Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kiedy wysłać deklarację ZUS DRA?

0
Podziel się:

Każdy przedsiębiorca musi rozliczać składki ZUS za siebie i, jeśli zatrudnia kogoś w swojej firmie, także za pracowników. O wysokości składki, którą będzie płacił przedsiębiorca, informuje on ZUS, składając deklarację ZUS DRA.

Deklaracja ZUS DRA informuje o wysokości składki płaconej przez przedsiębiorcę
Deklaracja ZUS DRA informuje o wysokości składki płaconej przez przedsiębiorcę (Stanisław Kowalczuk/East News)

Każdy przedsiębiorca musi rozliczać składki ZUS za siebie i – jeśli zatrudnia kogoś w swojej firmie – także za pracowników. O wysokości składki, którą będzie płacił przedsiębiorca, informuje on ZUS, składając deklarację ZUS DRA. Z artykułu dowiesz się jak wypełnić deklarację ZUS DRA i kiedy powstaje obowiązek złożenia deklaracji ZUS DRA.

Kiedy składać deklarację ZUS DRA?

Deklaracja ZUS DRA potwierdza prawo do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to druk ZUS DRA musisz złożyć do ZUS-u wyłącznie za pierwszy, pełny miesiąc podlegania ubezpieczeniu. Potem nie trzeba go już składać regularnie.

Ta zasada dotyczy przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników, opłaca minimalne składki ZUS albo – w przypadku pełnych składek ZUS – jeśli są one obliczone od podstawowych wartości. Jeśli w kolejnych miesiącach wysokość składek się nie zmienia, to dopuszczalne jest opłacenie składek bez konieczności składania deklaracji.

Innymi słowy, jeśli przedsiębiorca płaci cały czas te same składki (co ważne – liczone od najniższej podstawy) to wystarczy, że regularnie będzie je opłacał. Deklaracji składać nie musi. Jeśli działalność gospodarcza została założona w trakcie miesiąca, to przedsiębiorca musi złożyć dwie deklaracje: pierwszą, za niepełny miesiąc (ten, w który została założona firma i drugą, za kolejny pełny miesiąc kalendarzowy).

A co w sytuacji, gdy wartość składek się zmieni? Zdarza się to najczęściej w kilku wypadkach: zwolnienia chorobowego, zawieszenia działalności i przejścia z małego ZUS-u na duży.

Zwolnienie chorobowe przedsiębiorcy

Jeśli przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia chorobowego przedsiębiorcy zgłoszonego do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, to może on wtedy proporcjonalnie zmniejszyć wartości składek na ubezpieczenia społeczne. I tu, analogicznie jak w przypadku założenia działalności, w ciągu miesiąca. Deklarację ZUS składamy za miesiąc, w którym rozliczane było zwolnienie (czyli niższe składki), a także za pierwszy pełny miesiąc, kiedy składki były standardowe.

W przypadku zawieszenia działalności lub jej odwieszenia w trakcie miesiąca, zmniejszamy proporcjonalnie kwoty składek na ubezpieczenie społeczne. Deklarację ZUS DRA składamy za niepełne miesiące prowadzenia działalności i za pierwszy pełny miesiąc po jej odwieszeniu.

Jeśli przedsiębiorca przechodzi z małego ZUS-u na duży, to wystarczy złożyć jedną deklarację ZUS DRA za pierwszy miesiąc dużego ZUS-u. Oczywiście dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy składki opłacane są od najniższej możliwej dla przedsiębiorcy podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Deklarację ZUS DRA należy złożyć do 10. dnia kolejnego miesiąca. Wtedy też należy zapłacić składki ZUS.

Jeśli przedsiębiorca płaci wyższe od minimalnych składki ZUS, deklarację ZUS DRA musi składać co miesiąc. Nawet jeśli te składki za każdym razem są w tej samej wysokości.

ZUS DRA pracownika

Trochę inaczej sytuacja wygląda w przypadku zatrudniania pracowników. W takim przypadku zawsze trzeba złożyć deklarację ZUS DRA pracownika, a także opłacić składki w odpowiedniej wysokości. Deklaracja ZUS DRA wskazuje bowiem za kogo i w jakiej wysokości zostały opłacone składki. Termin złożenia deklaracji ZUS-DRA i opłacenia składek w przypadku pracowników to 15. dzień miesiąca.

Korekta deklaracji ZUS DRA

Zastanawiasz się, co w sytuacji, gdy popełniłeś błąd, wypełniając deklarację ZUS DRA? W ciągu 7 dni musisz zawiadomić o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych i dostarczyć korektę deklaracji. W przypadku kontroli ze strony ZUS-u, jeśli zachodzi konieczność dokonania korekty, to przedsiębiorca ma 30 dni na wprowadzenie poprawek. Termin liczony jest od dnia otrzymania protokołu kontroli.

Jak skorygować deklarację ZUS DRA? Wystarczy dostarczyć do ZUS-u nową, poprawnie wypełnioną deklarację ZUS DRA w formie korekty.

Korekta deklaracji ZUS DRA przez ZUS

ZUS ma prawo dokonać samodzielnie korekty ZUS DRA. W sytuacji, gdy wystąpią rozbieżności pomiędzy wartością podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia a wartością składek, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje, że prawidłowa jest zadeklarowana podstawa, od której liczone są składki.

Przedsiębiorca ma prawo odwołać się od zmian przeprowadzonych przez ZUS. W takim wypadku powinien złożyć deklarację rozliczeniową ZUS DRA, która skoryguje dokumenty wystawione przez ZUS. Ma na to czas do 14 dni od otrzymania zawiadomienia.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)