Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak zgłosić umowę najmu do urzędu skarbowego?

1
Podziel się:

Zgłaszając umowę najmu do urzędu skarbowego, decydujemy jednocześnie, w jakiej formie będzie opodatkowany najem. Zgłoszenia dokonać trzeba zawsze, gdy decydujemy się na najem okazjonalny. Inaczej taka umowa będzie uznana za zwykły najem.

Wynajem nieruchomości rozlicza się z fiskusem w wybranej przez podatnika formie
Wynajem nieruchomości rozlicza się z fiskusem w wybranej przez podatnika formie (WP/Jan Stanisławski)

Zgłaszanie formy opodatkowania najmu – terminy

Jeżeli zaczynamy dopiero swoją przygodę z najmem nieruchomości, trzeba wiedzieć, że od chwili, kiedy otrzymamy pierwszy przychód z najmu, musimy pamiętać o tym, żeby zdecydować o formie opodatkowania najmu. Trzeba to zrobić najpóźniej do 20 dnia następnego miesiąca. Termin złożenia oświadczenia o formie opodatkowania najmu zależy od tego, czy mamy do czynienia z najmem po raz pierwszy, czy raczej jest to kontynuacja już istniejącej umowy. Jeśli nie dokonamy wyboru w następnym miesiącu po otrzymaniu pierwszego czynszu, niestety tracimy możliwość wyboru i niejako "z automatu" musimy rozliczać się według zasad ogólnych. Jeśli nasza umowa jest kontynuowana, to musimy ją zgłosić do 20 stycznia.

Rodzaj opodatkowania przy najmie

W przypadku najmu podatek można rozliczać w trzech formach: ryczałtu, rozliczania podatku na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Ryczałt to 8,5 proc. podatku, zasady ogólne to 18 proc. lub 32 proc., a stawka liniowa to 19 proc. Jeśli nieruchomość została zakupiona na kredyt, może się okazać, że rozliczenie na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym będzie bardziej atrakcyjne. Wszystko dlatego, że możemy wtedy obniżać podstawę opodatkowania, odliczając koszty związane z nieruchomością (czyli np. odsetki od kredytu czy wydatki na zakup sprzętu AGD lub mały remont). Jeśli nie planujesz sporych wydatków związanych z nieruchomością, którą wynajmujesz, warto rozliczać się ryczałtem. Podatku zapłacisz mniej, ale nie będziesz też mógł niczego odliczyć.

Zgłoszenie najmu okazjonalnego

W przypadku najmu okazjonalnego, zgłoszenia do urzędu skarbowego należy dokonać w ciągu 14 dni od momentu wynajęcia mieszkania.

Samo oświadczenie różni się od tego, które składamy przy wyborze formy opodatkowania i ma inne konsekwencje prawne. Jak przypominaliśmy na początku tekstu, zgłoszenie najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego jest konieczne, by umowa została uznana właśnie za najem okazjonalny. W przeciwnym razie będzie to "zwykły" najem z wszystkimi tego konsekwencjami. Jak zgłosić najem okazjonalny do urzędu skarbowego? Poniżej przykład zawiadomienia, które składamy naczelnikowi urzędu skarbowego.

ZAWIADOMIENIE

Niniejszym, na podstawie art. 19b ust. 1 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego informuję, iż od dnia ....................... roku nieruchomość położona pod adresem:

ul. .....................................................................................
woj. ..............................................., gmina ......................

została wynajęta przy wykorzystaniu instytucji najmu okazjonalnego na okres do ................................. roku z możliwością przedłużenia. Wszelkie przesłanki prawne konieczne do zaistnienia najmu okazjonalnego zostały spełnione.

Warto podkreślić, że w przypadku najmu okazjonalnego nie musimy urzędnikom przedstawiać zawartej przez nas umowy najmu. Wystarczy złożenie samego oświadczenia. Przy okazji trzeba przypomnieć, że jeśli wynajmujesz swoje mieszkanie w ramach krótkotrwałego zakwaterowania (dzieje się tak np. przy kwaterowaniu turystów) to nie można zastosować tu najmu okazjonalnego. Urzędnicy skarbowi interpretują to jako działalność gospodarczą. Jeśli masz jedno mieszkanie na wynajem i wynajmujesz je okresowo, to możesz tu zastosować zgłoszenie zwykłego najmu i rozliczać się np. ryczałtem lub według stawki podatkowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Aaa
5 lata temu
Mało precyzyjne określenia, np momentu wynajęcia mieszkania