Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Porzuconych maszyn nie można wpisać w koszty

0
Podziel się:

Inwestycje, których nie można przenieść do nowego zakładu są stratą finansową, ale nie podatkową.

Porzuconych maszyn nie można wpisać w koszty
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Przedsiębiorca może dla celów prowadzonej działalności dokonywać inwestycji w obce środki trwałe. Częste są sytuacje, gdy w wynajmowanych pomieszczeniach trzeba dokonać przeróbek technicznych, których wymaga specyfika działalności lub proces technologiczny.

Taka inwestycja w obce środki trwałe może być amortyzowana, czyli zaliczana w koszty firmy, która przeróbek dokonała (sfinansowała je). Problem pojawia się jednak w przypadku, gdy przedsiębiorca zmienia miejsce wykonywania działalność, a nie w pełni zamortyzowana inwestycja nie nadaje się do przeniesienia w nowe miejsce.

Jak wynika zinterpretacji indywidualnej prawa podatkowego, dokonanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, niezamortyzowana inwestycja nie stanowi wtedy dla podatnika kosztu uzyskania przychodu.

Jak argumentuje organ podatkowy, z przepisów ustawy o podatku dochodowym wynika, że inwestycję w obcy środek trwały po zakończeniu jej użytkowania można wpisać w koszty tylko w przypadku jej likwidacji.

Likwidacja przy tym powinna być rozumiana jako fizyczne zniszczenie spowodowane zużyciem. Pozostawienie części inwestycji przy zakończeniu najmu nieruchomości, w którą została wbudowana nie jest _ stratą środka trwałego _, tylko jego _ wydaniem (zwrotem) _ do właściciela.
_ _

_ Jakkolwiek Wnioskodawca poniósł stratę ekonomiczną (nie dokonał pełnej amortyzacji inwestycji w obcym środku trwałym), to jednak było to jego świadome działanie _ - czytamy w interpretacji.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)