Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Podwójne zaliczki na podatek jeszcze przez 2 lata

0
Podziel się:

Firmy dadzą budżetowi 2 mld złotych kredytu podatkowego.

Podwójne zaliczki na podatek jeszcze przez 2 lata
(kprm.gov.pl)

Firmy dadzą budżetowi 2 mld złotych _ kredytu podatkowego _. Rządowy projekt przesunięcia o dwa lata korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań poparły w Sejmie wszystkie kluby.

Chodzi o zasady wpłacania przez przedsiębiorców zaliczek za ostatni miesiąc (lub kwartał) roku. Zgodnie z obecnymi przepisami ostatnią zaliczkę firmy płacą w podwójnej wysokości.

Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja ustaw o PIT i CIT wprowadziła zasadę, że zaliczka za grudzień będzie odprowadzana w styczniu.

Zaliczkę na podatek za grudzień przedsiębiorcy płacą razem z zaliczką listopadową, Od przyszłego roku miała obowiązywać ustawa, przesuwająca tę płatność na styczeń. Jednak rząd przygotował nowelizację, przesuwającą wejście w życie tych przepisów o rok.

Jednak przy konstruowaniu budżetu na 2010 rok Ministerstwo Finansów uznało, że dopuszczając do płacenia grudniowego podatku dopiero 20 stycznia będzie miało problem z domknięciem budżetu.

Jak wylicza resort finansów rezygnacja z korzystniejszych dla firm przepisów, da budżetowi dwumiliardowy _ kredyt podatkowy _.

Jak ta miesięczna pożyczka dla budżetu odbije się na przedsiębiorcach? Koszt pieniądza liczyć możemy różnie: przykładowo szacując średni koszt komercyjnego kredytu gotówkowego, który na wcześniejszą zapłatę podatku firma musiałaby zaciąganego w banku.

  • Przyjmując 12-procentowe odsetki roczne, zmianę szacować można na około 20 milionów złotych dodatkowego kosztu dla firm.

Można też oszacować, ile odsetek od zobowiązań budżetowych musi zapłacić firma, która na zapłatę pieniędzy nie ma i decyduje się spłacić podatek o miesiąc później, z odsetkami.

  • Obecnie stawka odsetek za zwłokę wynosi 10 proc. rocznie - tak liczony koszt nowelizacji wyniesie więc 17 miliardów.

Zgodnie z wolą rządu prace nad nowelizacją toczą się błyskawicznie. W środę na posiedzeniu plenarnym Sejmu odbyło się zarówno pierwsze, jak i drugie czytanie projektu. Propozycje Ministerstwa Finansów zyskały poparcie wszystkich klubów.

_ - Widzę, że odpowiedzialność posłów za finanse publiczne jest wysoka _ - stwierdził wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Przyznał, że Konfederacja Pracodawców Polskich negatywnie zaopiniowała projekt, ale według niego _ interes przedsiębiorców nie zawsze jest zgodny z interesem szerszym _.

Zgodnie z obecnymi przepisami, ostatnia, grudniowa (lub za ostatni kwartał, w przypadku rozliczenia kwartalnego) zaliczka za rok podatkowy jest wpłacana przez podatników do 20 grudnia razem z zaliczką listopadową (za III kwartał). Jej wysokość jest równa zaliczce listopadowej (lub zaliczce za trzeci kwartał). Oznacza to, że w grudniu firmy płacą zaliczkę w podwójnej wysokości.

Uchwalona w ubiegłym roku nowelizacja ustaw o PIT i CIT wprowadziła zasadę, że zaliczka za grudzień będzie odprowadzana w styczniu. Rozwiązanie takie zaproponowała komisja _ Przyjazne Państwo _. Argumentowała m.in., że obecne regulacje powodują, iż w grudniu przedsiębiorcy kredytują fiskusa. Nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać w 2010 r.

firma
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)