Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Podatek 2011. Przygotuj się na zmiany VAT

0
Podziel się:

Z Nowym Rokiem wejdą w życie nowe stawki: 5, 8 i 23 procent. Oznacza to wyższe rachunki za większość towarów i usług.

Podatek 2011. Przygotuj się na zmiany VAT
(Ginasanders/Dreamstime)

Z Nowym Rokiem wejdą w życie nowe stawki podatku VAT: 5, 8 i 23 procent. Oznacza to wyższe rachunki za większość towarów i usług oraz konieczność przygotowania się przedsiębiorców na rozliczanie według nowych stawek. Jednocześnie nie odliczą już oni całego VAT-u przy zakupie auta oraz paliwa do niego.

Nowe stawki zastąpią dotychczas stosowane: 0, 3, 7 oraz 22 procent. Stawka 5-procentowa jest zupełnie nowa i została wprowadzona na czas nieokreślony. Z kolei stawki 8 i 23 procent, to podwyższone czasowo na okres 3 lat stawki 7 i 22 procent. Docelowo mają powrócić do pierwotnych wartości po 31 grudnia 2013 roku.

Nową 5-procentową stawką zostaną objęte:

  • podstawowe przetworzone produkty żywnościowe takie jak chleb, produkty zbożowe, przetwory mięsne czy nabiał (dotychczas 7 procent)
    • książki (również audiobooki), czasopisma specjalistyczne oraz nuty (dotychczas 0 procent)
    • niektóre nieprzetworzone produkty rolne objęte dotychczas 3-procentową stawką: warzywa, owoce, mięso, jaja.

Warto wiedzieć, że w przypadku książek pobieranych z internetu lub przeglądanych online, będzie obowiązywać podstawowa stawka VAT, czyli 23 procent.

Jak wyliczył Money.pl, zmiana stawek VAT sprawi, że przeciętna czteroosobowa rodzina wyda 40 złotych miesięcznie więcej na swoje utrzymanie.

Przedsiębiorcy muszą się przygotować na podwójne rozliczanie

Jeśli jesteśmy płatnikami VAT, musimy poczynić odpowiednie przygotowania w związku ze zmianą stawek. Przede wszystkim powinniśmy zaplanować przeprogramowanie kasy fiskalnej oraz aktualizację programu do prowadzenia księgowości, a także przeanalizować umowy zawarte z kontrahentami. **Jeśli to tylko możliwe, podpiszmy aneksy, które będą zawierać ceny uwzględniające nowe stawki VAT.

Wprowadzenie nowych stawek nie oznacza wcale, że nie będziemy musieli się już w ogóle rozliczać według starych. Zgodnie z mechanizmem przejściowym VAT za wszystkie dostawy towarów i usług wykonane przed 1 stycznia 2011 roku będzie rozliczany według dotychczasowych stawek, nawet jeśli obowiązek podatkowy powstanie już po Nowym [ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t98540.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/podatkowe;latanie;budzetu;sprawdz;ile;zabierze;ci;rzad,50,0,729650.html) Podatkowe łatanie budżetu. Sprawdź, ile zabierze ci rząd
Roku. Tym samym kasy fiskalne czy systemy księgowe będą musiały przewidywać możliwość rozliczania i wystawiania faktur według obecnych stawek.

W przypadku kas fiskalny od 1 stycznia na okres 5 miesięcy zostanie zniesione sztywne przyporządkowanie stawek podatkowych do oznaczeń literowych A-G. Dla ich starszych typów, obsługujących mniej niż siedem grup podatkowych, nie będzie ono obowiązywało w ogóle.

Książki tańsze do końca kwietnia

Specjalny okres przejściowy został przewidziany w przypadku książek i czasopism. Do 30 kwietnia będzie obowiązywać zerowa stawka VAT dla książek drukowanych i broszur, które będą objęte inwentaryzacją najpóźniej 1 stycznia 2011 roku. Tym samym wszystkie książki wydrukowane przed tym czasem, będą mogły być przez cztery miesiące sprzedawane po dotychczasowych cenach.

Zmienią się również zasady odliczeń

Dotychczas jako przedsiębiorcy mogliśmy odliczać cały VAT od zakupu samochodu z kratką. W latach 2011-2012 dla aut o masie dopuszczalnej do 3,5 t będziemy odliczymy jedynie 60 procent kwoty naliczonego podatku, jednak nie więcej niż 6 tys. złotych. Dodatkowo nie będziemy mogli w tym okresie odliczać VAT-u od paliwa do tych samochodów.

Ograniczenia te dotkną nas również, gdy samochód z kratką użytkujemy na podstawie umowy dzierżawy, najmu czy leasingu. W tym wypadku będziemy mogli odliczyć 60 procent podatku od rat lub czynszu i innych opłat umownych udokumentowanych fakturą. Suma odliczonego podatku w całym okresie użytkowania pojazdu nie będzie mogła przekroczyć 6 tys. złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t12063.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;przygotowac;firme;do;zmiany;vat;2011,214,0,694742.html) Jak przygotować firmę do zmiany VAT 2011 Trzeba przeanalizować umowy z kontrahentami i zadbać o aktualizację aplikacji księgowych i przeprogramowanie kas fiskalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/232/t45544.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/podatek;vat;2011;-;mieszkania;zdrozeja;srednio;od;3;do;5;tys;zl,84,0,652372.html) Podatek VAT 2011 - mieszkania zdrożeją średnio od 3 do 5 tys. zł Na podwyżkę mogą wpłynąć też ceny materiałów i robocizny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/198/t102854.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/opozycja;ostrzega;wyzszy;podatek;vat;2011;uderzy;w;gospodarke,216,0,649688.html) Opozycja ostrzega: Wyższy podatek VAT 2011 uderzy w gospodarkę Rozważane przez rząd podniesienie stawki VAT oznacza podniesienie większości cen.
vat
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)