Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowe zasady stosowania stawki 0% VAT

0
Podziel się:

Od 1 grudnia obowiązuje dłuższy termin na zgromadzenie dokumentów potwierdzających transakcję WDT.

Nowe zasady stosowania stawki 0% VAT
(daimler.com)

Obowiązujące od 1 grudnia przepisy ustawy o VAT mają na celu ułatwienie stosowania stawki 0 proc. w zakresie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów poprzez wydłużenie terminu na zgromadzenie odpowiedniej dokumentacji pozwalającej na zastosowanie wspomnianej stawki.

Zgodnie z treścią znowelizowanych przepisów w praktyce faktyczne wydłużenie terminu na zgromadzenie dokumentów będzie uzależnione od miesiąca danego kwartału roku kalendarzowego, w którym powstanie obowiązek podatkowy w zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Przykładowo, w przypadku dokonania dostawy w pierwszym lub drugim miesiącu danego kwartału (np. styczeń, luty) podatnik będzie zobowiązany do zadeklarowania VAT wg właściwej dla danego towaru stawki dopiero w rozliczeniu za ostatni w kwartale miesięczny okres rozliczeniowy (marzec).

ZOBACZ TAKŻE:

Z kolei w przypadku dokonania wspomnianej dostawy w ostatnim miesiącu danego kwartału (marzec) termin na zgromadzenie dokumentacji będzie nieco krótszy, tj. będzie ograniczony terminem na złożenie deklaracji VAT za następny okres rozliczeniowy (kwiecień). Otrzymanie dokumentów po upływie wskazanych w przepisach terminów będzie podstawą do dokonania odpowiednich korekt deklaracji VAT (w celu wykazania dostaw ze stawką 0 proc.) oraz informacji podsumowującej.

Zgodnie z uzasadnieniem projektu ustawy nowelizującej omawiana zmiana podyktowana jest dostosowaniem rozliczeń miesięcznych VAT do systemu wymiany informacji w ramach UE i koniecznością zachowania porównywalności danych. Wprowadzone regulacje należy uznać za korzystne z perspektywy podatnika, gdyż w praktyce powinny skutkować znacznym zmniejszeniem ilości przypadków, gdy konieczne jest wykazywanie dostaw dokonywanych w ramach UE z zastosowaniem właściwej stawki krajowej oraz ich późniejszego korygowania.

Pozostałe, dotychczas istniejące zasady stosowania stawki 0 proc. w zakresie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów pozostały bez zmian.

Autor jest doradcą podatkowym Deloitte.

Chcesz zadać pytanie o zmiany w ustawie o VAT?Zapraszamy do udziału w Webcastach z ekspertami z Deloitte

ZOBACZ TAKŻE:

vat
wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)