Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Nikt nie chce tknąć tych odpadów. Polska firma umie zrobić z nich paliwo

192
Podziel się:

Firma Handerek Technologies żadnych tworzyw się nie lęka. Nawet te, które nie nadają się do recyklingu, potrafi przerobić na benzynę i olej napędowy. Polskim patentem interesują się już zagraniczni inwestorzy.

Adam Hańderek pracował 13 lat nad swoją technologią do zamiany tworzyw sztucznych w paliwo
Adam Hańderek pracował 13 lat nad swoją technologią do zamiany tworzyw sztucznych w paliwo (Handerek Technologies, Handerek Technologies)

Warszawska firma formalnie powstała na początku ubiegłego roku. Jednak badania nad jej wiodącą technologią trwają od 2004 roku. Ich autorem jest polski inżynier Adam Hańderek.

Swoją pracę rozpoczął w Niemczech w branży produkcji biopaliw. Później zdobywał doświadczenie we współpracy z koncernem PKN Orlen. Hańderek chciał stworzyć instalację, która potrafiłaby podgrzewać tworzywa sztuczne w taki sposób, aby zamienić je w paliwo. Na prace badawcze wydawał własne pieniądze, nie korzystał z dotacji.

- Czy robimy paliwo ze śmieci? Należałoby najpierw zdefiniować to określenie. W istocie wykorzystujemy do produkcji te frakcje odpadów tworzyw sztucznych, które nie znajdują nabywcy wśród tradycyjnych recyklerów np. tworzywa z opakowań żywności z warstwą aluminium czy nadrukami, opakowania po chemii gospodarczej, olejach mineralnych czy np. odpady pochodzące z worków na śmieci, kubłów, czy rozbiórki samochodów. Do tego mogą być zanieczyszczone kurzem, piaskiem czy resztkami żywności - mówi money.pl Adam Hańderek.

Zobacz także: ZOBACZ: Proste sposoby na oszczędzanie paliwa. Jeśli je stosujesz, to wysokie ceny na stacjach nie są groźne

Tworzywa sztuczne są chemicznie bardzo zbliżone do ropy naftowej, benzyny czy innych paliw płynnych, a ich wartość energetyczna jest równie wysoka. To oznacza, że nawet jeśli tworzywo nie podlega recyklingowi, to z powodzeniem może służyć jako materiał opałowy.

Zostaje kurz i piasek. O to chodziło

Przełom nastąpił w 2014 roku. Hańderek opracował efektywny reaktor, w którym kompletnie wyeliminował problem produktów ubocznych. Jedyne, co pozostaje po przetworzeniu, to kurz i pasek. W kolejnych latach pracowano nad usprawnieniem procesów, a jednocześnie trwały poszukiwania inwestora.

Została nim Susan Kim-Chomicka, która wniosła swoje doświadczenie i kapitał. Kim-Chomicka działa w biznesie od 30 lat. Przez siedem lat pracowała w nowojorskich instytucjach finansowych. Dziś jest prezesem zarządu Handerek Technologies. W roku 2017 firma dostała na swój wynalazek ochronę patentową.

Firma zatrudnia kilkanaście osób, głównie inżynierów technologów, konstruktorów oraz ściśle współpracuje z naukowcami z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji i Politechniki Warszawskiej. Handerek Technologies chce zamknąć ten rok zyskiem.

- Jesteśmy firmą technologiczną. Dostarczamy producentom paliw linie produkcyjne, aparaturę. Czy paliwo z tworzyw sztucznych będzie tańsze? Myślę, że będzie zbliżone do ceny rynkowej - wyjaśnia Adam Hańderek.

Jak dodaje, zainteresowane technologią są firmy z Polski, Niemiec i Litwy. Pojawiają się też propozycje odkupienia patentów.

- Tak, dostajemy takie zapytania, jednak nie jesteśmy zainteresowani. Chcemy aby pozostała to marka polska - słyszymy od prezesa Handerek Technologies.

Unijne przepisy wymagają od firm, by te przyjmowały proekologiczny kurs. Według danych Komisji Europejskiej co roku Europejczycy wytwarzają 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego jedynie niecałe 30 proc. jest poddawane recyklingowi.

Przyjęta w styczniu ogólnoeuropejska Strategia dla Tworzyw w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym zakłada, że do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych na rynku UE mają się nadawać do recyklingu.

Polskie firmy popierają te cele. Dla nich przetwarzanie tworzyw sztucznych to gigantyczny biznes. Jak wynika z ostatniego raportu Fundacji PlasticsEurope Polska, branża notuje obroty przekraczające 80 mld zł rocznie i zatrudnia 160 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(192)
sg
3 lata temu
czekamy na komentarz orlenu ,
Gand
4 lata temu
Polska marka? I co, nie można sprzedać? Krótkofalowe. Zamiast samemu przerabiać trzeba sprzedawać piece Niemcom i innym, sama całego plastiku nie przerobi.
Mój nick
4 lata temu
To ciekawe ale nie sądzę żeby aż tak innowacyjne. W Holandii od pięciu lat funkcjonuje potwornie ON właśnie z plastiku i butelek PET
mmm
4 lata temu
Innowacyjność polska jest , ale co dalej ? Zagraniczni inwestorzy!! A gdzie plan Premiera "Stawiamy na innowacyjność". Jak zwykle później będziemy płacić zachodnim firmom i będzie larum.
yJachu
4 lata temu
oby p.Morawiecki tym sie zainteresowal i pomogl aby ten patet zostal w Polsce
...
Następna strona