Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Porozumienie stron. Bezkonfliktowe zakończenie współpracy

3
Podziel się:

Porozumienie stron to jeden z najmniej konfliktowych sposobów zakończenia współpracy z pracodawcą. Istnieją sytuacje, w których jest to również najkorzystniejszy sposób rozwiązania umowy dla obu stron.

Porozumienie stron jest korzystnym rozwiązaniem podczas wypowiadania umowy m.in. ze względu na prostą procedurę
Porozumienie stron jest korzystnym rozwiązaniem podczas wypowiadania umowy m.in. ze względu na prostą procedurę

Kiedy złożyć wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron?

Można powiedzieć, że porozumienie stron może być dla pracownika dobrym sposobem rozwiązania umowy w sytuacji, gdy chce ją rozwiązać ze względów osobistych. Może to być np. spowodowane koniecznością wyjazdu za granicę, opieki nad chorym członkiem rodziny, a także jeśli jest niezadowolony z atmosfery w pracy. W takiej sytuacji porozumienie stron odnoszące się do wypowiedzenia umowy o pracę pozwala w szybkim terminie rozwiązać umowę o pracę.

Zazwyczaj też na porozumienie stron decydują się pracownicy, którzy otrzymali konkurencyjną, lepszą ofertę pracy. Wtedy konieczność wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron jest szczególnie istotna dla osób pracujących w danej firmie długo, ponieważ wiąże ich trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Nic zatem dziwnego, że przy elastycznej sytuacji na rynku pracy, pracownik dąży do jak najszybszego rozwiązania umowy o pracę.

Zgoda obu stron przy wypowiedzeniu umowy

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem może nastąpić tylko w sytuacji, gdy obie strony zgodzą się na takie rozwiązanie umowy. Porozumienie stron nie jest możliwe, jeżeli jedna ze stron nie zgadza się na taki wariant wypowiedzenia. Jeśli pracodawca nie zgodzi się na wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron, to pracownik nie może tego uznać za naruszenie jego praw pracowniczych.

Gdy pracodawca nie wyraża zgody na takie załatwienie kwestii rozwiązania stosunku pracy, pracownikowi nie pozostaje nic innego, jak tylko złożenie wypowiedzenia z zachowaniem prawidłowego okresu jego trwania. Niektóre firmy, którym zależy na pozyskiwaniu specjalistów i osób z wysokimi kompetencjami, zgadzają się na poczekanie na odpowiedniego pracownika przez czas jego okresu wypowiedzenia, które w niektórych przypadkach trwa prawie cztery miesiące.

Pracownik może poszukiwać z pracodawcą kompromisu i poprosić o skrócenie okresu wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – wzór

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron nie jest skomplikowane z formalnego punktu widzenia. Przede wszystkim nie musi zostać złożone na piśmie. Wystarczy ustna deklaracja potwierdzona przez obie strony. Nie wymaga to także przeprowadzania żadnych konsultacji ze strony pracodawcy. Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron nie wymaga podawania żadnych powodów takiej decyzji. Najważniejsze pozostaje podanie terminu, w którym dojść ma do rozwiązania stosunku pracy.

Pracownik może zaproponować swoją datę rozwiązania umowy. Jeśli pracodawca nie zgadza się na nią i podaje własną datę, to składa swojemu pracownikowi kolejną ofertę, którą pracownik musi przyjąć, aby weszło w życie wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Kiedy data nie zostanie sprecyzowana, przyjmuje się za nią datę zawarcia porozumienia.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron nie mają zastosowania przepisy ochronne wprowadzone, aby zadbać o pewne grupy pracowników. Dotyczy to na przykład kobiet w ciąży. Porozumienie stron wykorzystać można do rozwiązania umowy o pracę również w trakcie urlopu wypoczynkowego.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron jest często wybierane ze względu na swoją uproszczoną procedurę i polubowne załatwienie kwestii rezygnacji z pracy lub zwolnienia. Są sytuacje, w których taki sposób rozwiązania stosunku pracy jest bardzo korzystny dla obu stron, dlatego najlepiej jest zawsze dążyć do takiego załatwienia tej sprawy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Ewan
9 miesięcy temu
Jeżeli pracownik chce się zwolnić a pracodawcą nie chce porozumienia stron to źle to świadczy o pracodawcy.
co zrobić
4 lata temu
a co można zrobić jeżeli pracodawca zwalnia pracownika i stosując podstęp podsuwa umowę na mocy porozumienia stron? Pracownik się orientuje dopiero po podpisaniu tego porozumienia.
Www
5 lata temu
Człowiek jak niewolnik. Chore polskie prawo pracy.