprawach związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego.

Firma transportowa może być prowadzana w dowolnej formie oprócz spółki partnerskiej. Najczęściej wybierana jest jednak jednoosobowa działalność gospodarcza.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
joleczka744
6 lat temu
Mój tata cały czas powtarza, że lokalizatory gps to podstawa szanującej się firmy transportowej. On sam ma w każdym aucie zamontowane lokalizatory firmy TRANSMOBIL. Z tego co słyszę jest z nich zadowolony i planuje w dalszym ciągu kontynuować współpracę z nimi.