Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kalkulator brutto netto – umowa zlecenie

0
Podziel się:

Kalkulator brutto netto umowa zlecenie pozwala na oszacowanie całkowitych kosztów wynikających z zawartej umowy zlecenia. To przydatne narzędzie do obliczenia składek ZUS, a także podatku dochodowego. W ten sposób zleceniobiorca łatwo dowiedzieć się może, jaka dokładnie suma zostanie mu wypłacona za wykonane zlecenie.

Przy wyliczaniu pensji netto na umowie zleceniu o kwestiach takich jak prawa majątkowe i progi podatkowe
Przy wyliczaniu pensji netto na umowie zleceniu o kwestiach takich jak prawa majątkowe i progi podatkowe (Shutterstock.com)

Wynagrodzenie brutto i netto

Wynagrodzenie brutto zawiera podatek i składki ZUS, których część obciąża pracownika. Wynagrodzenie netto jest wypłacane zleceniobiorcy po potrąceniu tych należności.

W przypadku, gdy przy umowie zleceniu dochodzi do korzystania z praw majątkowych, wynoszą one 50% kosztów uzyskania przychodu. Dochód pozyskiwany na skutek zawarcia umowy zlecenia jest opodatkowany na zasadach ogólnych. Oznacza to 18% podatku pobieranego przy pierwszym progu dochodowym oraz 32% przy drugim progu podatkowym. W sytuacji, gdy kwota brutto pojedynczej umowy nie jest wyższa niż 200 złotych, pobiera się od niej zryczałtowany podatek dochodowy, którego wartość wynosi 18% dochodu. Pobiera się go od przychodu, po wcześniejszym odliczeniu kosztów jest uzyskania. Nie ma to zastosowania w przypadku umów, w których określone jest wynagrodzenie godzinowe.

Umowa zlecenie brutto netto – należne składki

Należne składki do ZUS-u w przypadku umowy zlecenia są uzależnione od posiadanego statusu studenta lub ucznia oraz od podlegania pod inne ubezpieczenia, na przykład z tytułu umowy o pracę, posiadania własnej działalności gospodarczej lub bycia emerytem. W celu prawidłowego wyliczenia składek z umowy zlecenia, konieczne jest wybranie właściwej ścieżki.

W jaki sposób działa kalkulator brutto netto umowa zlecenie?

Kalkulator potrzebny jest do wyliczenia całościowego kosztu, który wynika z zawarcia umowy. Kalkulator brutto netto przy umowie zleceniu jest potrzebny do sprawdzenia kwot brutto i netto z wynagrodzenia, a także składki społecznej, wskaże sumę podstawy opodatkowania, a także ubezpieczenie zdrowotne.

Jedyne, co trzeba zrobić, żeby z niego skorzystać, to wprowadzenie kwoty brutto lub netto z wynagrodzenia. Wyliczone zostaną składki społeczne, suma podstawy opodatkowania, a także ubezpieczenie zdrowotne. Kwota netto możliwa jest do policzenia dzięki podaniu kwoty brutto i uzupełnieniu informacji na temat progu podatkowego, należnego podatku, praw autorskich, wybraniu odpowiedniego schematu składek. Dzięki temu kalkulator brutto netto umowa zlecenie wyliczy pensję otrzymywaną na rękę, a także koszty ponoszone przez pracodawcę.

Pracodawca musi pamiętać, że przy zatrudnianiu pracownika na umowę zlecenie trzeba go zgłosić do ubezpieczenia na odpowiednich deklaracjach. Natomiast po rozwiązaniu umowy, należy go wyrejestrować ze składek na druku ZWUA.
Kalkulator zakłada kilka schematów opłacania składek z tytułu umowy zlecenia:

  • Student albo uczeń, który nie ma więcej niż 26 lat, ponieważ w takim przypadku pracodawca nie opłaca składek.
  • Własny pracownik to osoba, z którą podpisana jest już umowa o pracę. W takim wypadku zleceniodawca opłaca za osobę zatrudnioną w oparciu o umowę zlecenie wszystkie należne składki.

Skorzystanie z kalkulatora przy umowie zleceniu jest szczególnie wygodne, ponieważ w ten sposób nie sposób pomylić się przy naliczaniu wszystkich należności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)