Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Odprawa emerytalna. Co to jest? Jak ją dostać?

2
Podziel się:

Odprawa emerytalna to świadczenie, które jest wypłacane każdemu pracownikowi, w momencie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę. Jak dostać odprawę emerytalną?

Odprawa emerytalna jest wypłacana tylko raz
Odprawa emerytalna jest wypłacana tylko raz (EAST NEWS)

Odprawa emerytalna przysługuje każdemu pracownikowi w momencie przejścia na emeryturę. Nie ma w tym wypadku znaczenia, jaki rodzaj pracy wykonywał, w jakim wymiarze i jak długo. Odprawa emerytalna to po prostu prawo określone w Kodeksie Pracy.

Odprawa emerytalna a Kodeks Pracy

Taka wypłata należy się i już. Jedynym warunkiem, który trzeba spełnić, by ją otrzymać, jest przejście na emeryturę. Jednocześnie trzeba zakończyć stosunek pracy. Zakończenie stosunku pracy zawsze musi mieć swoją przyczynę. W tej sytuacji powodem jego zakończenia musi być zdarzenie, które ma związek z przejściem na emeryturę.

Wysokość odprawy emerytalnej

Kodeks pracy określa wysokość odprawy emerytalnej. Zgodnie z nim odprawa emerytalna powinna być przynajmniej taka sama jak wynagrodzenie pracownika z jednego miesiąca. Kodeks zakłada jednak, że jest to minimalna wartość. Pracodawca, jeśli ma możliwości i ochotę, z własnej woli może wypłacić wyższą odprawę emerytalną. Obliczanie wysokości odprawy jest takie samo jak w sytuacji wyliczenia świadczenia urlopowego. W takim przypadku jednak nie dzielimy go przez dni czy godziny.

W niektórych sytuacjach wyższa odprawa emerytalna może być ustalona odgórnie. Odnosi się to szczególnie do wybranych grup zawodowych. W niektórych firmach również układy zbiorowe mogą wprowadzać wyższą odprawę. W przypadku pracowników samorządowych odprawa emerytalna zależy np. od stażu pracy. I tak, jeśli przepracuje on dziesięć latach, to odprawa będzie równa dwóm miesięcznym pensjom. Jeśli jego urzędniczy staż to piętnaście lat, odprawa emerytalna wyniesie trzy miesięczne pensje. Równowartość półrocznych zarobków otrzyma samorządowiec, który odchodzi na emeryturę po dwudziestu latach pracy w tym charakterze.

Odprawa emerytalna nauczycieli

Podobnie sytuacja ma się z nauczycielami. U nich odprawa związana z przejściem na emeryturę jest zależna od okresu, który przepracowali w szkole. Gdy staż nauczyciela jest niższy niż dwadzieścia lat, odprawa równa jest wysokości 2-miesięcznego wynagrodzenia, które było pobrane ostatnio. Jeśli natomiast nauczyciel przepracował przynajmniej dwadzieścia lat, to jego odprawa wynosi tyle, co trzy miesięczne wynagrodzenia.

Odprawa emerytalna jest wypłacana jeden raz. Jeśli jednak pracownik przechodzi na emeryturę, ale pracował u kilku pracodawców, to odprawę otrzyma w każdym miejscu.

Czy można odprawę emerytalną dostać kilka razy?

Jak już zostało wspomniane, pracownik może dostać odprawę emerytalną tylko raz. Nie da się nabyć do niej prawa po raz drugi. I nie ma tu znaczenia, ile czasu minęło od chwili wypłaty świadczenia. Gdy pracownik otrzymał już świadczenie, gdy przechodził na rentę, nie może wnioskować o odprawę emerytalną.

Odprawa emerytalna a ZUS

Odprawa emerytalna wolna jest od obciążeń związanych ze składkami ZUS.

Zgodnie z przepisami od odprawy emerytalnej nie trzeba opłacać ZUS. I nie dotyczy to tylko tych świadczeń, które wypłacono w minimalnej wysokości, zgodnie z zapisami Kodeksu Pracy. Jeśli pracodawca zdecydował, że wypłaci z własnej woli wyższą odprawę, to i tym wypadku nie powinno się naliczać składek ZUS. Byłoby to przecież pozbawione sensu. Świadczenie związane z przejściem na emeryturę obciążone składki ZUS, który potem sam te emerytury wypłaca?

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Mm40
5 lata temu
Pytanie dlaczego pracownik urlopowany czyli marynarz W Polskiej Żegludze Morskiej po przepracowaniu 42 lat na morzu otrzymuje odprawę emerytalna w wysokości najniższej pensji w Polsce która wynosi ok 2200 zł Jak się mają przepisy kodeksu pracy do powyższej sytuacji
Adam
5 lata temu
Powinny być naliczane składki ponieważ emerytura by była wyższa ale złodzieje tego nie chcą to samo z dzidziczeniem emerytury w przypadku śmieci nie doszło emeryta przecież 50 procent składek to sa prywatne pieniądze druga połowa to składki pracodawcy