Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Potrącenia z wynagrodzenia. W jakich przypadkach są możliwe?

0
Podziel się:

Pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia pracownika odpowiednią kwotę po to, by zaspokoić należności różnych wierzycieli. Jest to uprawnienie, z którego może skorzystać wyłącznie pracodawca.

Potrącenie z wynagrodzenia jest uprawnieniem przysługującym pracodawcy
Potrącenie z wynagrodzenia jest uprawnieniem przysługującym pracodawcy (ARKADIUSZ ZIOLEK)

Pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę. Nie może się go zrzec. Nie może też przenieść tego prawa na kogoś innego. Warto jednak wiedzieć, że pracodawca ma prawo dokonywania potrąceń z wynagrodzenia pracownika. Dowiedz się, jak to dokładnie wygląda i na czyją rzecz pracodawca może potrącić odpowiednią kwotę z pensji.

Pracodawca ma prawo potrącić z wynagrodzenia pracownika odpowiednią kwotę po to, by zaspokoić należności różnych wierzycieli. Jest to uprawnienie, z którego może skorzystać wyłącznie pracodawca.

Jakie potrącenia można odliczać z wynagrodzenia?

Jeśli pracodawca z wynagrodzenia odliczy składki na ubezpieczenie społeczne i na zaliczki na podatek dochodowy, to ma prawo potrącić należności, które są związane z egzekucją, która ma zaspokoić świadczenia alimentacyjne albo inne należności, których wierzyciel domaga się, posiadając tytuł wykonawczy. Pracodawca może też potrącić kary pieniężne, które wynikają z odpowiedzialności porządkowej.

Potrącenia z wynagrodzenia muszą być dokonane w kolejności z poprzedniego akapitu. Właśnie taką kolejność zakłada kodeks pracy. Jeśli mają być potrącone inne należności, to trzeba poprosić o to pracownika.

Granice potrąceń z wynagrodzenia

W przypadku potrąceń z wynagrodzenia trzeba przestrzegać określonych granic związanych z maksymalną kwotą potrąceń:

  • w przypadku potrąceń alimentacyjnych – można maksymalnie pobrać trzy piąte wynagrodzenia;
  • w przypadku innych należności – maksymalnie połowę wynagrodzenia.

Jeśli należności jest kilka, to gdy są one inne niż alimenty, nie można potrącić więcej niż połowę wynagrodzenia. Jeśli dodatkowo będzie też miało być potrącone świadczenie alimentacyjne, to potrącenie nie może być większe niż trzy piąte wynagrodzenia. W przypadku kar pieniężnych potrącenie nie może być wyższe niż jedna dziesiąta wynagrodzenia

Kwoty wolne od potrąceń

Warto wiedzieć, że kodeks pracy zakłada kwoty wolne od potrąceń. Do dyspozycji pracownika, po potrąceniu musi pozostać kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę, które przysługuje pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, biorąc pod uwagę odliczenie składek ubezpieczenia społecznego, a także zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jeśli potrąceniu podlega kwota na świadczenia alimentacyjne i inne podobne. 75 proc. najniższego wynagrodzenia to* limit dla potrącania zaliczek pieniężnych* udzielonych pracownikowi, a 90 proc. określonego wynagrodzenia, jeśli potrącamy kary pieniężne z tytułu odpowiedzialności porządkowej.

Jeśli potrącenia odbywają się za zgodą pracownika, to można ich dokonać w następujących limitach:

  • minimalne wynagrodzenie za pracę po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, gdy są potrącane należności dla pracodawcy,
  • 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia, gdy potrącenia dotyczą innych należności.

Jeśli pracownik zatrudniony jest na ułamkową część etatu, to limity te zmniejszają się proporcjonalnie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)