Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podatki 2005 - jakie one będą?

0
Podziel się:

Jedna stawka dla wszystkich prowadzących działalność gospodarczą, dalsza likwidacja ulg i zwolnień podatkowych, obniżenie górnej i podwyżka niższej stawki podatku VAT, nie zwiększanie listy towarów objętych podatkiem akcyzowym - oto główne założenia reformy podatkowej, która ma sznsę wejść w życie w 2005 roku

Minister finansów Andrzej Raczko widzi szansę, że wiosną rząd przekaże do parlamentu projekty ustaw zmieniających system podatkowy, które mogłyby wchodzić w życie od 2005 roku.

"Jest szansa, że wiosną w parlamencie znajdą się projekty ustaw zmieniających system podatkowy. Zmiany mogłyby wchodzić w życie od 2005 roku" - powiedział we wtorkowym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" minister finansów.

Dodał, że Ministerstwo Finansów przyjęło, iż nowy system podatkowy powinien przede wszystkim wspierać rozwój gospodarczy.

Zapowiedział, że zmiany systemu będą obejmować również zasady opodatkowania działalności gospodarczej.

W ocenie ministra finansów przeniesienie zasad opodatkowania wszystkich rodzajów działalności gospodarczej do jednej ustawy wydaje się najbardziej racjonalne.

"Nie mniej jednak, przeniesienie wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą z PIT do CIT jest bardziej skomplikowane. Jeśli spojrzymy na efektywną stawkę podatkową drobnych przedsiębiorców, rzemieślników, to okaże się, że jest ona znacznie niższa niż 19 proc. i oscyluje średnio między 13 a 14 proc. Musimy szukać rozwiązania, które będzie do zaakceptowania dla tych osób" - powiedział Raczko.

Dodał, że Ministerstwo Finansów nie rozważało obniżki stawki podatku CIT poniżej 19 proc., jaka ma obowiązywać od przyszłego roku.

Raczko zapowiedział, że MF w dalszym ciągu będzie chciało likwidować ulgi i zwolnienia podatkowe zarówno w przypadku opodatkowania dochodów osobistych jak i działalności gospodarczej.

"Wyznaję zasadę, że system podatkowy nie jest najlepszym instrumentem do uzyskania celów socjalnych. O wiele łatwiej uzyskać je na przykład za pomocą systemu dodatków" - powiedział minister finansów.

"Chcemy stworzyć minimalny katalog ulg. Muszą się w nim znaleźć z pewnością odliczenia składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe i zdrowotne. Kwestia pozostałych ulg jest sprawą otwartą" - dodał.

Minister finansów powiedział, iż MF chce by rząd zastanowił się czy zmierzać do stopniowego ujednolicenia stawki podatkowej VAT.

"Wiele argumentów ekonomicznych za tym przemawia" - powiedział.

Dodał, iż najwłaściwszym ruchem ze względu na konkurencyjność gospodarki wydaje się osiągnięcie tego poprzez obniżenie górnej stawki podatkowej VAT i podwyższenie stawki niższej.

Szef resortu finansów powiedział również, że MF nie chce zwiększać listy towarów objętych podatkiem akcyzowym.

Poinformował również, że nie było jeszcze "przymiarek" do wysokości stawki podatku katastralnego, a jego wprowadzenie jest uzależnione od tego kiedy zostanie zbudowana komputerowa ewidencja wszystkich nieruchomości.

"To zajmie kilka lat. Im więcej pieniędzy na to przeznaczymy tym szybciej stworzymy kataster" - powiedział Raczko.

podatki
pit
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)