Notowania

Minimalne wynagrodzenie w 2019 roku. Polacy zarobią więcej

2250 złotych brutto ma w przyszłym roku wynieść płaca minimalna. Taka kwota została ustalona podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Jak poinformowała na konferencji prasowej minister Elżbieta Rafalska, oznacza to wzrost o 7,1 proc. w porównaniu ze stawką tegoroczną. Dziś minimalna pensja to bowiem 2100 zł brutto. Wzrośnie też minimalna stawka godzinowa - z 13,70 zł do 14,70 zł.

Chcieliśmy przekazać z panią minister Rafalską, że dzisiaj na Radzie Ministrów przyjęta została wyższa płaca minimalna na 2019 rok. Będzie ona na poziomie 2250 zł. To kolejny dowód na to, że dotrzymujemy słowa. - powiedział premier Morawiecki.

W porównaniu do poprzedniego roku jest to wzrost o 150 złotych. Rada Ministrów czas na ustalenie wysokości płacy minimalnej w 2019 roku miała do 15 września. Jest to kwota wyższa niż początkowo rekomendowano.

Wysokość podwyżki wzbudzała ogromne emocje i była kwestią sporną między władzą a związkami zawodowymi. W czerwcu rząd zaproponował podniesienie tej kwoty o 120 zł, na co nie mogli przystać działacze OPZZ i Solidarności. Planowaną wysokość podwyżki uznały za absolutnie niewystarczającą. Związkowcy chcą, żeby płaca minimalna wynosiła połowę płacy średniej.

Naciski i spór w samym środku kampanii samorządowej są rządowi wyjątkowo nie na rękę. Dlatego też, od pewnego czasu mówi się, że pieniędzy będzie musiało być więcej. Na początku września, minister finansów Teresa Czerwińska nie wykluczyła wyższej niż pierwotnie proponowana kwoty minimalnej – o czym informowaliśmy w money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: płaca minimalna w polsce, minimalna płaca, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-09-2018

maxPensja minimalna 3500 tyś netto praca na umowę o pracę za mniej to już Ukraińcy nie chcą pracować

11-09-2018

eliotŁatwo wypłacać wyższe pensje z kieszeni prywatnych pracodawców, a może nasz "uczciwy?"" rząd taką podwyżkę da emerytom z WŁASNEJ KIESZENI? … Czytaj całość

11-09-2018

Wujcio Dobra Radarząd zadowolony: dał podwyżkę 150 zł a w podatkach i inflacji zabierze 200 a gupi lud na pasku idio.ów ekonomicznych z Solidarności się cieszy. Tak … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (280)