Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Płaca minimalna. Rząd mięknie, spotkanie ze związkowcami już jutro

146
Podziel się:

Minister finansów Teresa Czerwińska nie wykluczyła, że płaca minimalna może być wyższa niż pierwotna propozycja. - Myślę, że w toku dialogu ze związkami zawodowymi pojawią się propozycje wyższe - powiedziała w rozmowie z Radiem Zet.

2220 zł jako płaca minimalna nie podoba się związkowcom
2220 zł jako płaca minimalna nie podoba się związkowcom (Jan Bielecki)

Propozycja płacy minimalnej na 2019 r. to 2220 zł. Nie zgadzają się na nią związkowcy. A spotkanie ws. minimalnego wynagrodzenia odbyć ma się już we wtorek.

Z nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", przekazanych jeszcze w piątek, wynika, że rząd zaproponuje, by w przyszłym roku płaca minimalna wyniosła 2255 zł miesięcznie (obecnie to 2100 zł). Wynika więc z tego, że rząd dołoży 35 zł do pierwotnej propozycji minister finansów, ale jest to wciąż kwota o przeszło 20 zł niższa od związkowych oczekiwań.

Minister finansów, w rozmowie z Radiem Zet, unikała konkretów, ale nie wykluczyła, że ostatecznie płaca minimalna wzrośnie. - Myślę, że w toku dialogu ze związkami zawodowymi pojawią się propozycje wyższe - powiedziała minister.

Zobacz także: Podniesienie płacy minimalnej. Balcerowicz: "Czyste szkodnictwo"

Czerwińska odniosła się też do wczorajszych wystąpień premiera na konwencie PiS. Morawiecki zaprezentował tam nowe propozycje dla samorządów. Skąd na to pieniądze? - chciało wiedzieć Radio Zet. - To są środki budżetowe, jak i europejskie – mówiła Teresa Czerwińska.

Minister finansów była pytana, czy samorządy, w których wygra opozycja, też będą mogły liczyć na duży zastrzyk finansowy. - Myślę, że pan premier zachęcał samorządy do tego, aby składały dobre projekty i to jest podstawowe kryterium dofinansowywania tego typu zadań w samorządach - powiedziała Czerwińska. "Odczytałam intencje pana premiera w ten sposób, że dobra współpraca rządu i samorządów jest często warunkiem koniecznym do realizacji wielu programów - mówiła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(146)
qwerty
4 lata temu
Co to jest płaca minimalna 2220 zł brutto 1610 zł netto na rękę. Strasznie mało zarabia. Powinna być 3000 do 3500 zł i wiecej na rękę. Wszystko drodzeje wydatki, opłaty, czynsz, jedzenie i tak dalej! Najgorsze dużo płaci podatki i VAT. Skąd bierze pieniędzy?
Krzysztof
4 lata temu
No czemu się można dziwić że rząd robi tak niską pracę minimalną Przecież to oni są największymi płatnikami takiego wynagrodzenia czy to w szkolnictwie czy służbie zdrowia owszem podnosi się wynagrodzenia nauczycielom ale służbom technicznym już nie podnosi się pensję pielęgniarkom i lekarzom ale kucharkom sprzątaczkom już nie Czy ludzie muszą żyć za najniższą krajową i to jest największą przyczyną że rząd musi trzymać niski poziom wynagrodzenia najniższego
kawa44
4 lata temu
a co z obiecanymi emeryturami po40 latacc pracy
miękkinsasa
4 lata temu
a o ile wzrośnie Pani mądralo wydajność pracy po Nowym Roku?
kkk
4 lata temu
niech jeszcze zwiększą 500 plus , to wszyskie baby będą w domach siedzieć zamiast pracować, i nie bedzie miał kto robić na emerytów i płacić skłądek. brawo
...
Następna strona