Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

PIT-36L. Zobacz jak wypełnić deklarację i do kiedy złożyć zeznanie

0
Podziel się:

Zobacz, co dostają w zamian i dlaczego oddadzą mniej fiskusowi

PIT-36L. Zobacz jak wypełnić deklarację i do kiedy złożyć zeznanie
(Wojciech Stróżyk / Reporter)

Przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem na zasadach liniowych nie mogą skorzystać z żadnych ulg. Nie odliczą zatem internetu, ani nie pomniejszą dochodu z tytułu wychowywania dzieci. Z drugiej strony mają natomiast pewność, że zapłacą tę samą stawkę podatku niezależnie od tego, ile zarobią. Nie musza się więc obawiać, że _ wpadną _ w drugi próg podatkowy i oddadzą do urzędu skarbowego 32 procent.

Wyboru tej formy opodatkowania można dokonać przy zakładaniu działalności gospodarczej oraz do 20 stycznia każdego roku. Podatek liniowy jest korzystny przede wszystkim dla tych, którzy zarabiają w ciągu roku więcej niż próg podatkowy, wynoszący 85 528 złotych. Przy mniejszych dochodach bardziej opłacają się zasady ogólne (czyli tak zwana skala podatkowa - 18 i 32 procent).

Przykład 1

_ Liniowcy _ nie mogą jednak skorzystać z wielu udogodnień, przeznaczonych dla podatników rozliczających się według skali, na przykład:

  • z ulg: internetowej, prorodzinnej, rehabilitacyjnej lub dla krwiodawców,
  • wspólnego rozliczenia z małżonkiem,
  • rozliczenia kwoty wolnej od podatku (od dochodów nieprzekraczających 3091 złotych nie trzeba płacić podatku).

Podatek liniowy na koniec roku rozliczany jest na formularzu PIT-36L. Poniżej sprawdzisz, jak go wypełnić.

*Instrukcja wypełniania zeznania PIT-36L (kliknij, żeby pobrać)
*

Podatnik rozpoczyna wypełnianie formularza od podania Numeru Identyfikacji Podatkowej oraz wpisania roku, którego dotyczy (dla tegorocznych zeznań - 2014). Następnie należy podać urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (znajdziesz go w naszej wyszukiwarce)
, cel złożenia formularza oraz dane identyfikacyjne.

Część C w zdecydowanej większości przypadków pozostaje pusta, chyba że podatnik korzystał w ciągu 5 poprzedzających lat z tak zwanego _ kredytu podatkowego _ lub na przykład zawierał umowy spółki.

Do przykładowego wypełnienia PIT-36L przyjmiemy następujące założenia:

W części D należy podać przychód oraz koszty jego uzyskania dla prowadzonej działalności (wiersz 1) lub działów specjalnych produkcji rolnej (wiersz 2), takich jak na przykład uprawy w szklarniach, hodowla zwierząt futerkowych czy prowadzenie pasiek.

Zależnie od tego, która z wartości (przychody czy koszty) jest wyższa, różnicę należy wpisać w kolumnie d lub e. Dla potrzeb naszego przykładu w polu 13 trzeba wpisać 80 tysięcy, w 14 - 25 tysięcy, a w 15 - 55 tysięcy (80 - 25).

W kolumnie f natomiast podatnik musi zsumować wszystkie zaliczki na podatek dochodowy, należne w 2014 roku.

W części E najistotniejsze jest pole 24, w którym trzeba wpisać łączną kwotę składek na ubezpieczenia społeczne, zapłaconych w 2014 roku. Można ją bowiem odjąć od dochodu, wykazanego wcześniej. Jeśli więc dochód wyniósł 55 tysięcy, a wszystkie składki społeczne - 8 tysięcy złotych, to w polu 27 (dochód po odliczeniach) wpisać trzeba 47 tysięcy złotych.

Dochód można jeszcze obniżyć o ewentualne wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego oraz o straty z działalności w latach poprzednich (o tym więcej przeczytasz tutaj)
.

Podatek oblicza się w części G formularza. Pomniejszony dochód z pola 27 (przykładowe 47 tysięcy) należy przepisać w pozycję 34, a następnie zaokrąglić do pełnych złotych i wpisać w rubryce 35. Po przemnożeniu przez 19 procent daje to 8930 złotych. Ta kwota powinna znaleźć się w polu 36 i 39.

Ponieważ większą część składki zdrowotnej można odliczyć od podatku, to w polu 40 należy wpisać 2800 złotych, które w części I można odjąć od obliczonego wcześniej podatku (wynoszącego 8930 złotych).

Po odjęciu _ zdrowotnego _ w polu 43 powinno się zatem znaleźć 6130 złotych. Ponieważ nie trzeba tej kwoty zaokrąglać, to wystarczy ją przepisać również w rubrykę 44. Tyle za 2014 rok podatnik jest winien fiskusowi.

Pozycja 45 dotyczy zaliczek na podatek, które podatnik w danym roku zapłacił. Jest to ta sama kwota, która widnieje w polu 17. Zgodnie z założeniami, w 2014 roku było to 7200 złotych. Należy to rozumieć następująco: przedsiębiorca oddał w ciągu roku do urzędu skarbowego 7200 złotych, a powinien (pozycja 44) - 6130. Różnicę 1070 złotych zatem państwo musi mu zwrócić. Kwota ta musi się znaleźć w rubryce 47, a następnie zostać przepisana w części J jako _ nadpłata _ (pole 57).

Następnie trzeba jeszcze raz wyszczególnić zapłacone w 2014 roku zaliczki na podatek, tym razem w rozbiciu na konkretne miesiące. W naszym przykładzie uzupełnić trzeba więc pola: 83 (1500 złotych), 85 (1100 złotych), 86 (800 złotych), 88 (2100 złotych) i 91 (1700 złotych).

Na koniec podatnik może przekazać 1 procent podatku na organizację pożytku publicznego, nawet mimo tego, że dostał zwrot. Darowiznę oblicza się bowiem od należnego podatku, czyli 6130 złotych. Na cele dobroczynne nasz przykładowy podatnik będzie mógł więc przekazać 61,30 zł.

Do zeznania przedsiębiorcy muszą również dołączyć załącznik. Najczęściej jest to PIT-B, w którym należy podać dane przedsiębiorcy, prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz ponownie wpisać przychód, koszty jego uzyskania oraz dochód. W załączniku należy również ująć ewentualne przychody z tytułu spółki, w której podatnik jest wspólnikiem.

Tak wypełnione i podpisane zeznanie należy wraz z załącznikami do końca kwietnia złożyć we właściwym urzędzie skarbowym osobiście, wysłać pocztą lub za pomocą systemu e-Deklaracje. W poprawnym wypełnieniu PIT-36L pomoże również specjalny program, który można pobrać klikając w _ Rozlicz PIT _ w prawym, górnym rogu strony.

Czytaj więcej w Money.pl
Strata w firmie? Czasami to... dobrze! Dzięki niej możesz nie zapłacić podatku nawet przez 5 kolejnych lat.
Masz dużo dzieci? Możesz zarobić na podatku Sprawdź, kto najwięcej zyska na nowych przepisach.
Sprawdź, czy musisz złożyć PIT do końca stycznia Zaniechanie tego obowiązku może cię kosztować nawet 35 tysięcy złotych grzywny.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)