Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska może wpaść w pułapkę. Prezydent ostrzega

52
Podziel się:

Polska nie jest jeszcze w pułapce średniego dochodu, ale jest nią bardzo zagrożona - ocenił w środę prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, aby się przed nią obronić, należy uwolnić narodowy potencjał kreatywności i przedsiębiorczości.

Polska może wpaść w pułapkę. Prezydent ostrzega
(Mateusz Jagielski/East News)

Polska nie jest jeszcze w pułapce średniego dochodu, ale jest nią bardzo zagrożona - ocenił w środę prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, aby się przed nią obronić, należy uwolnić narodowy potencjał kreatywności i przedsiębiorczości.

Aktualizacja: 12:02

Prezydent bierze w środę udział w Kongresie Organizacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Warszawie.

Podczas swojego wystąpienia Duda wskazywał, że sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw to 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw w Polsce. - Z czego mikroprzedsiębiorców jest 94 proc. To państwo generujecie dwukrotnie większy wkład do PKB niż duże przedsiębiorstwa - zwrócił się do przedsiębiorców, uczestników Kongresu.

- To państwo zatrudniacie większość ludzi zatrudnionych w naszym kraju - podkreślił. Prezydent dodał, że "biorąc pod uwagę te wszystkie dane, znaczenie sektora małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw dla gospodarki można już pozostawić bez komentarza".

Zdaniem Dudy Polska znajduje się obecnie w szczególnym momencie, bo "jak mówi dzisiaj wielu ekspertów z zakresu ekonomii, gospodarki, Polska nie jest jeszcze w pułapce średniego dochodu, ale jest tą pułapką bardzo zagrożona".

Dodał, że zasadniczym pytaniem jest: "co zrobić, abyśmy w tę pułapkę nie wpadli". - Co zrobić, aby Polska w sensie gospodarczym, aby nasz rynek ruszył w sposób zdecydowany do przodu, abyśmy szybciej się rozwijali - mówił prezydent.

Jego zdaniem, najprostszym rozwiązaniem jest uwolnienie i wykorzystanie naszego narodowego potencjału "przedsiębiorczości, kreatywności". - Czyli tego wszystkiego, co do tej pory budowało nasz potencjał gospodarczy - dodał prezydent.

Prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że ze wszelkich sił będzie promował rozwój przedsiębiorczości w Polsce. - Chciałbym, abyśmy promowali wolność gospodarczą, samodzielność i kreatywność - podkreślił. Poinformował też, że odnawia Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP.

- Jako prezydent Rzeczypospolitej będę się starał ze wszelkich sił nie tylko państwu pomagać, ale przede wszystkim promować rozwój przedsiębiorczości w Polsce. Ogromnie mi zależy na tym, żeby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z naszego kraju, żeby młodzi ludzie tutaj uwalniali swój potencjał, tutaj uwalniali swoją kreatywność - powiedział w środę prezydent do uczestników Kongresu Organizacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Duda zapowiedział, że będzie promował m.in. małe centra wynalazczości, tzw. start-upy.

- Zrobimy kongres gospodarczy jeszcze w tym roku, będą wybierani przez kapitułę liderzy wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, będą nagradzani, będzie to też okazja do dyskusji - zapowiedział prezydent.

- Chciałbym, abyśmy promowali wolność gospodarczą, samodzielność, kreatywność, to co jest dzisiaj najważniejsze dla polskiej gospodarki, to co jest naszym wielkim potencjałem, bo my Polacy jesteśmy narodem zdolnym, odpowiedzialnym, tylko musimy mieć dobre warunki do rozwoju - powiedział Duda.

- Żyjemy w zglobalizowanym świecie, który jest zdominowany przez wielkie korporacje. Mały, mikro, średni przedsiębiorca nie ma szans w starciu z wielką korporacją i to wszyscy wiemy doskonale, więc chociażby kwestia ochrony antymonopolistycznej, która powinna być dobrze regulowana i egzekwowana przez państwo, także jest wielkim zadaniem - stwierdził prezydent.

Jak ocenił, wpływ państwa na funkcjonowanie rynku gospodarczego jest potrzebny. Ale - jak zastrzegł - ten wpływ powinien być ujmowany i realizowany umiejętnie.

Uczestnicy Kongresu Organizacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw mają rozmawiać m.in. na temat barier rozwoju, reprezentatywnej organizacji małych i średnich przedsiębiorstw, roli lokalnych organizacji przedsiębiorców oraz sukcesach polskiej gospodarki w wybranych branżach.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(52)
blechpol
7 lat temu
Mikro firma czy jednoosobowa działalność gospodarcza płaci najwyższą danine /podatek/ czyli ZUS w Europie i chyba na świecie czyli ponad 1100 zł czyli ok 260 euro na miesiąc pokażcie mi chociaż jeden kraj na świecie w którym płaci się tyle samo albo więcej. O jakiej przedsiębiorczości małych firm mówice !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mc3050
7 lat temu
Prezydent ostrzega przed pulapka. ? A co z pulapka jaka prezydent zastawil na polskie dziewczynki przez to ze podpisal sie pod wprowadzeniem szczepienki na rzadanie amerykanskiego koncernu . Mowie o , szczepionce przeciw HPV ktora niby to ma zbespieczec a w gruncie rzeczy powoduje : bezplodnosc , paraliz i raka szyjki macicy ktoremu niby to ma zapobiegac. Zadne panstwo w Europie nie zgodzilo sie na ta szczepionke . Podajcie to dalej ktos sie musi za to wziac i zmusic go do odkrecenia podpisu jak chce wygrac nastepne wybory
103545
7 lat temu
Polska wpadła już w pułapkę po wyborze czegoś takiego jak Du da. Kabaret Duda gra dalej. Alle jaja.
Heydrich
7 lat temu
najważniejsi są górnicy, emeryci i renciści płacący datki rydzykowi, elektorat kaczyńskiego. reszta to gorszy sort.
Owczarniak
7 lat temu
"Polska nie jest jeszcze w pułapce średniego dochodu, ale jest nią bardzo zagrożona - ocenił w środę prezydent Andrzej Duda." Boże, daj takie pułapki
...
Następna strona