Notowania

Ceny paliw. Kierowców to nie ucieszy. Analitycy: "Podwyżki nieuniknione"

Diesel jest najdroższy od listopada. W swoim cotygodniowym podsumowaniu analitycy rynku paliw wskazują, że dalsze podwyżki "wydają się nieuniknione". Powodów jest kilka.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Analiza rynku paliw. Ceny wzrosną

Drożeje nie tylko surowiec, osłabia się też złoty. A to będzie miało odbicie na stacjach paliw. - Ceny od początku roku nie zmieniają się istotnie, ale drożejąca w ostatnich dniach na światowych giełdach ropa naftowa może zakończyć ten okres chwilowej stabilizacji - zauważają analitycy e-petrol.pl w swoim komentarzu dotyczącym rynku paliw.

Jak wskazują, na przestrzeni mijającego tygodnia notowania ropy wzrosły o ponad 5 proc. i zbliżyły się do poziomu 65 dolarów.

"Kierowcy w Polsce w najbliższych dniach nie odczują jeszcze skutków tej zwyżki, ale w nieco dłuższej perspektywie czasowej podwyżki na stacjach wydają się być nieuniknione, bo poza wzrostem cen surowca obserwujemy też osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara" - twierdzą analitycy.

Zobacz też: Proste sposoby na oszczędzanie paliwa

Skutki zmian na rynkach międzynarodowych już są odzwierciedlone w cennikach rafinerii. Paliwa w hurcie podrożały w ostatnich dniach. Cena oleju napędowego, pierwszy raz od listopada 2018 r., przekroczyła poziom czterech tysięcy złotych.

"Metr sześcienny diesla jest dzisiaj średnio wyceniany na 4007,60 PLN i kosztuje niemal 80 złotych więcej niż przed tygodniem. Benzyna bezołowiowa 95 także podrożała o około 80 złotych i średnio kosztuje dzisiaj w rafineriach 3653,00 PLN/metr sześc." - zaznaczają analitycy e-petrol.pl.

Jednak mijający tydzień nie przyniósł dużych zmian na stacjach paliw. O dwa grosze potaniała '95' - średnio kosztowała 4,76 zł/l. Na niezmienionym poziomie 5,03 zł/l utrzymała się cena diesla. Koszt tankowania litra autogazu obniżył się o grosz i LPG kosztuje przeciętnie 2,18 zł/l.

"Podwyżki obserwowane w rafineriach w najbliższych dniach nie powinny jeszcze przełożyć się na wyższe ceny paliw na stacjach. Marże operatorów detalicznych cały czas utrzymują się na wysokim poziomie, w związku z tym część wzrostów z rynku hurtowego mogą na siebie przejąć właściciele stacji" - twierdzą analitycy rynku paliw.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,67-4,78 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, 4,99-5,10 zł/l dla diesle oraz 2,15-2,21 zł/l dla autogazu.

Gdzie najtaniej zatankujemy benzynę? Według monitoringu cen prowadzonego przez użytkowników aplikacji tuTankuj najniższe ceny znajdziemy na stacjach sieci przymarketowych. W tym tygodniu zarejestrowali oni cenę 4,35 zł/l dla '95' na stacji Intermarche w Kościanie i 4,39 zł/l na stacji E.Leclerc w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Obecna cena baryłki ropy Brent lokuje się na najwyższym poziomie od końcówki listopada ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: paliwo, rynek paliw, prognoza, e-petrol, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

romekpogopnic PIS od koryta i bedzie spokuj.

15-02-2019

B52Paliwo drożeje na światowych rynkach o 5%, a w Polsce o 20%.

15-02-2019

jarek50Płacę 4,49 zł i to mnie nie przeraża.Oby tak dalej,a może taniej.Pokazywane przez opozycję ceny ok.5,50 to ceny autostradowe z okolic świecka.

Rozwiń komentarze (15)