Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto. Pensja brutto i koszty pracodawcy

1
Podziel się:

Kalkulator wynagrodzeń brutto netto pozwala na bardzo proste wyliczenie tych podstawowych wartości, które mają bezpośredni wpływ na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto uwzględnia czynniki takie jak składki na FP i FGŚP
Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto uwzględnia czynniki takie jak składki na FP i FGŚP (Shutterstock.com)

Czym jest pensja brutto?

Pensja brutto to tak zwane wynagrodzenie całkowite, które podaje się jeszcze przed odliczeniem od niej podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

W skład pensji brutto wchodzą elementy, które są następnie procentowo doliczane do otrzymanego wynagrodzenia netto. Poza podstawową pensją są to składki na ubezpieczenia społeczne, także emerytalne i rentowe, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,25% pensji brutto. Po połowie jest ono opłacane przez pracodawcę oraz przez osobę otrzymującą pensję. Kolejne ubezpieczenie nazywane jest rentowym. Jego wysokość to 8%. Przez pracownika pokrywanych jest 1,5% jego wartości, natomiast przez pracodawcę 6,5%.

Ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% sumy pensji brutto i jest ono opłacane wyłącznie z wynagrodzenia pracownika. Ubezpieczenie zdrowotne w całości opłacane jest przez pracownika. Wynosi ono 9% zarobków, jednak wynika z pensji brutto, od której odjęto już wymienione składki społeczne.

Pensja brutto – zaliczki na podatek dochodowy

Kolejnym elementem pensji brutto są pobierane zaliczki na podatek dochodowy. W przypadku podatku progresywnego istnieją dwa progi podatkowe, od których odprowadzany jest podatek wysokości 18 i 32%.

Pierwszy próg podatkowy obowiązuje w przypadku dochodów rocznych poniżej kwoty 85 528 złotych. Powyżej tej kwoty obowiązuje podatek dochodowy wysokości 32%. Podatek dochodowy jest liczony od zarobków brutto, które zmniejszone są o składki społeczne. Odejmuje się od nich także koszty uzyskania przychodu. Od kwoty odjąć należy także ulgę podatkową za każdy miesiąc. W ten sposób oblicza się podatek bezpośredni PIT.

Koszty pracodawcy

Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto może wskazywać nie tylko wysokość pensji pracownika, ale także koszty ponoszone przez pracodawcę. Poza pensją brutto pracodawca ponosi również dodatkowe nakłady. To przede wszystkim połowa ubezpieczenia emerytalnego wynoszące 19,25%. Drugą składką jest ubezpieczenie rentowe – 6,5% ponosi pracodawca. Pracodawca opłaca w całości składki na ubezpieczenie wypadkowe oraz składkę odprowadzaną na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Pracy. Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto pozwala także na obliczenie tych elementów.

Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto jest praktycznym rozwiązaniem dla wszystkich osób, którym zależy na czasie. W celu otrzymania prawidłowych wyników należy podać wartość brutto lub netto, a także koszty uzyskania przychodu w wersji zwykłej lub podwyższonej. Koszty zwykłe są obowiązujące, jeżeli pracownik pracuje w tej samej miejscowości, w której mieszka. Jeżeli jest to inna miejscowości, można zastosować koszty podwyższone.

Kalkulator wynagrodzeń brutto-netto zapyta także o informacje związane ze składkami na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wynika to z tego, iż nie każdy ma obowiązek płacenia tych składek. Ważna jest składka wnoszona na ubezpieczenie wypadkowe, ponieważ zależy ona od konkretnej branży.

Kalkulator wynagrodzeń brutto i netto pozwala na szybkie wyliczenie kwot należnych do zapłacenia. Pomaga to w lepszym oszacowaniu kosztów i usprawnia cały proces.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
piada
5 lata temu
jak bić po rogach pracodawcę by pracownik tego nie zauważył - ładny mi kalkulator