Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Koszty pracodawcy – jakie koszty ponosi się przy zatrudnieniu pracownika?

0
Podziel się:

Przedsiębiorca, który rozwija swoją firmę, z czasem zatrudnia coraz więcej osób. Dokonać tego może na podstawie różnorodnego typu umów w zależności od charakteru wykonywanej pracy. Są to zarówno umowy o pracę, jak i umowy cywilnoprawne.

Koszty pracodawcy są zależne od roadzaju umowy podpisanej z pracownikiem
Koszty pracodawcy są zależne od roadzaju umowy podpisanej z pracownikiem (jepoirrier/flickr (CC BY-SA 2.0))

Koszty pracodawcy ponoszone przy zatrudnianiu pracowników, ze względu na rozmaite aspekty, znacząco się od siebie różnią. Warto wiedzieć, ile wynosić będą w określonych sytuacjach i co się na nie składa.

Koszty pracodawcy – zatrudnienie na umowę o pracę

W przypadku zatrudnienia pracownika na umowę o pracę, koszty pracodawcy to zarówno wynagrodzenie brutto, jak i składki ZUS.

Składki ZUS są w tym przypadku potrącane zarówno z pensji pracownika, jak i ich część opłaca sam pracodawca. Ubezpieczenie emerytalne rozkłada się po równo pomiędzy pracodawcę i pracownika po 9,76 proc. Przy ubezpieczeniu rentowym te proporcje nie są już równie: 6,5 proc. opłacane jest przez pracodawcę, a 1,5 proc. przez pracownika. Przy ubezpieczeniu wypadkowym 1,67 proc. opłaca pracodawca (w zależności od rodzaju prowadzonej działalności). Natomiast ubezpieczenie chorobowe w wysokości 2,45 proc. opłaca całkowicie pracownik. Tak samo jest z ubezpieczeniem zdrowotnym wysokości 9 proc. Fundusz Pracy – 2,45 proc. i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 0,1 proc. to także koszty pracodawcy.

Pracodawca, poza wynagrodzeniem brutto, ponosi także dodatkowe obciążenie w wysokości około 20 proc. wynagrodzenia brutto.

Koszty pracodawcy w roku 2018 przy zatrudnianiu pracownika na wynagrodzenie minimalne rozkładają się w następujący sposób:

Wynagrodzenie minimalne – 2100 złotych brutto; ubezpieczenie emerytalne – 204,96; ubezpieczenie rentowe – 136,5; ubezpieczenie wypadkowe – 35,07; Fundusz Pracy – 51,45; Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych – 2,10. Daje to w sumie kwotę 430,08 złotych. A więc całkowite koszty pracodawcy ponoszone przez niego przy zatrudnieniu na umowę o pracę w pełnym wymiarze godzin na wynagrodzenie minimalne wynosi 2532,81 złotych.

Koszty pracodawcy – umowa zlecenie

Umowa zlecenia jest mniej skomplikowana niż umowa o pracę. Także pod względem tego, jakie koszty pracodawca ponosi z tytułu zatrudniania w ten sposób pracownika. Wynagrodzenie zleceniobiorcy nie może być niższe niż minimalna stawka godzinowa. W roku 2018 wynosi ona 13,7 złotego brutto na godzinę.

W sytuacji, gdy umowa zlecenie jest jedynym źródłem utrzymania pracownika, koszty pracodawcy są podobne jak w sytuacji umowy o pracę. Składa się na nie wynagrodzenie brutto, a także składki ZUS, w tym ubezpieczenie społeczne, składka na Fundusz Pracy i składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

W sytuacji, gdy osoba zatrudniona jest dodatkowo w innej firmie i otrzymuje tam wynagrodzenie w wysokości co najmniej wynagrodzenia minimalnego, koszty pracodawcy to wyłącznie wynagrodzenie brutto.

Również w przypadku studentów do 26. roku życia koszty pracodawcy to wyłącznie wynagrodzenie brutto.

Koszty pracodawcy – umowa o dzieło

Z punktu widzenia pracodawcy to umowa o dzieło jest najtańsza. W tym przypadku nie ma dodatkowych kosztów pracodawcy, ponieważ nie odprowadza się żadnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W takim przypadku koszty pracodawcy to wyłącznie wynagrodzenie brutto osoby zatrudnionej.

Istnieją sytuacje, gdy powstaje obowiązek opłacania ubezpieczenia również w przypadku umowy o dzieło. Dotyczy to sytuacji zawierania jej z własnym pracodawcą lub gdy umowa o dzieło jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)