Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Minimalne wynagrodzenie w 2019 roku. Polacy zarobią więcej

280
Podziel się:

2250 złotych brutto ma w przyszłym roku wynieść płaca minimalna. Taka kwota została ustalona podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Minimalne wynagrodzenie w 2019 roku. Polacy zarobią więcej
(Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Jak poinformowała na konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska, oznacza to wzrost o 7,1 proc. w porównaniu ze stawką tegoroczną. Dziś minimalna pensja to bowiem 2100 zł brutto. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa - z 13,70 zł do 14,70 zł.

Chcieliśmy przekazać z panią minister Rafalską, że dzisiaj na Radzie Ministrów przyjęta została wyższa płaca minimalna na 2019 rok. Będzie ona na poziomie 2250 zł. To kolejny dowód na to, że dotrzymujemy słowa. - powiedział premier Morawiecki.

W porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o 150 złotych. Rada Ministrów czas na ustalenie wysokości płacy minimalnej w 2019 roku miała do 15 września. Jest to kwota wyższa niż początkowo rekomendowano.

Wysokość podwyżki wzbudzała ogromne emocje i była kwestią sporną między władzą a związkami zawodowymi. W czerwcu rząd zaproponował podniesienie tej kwoty o 120 zł, na co nie mogli przystać działacze OPZZ i Solidarności. Planowaną wysokość podwyżki uznały za absolutnie niewystarczającą. Związkowcy chcą, żeby płaca minimalna wynosiła połowę płacy średniej.

Naciski i spór w samym środku kampanii samorządowej są rządowi wyjątkowo nie na rękę. Dlatego też, od pewnego czasu mówi się, że pieniędzy będzie musiało być więcej. Na początku września, minister finansów Teresa Czerwińska nie wykluczyła wyższej niż pierwotnie proponowana kwoty minimalnej – o czym informowaliśmy w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(280)
joe
6 lat temu
KPINA.
gość
6 lat temu
Szefie kwota wolna od podatku i moi pracownicy nie chcą kwoty wolnej od podatku! Głąby ekonomiczne!
eerreess
6 lat temu
"Dotrzymujemy słowa" z cudzej kieszeni :) Kiedy dotrzymacie słowa z kwota wolną 8 tys zł??? 1200 zł renty i po trzech latach rządu pis nadal mam 3089 kwoty wolnej A podobno wystarczy nie kraść???
paragraf 22
6 lat temu
Premierze a jakiś wykresik ? Normalnie lipa tak bez wykresu..
ZK590
6 lat temu
Szał. 400 euro netto a ceny jak w UE.
...
Następna strona