Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pracodawcy będą krócej płacić chorobowe

0
Podziel się:

Od 1 lutego pracownicy po 50. roku życia będą chorować na koszt ZUS-u już w 15. dniu zwolnienia.

Pracodawcy będą krócej płacić chorobowe
(PAP/Tomasz Paczos)

Prezydent podpisał ustawę o promocji zatrudnienia. Podstawowe zmiany jakie wprowadza to skrócenie chorobowego płatnego przez pracodawcę dla pracowników po 50 roku życia, wyższe stawki funduszu szkoleniowego i zwolnienie z FGŚP i FP. *Jednak nie zawsze i nie wszystkich. *
Podstawowy okres zwolnienia chorobowego trwa do 182 dni w roku. Z czego pierwsze 33 dni opłaca pracodawca. Od 34 dnia niezdolności do pracy obowiązek świadczeń na rzecz pracownika przejmuje ZUS.

W czasie choroby pracownikowi przysługuje co najmniej 80 procent wynagrodzenia (więcej, jeżeli przewiduje to regulamin wynagradzania). Jest to spore obciążenie finansowe dla pracodawcy. Dlatego Ministerstwo Gospodarki w _ Pakiecie dla Przedsiębiorców _ zapowiadało skrócenie tego okresu do 14 dni. Zmianę taką przewiduje projekt zmiany kodeksu pracy (z dnia 25 lutego 2008). - _ Prace nad nim zostały przerwane, projekt wywołał dużą burzę w Radzie Ministrów _ - poinformowała Money.pl Bożena Diaby z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. - _ Przeniesienie na ZUS tego obowiązku byłoby zbyt wielkim obciążeniem dla budżetu. W tym roku nie możemy sobie na nie pozwolić _.

Money.pl pisało już o tym. Zobacz - 2009: Rok wielkich obietnic rządu

Ostatecznie skrócono okres chorobowego płatnego przez pracodawcę do 14 dni. Jednak tylko dla pracowników po 50 roku życia.

Jeżeli ustawa zostanie ogłoszona 19 stycznia - wejdzie w życie 1 lutego. Ponieważ zacznie obowiązywać w trakcie roku - o tym jakie pracodawca powinien zastosować przepisy - stare czy nowe zadecyduje dzień powstania niezdolności do pracy podwładnego. - _ Jeśli choroba już trwa w chwili gdy nowela zacznie obowiązywać, do jej rozliczenia będą stosowane dotychczasowe przepisy. _- wyjaśnia Money.pl Anna Misiak, doradca podatkowy MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. - _ Nowe przepisy powinny być stosowane w odniesieniu do przypadków niezdolności do pracy powstałych już po wejściu w życie noweli _.

Ustawa wprowadza jeszcze dwa inne zapisy promujące zatrudnienie osób w średnim wieku. Pierwsze z nich to wyższe stawki zwrotu nakładów na szkolenie pracowników po 45 roku życia.

Jeżeli pracodawca utworzył _ fundusz szkoleniowy _ starosta może refundować z Funduszu Pracy koszty szkolenia pracowników lub pracodawcy do 50 procent. Nie więcej jednak niż do wysokości przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę.Przeciętne wynagrodzenie obecnie wynosi 2968,55 zł brutto. Dlatego zrefundowane może być 1484,27 zł. Na szkolenie osoby po 45 roku życia - pracodawca otrzyma zwrot 80 procent kosztów szkolenia, nawet do 8905,65 zł. (czyli nie więcej niż 300 procent przeciętnego wynagrodzenia).

| Podstawa prawna art. 69 znowelizowanej ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy: |
| --- |
| Na wniosek pracodawcy, który utworzył fundusz szkoleniowy, starosta może refundować z Funduszu Pracy, na warunkach określonych w umowie, koszty szkolenia pracowników lub pracodawcy w wysokości do 50 proc., nie więcej jednak niż do wysokości przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu zawarcia umowy, na jedną osobę, a w przypadku osób w wieku 45 lat i powyżej - w wysokości do 80%, nie więcej jednak niż do wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu zawarcia umowy, na jedną osobę |

Narzędziem promocji zatrudnienia jest zwolnienie pracodawcy z opłaty składek na Fundusz Pracy w wieku co najmniej 55 lat i mężczyzn w wieku co najmniej 60 lat. Dodatkowo - zatrudniając osobę, która ukończyła 50 lat i przed zatrudnieniem przez miesiąc była zarejestrowana w Urzędzie Pracy, pracodawca nie opłaca składki na FP za tę osobę przez pierwszych 12 miesięcy jego pracy.

|

| *Sprawdź ile możesz zaoszczędzić * Od 1 stycznia obowiązuje nowa skala podatkowa. Podatek dochodowy obliczany jest według stawek - 18 i 32 procent. Oblicz wynagrodzenie z kalkulatorem Money.pl |

Warto podkreślić, że składka na fundusz pracy wynosi zaledwie 2,45 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli osoba zatrudniona zarabiać będzie minimalną krajową - 1276 zł, zwolnienie ze składki FP oznacza pozostawienie w kieszeni pracodawcy 31,26 zł. Pracownik zarabiający 3 500 zł miesięcznie pozwoli pracodawcy zaoszczędzić 85,75 zł. Składka na Fundusz Pracy to średnio 16 proc. pozapłacowych kosztów zatrudnienia ponoszonych przez pracodawcę.

Czy uważasz, że te zmiany spowodują, że pracodawcy częściej będą zatrudniać niż zwalniać osoby po 45, 50, 55 roku życia?

PODYSKUTUJ O TYM NA FORUM.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)