Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Preferencyjne składki ZUS

0
Podziel się:

Składki ZUS są obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy. Przedsiębiorca rozpoczynający działalność może zapłacić preferencyjne składki ZUS. Komu dokładnie przysługują i jak się je płaci?

Z preferencyjnych składek ZUS mogą korzystać przedsiębiorcy rozpoczynający działalność
Z preferencyjnych składek ZUS mogą korzystać przedsiębiorcy rozpoczynający działalność (Andrzej Zbraniecki/East News)

Czym są preferencyjne składki ZUS?

Z preferencyjnych składek ZUS mogą skorzystać przede wszystkim ci, którzy rozpoczynają dopiero prowadzenie działalności. Okres preferencyjnego ZUS-u trwa 24 miesiące. Od 2019 r. zapowiadane jest całkowite zlikwidowanie konieczności płacenia stawki ZUS w czasie pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Kiedy można płacić niższe składki?

Niskie składki można płacić, gdy spełnia się określone warunki:

  • przez ostatnie 60 miesięcy osoba nie prowadziła działalności gospodarczej;
  • w ramach własnej działalność gospodarczej nie są świadczone usługi na rzecz byłego pracodawcy. Nie mogą to być takie same usługi jak na etacie.

Jak długo można płacić niższe składki?

Prawo zezwala na skorzystanie z ulgi w składkach:

  • jeśli przychody nie przekroczą połowy minimalnego wynagrodzenia, to nie trzeba płacić składki w ogóle, działalność rejestruje się dopiero po przekroczeniu tej wartości;
  • przez pół roku od rozpoczęcia prowadzenia firmy, można płacić tylko składkę zdrowotną;
  • można też przez 24 miesiące płacić niski ZUS.

Warto pamiętać, że jeśli zawiesimy firmę w ciągu 24 miesięcy, gdy mamy preferencję w składkach, to nie wydłuża to okresu preferencyjnego ZUS-u. Składki na ubezpieczenia społeczne są obliczane się od zadeklarowanej kwoty. Nie może być niższa od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne – zarówno przy małym, jak i dużym ZUS-ie – są jednakowe. Podstawę, od której takie stawki się wylicza stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za ubiegły rok. W 2017 było to 4739,91. Wynika z tego, że składka zdrowotna wyliczana jest od kwoty 3554,93 zł i wynosi 319,94 zł.

W 2018 roku składka na ubezpieczenie zdrowotne to 9 proc. podstawy wymiaru. Należy pamiętać, że przedsiębiorca może odliczyć od podatku tylko 7,75 proc. podstawy.

Preferencyjne składki ZUS w 2018 r.

W 2018 r. składki preferencyjne ZUS wynoszą 519,28 (z chorobowym), a bez chorobowego (503,84 zł).

Gdy zakończy się okres preferencyjnego ZUS-u, przedsiębiorca musi wyrejestrować się z ubezpieczenia i na druku ZUS ZWUA i dokonać po raz drugi rejestracji. Używa wtedy druku ZUS ZUA. Obowiązek ten wiąże się ze zmianą kodu ubezpieczenia.

Gdy przedsiębiorca przechodzi z tzw. małego ZUS-u na duży, wystarczy, że złoży deklarację za miesiąc, w którym płaci po raz pierwszy zwykłą stawkę ZUS. Istotne jest jednak, żeby była to najniższa możliwa składka.

Termin, w jakim trzeba złożyć deklarację ZUS DRA, jest taki sam jak termin opłacenia składek. W przypadku przedsiębiorcy, który nie zatrudnia pracowników, jest to 10. dzień kolejnego miesiąca, a jeśli w firmie są pracownicy, to wydłuża się do 15.

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zechce płacić składki ZUS wyższe niż minimalne, to deklarację ZUS DRA będzie musiał składać w każdym miesiącu.

Kiedy składać deklarację ZUS DRA?

Jeżeli przedsiębiorca nie zatrudnia pracowników, nie musi składać co miesiąc deklaracji ZUS DRA. Dotyczy to przedsiębiorcy, który opłaca minimalne składki ZUS. Nie jest istotne czy to stawki preferencyjne, czy podstawowe. Najważniejsze by były one minimalnymi dozwolonymi stawkami. Takie samo zastrzeżenie dotyczy składek, które są opłacane za osobę współpracującą.

Deklarację ZUS DRA trzeba złożyć jedynie za pierwszy pełny miesiąc, w którym podlega się ubezpieczeniu. Gdy firmę zakładamy w ciągu miesiąca, deklaracje będą dwie. Jedna, niepełna za miesiąc, w którym firma powstała i druga, za kolejny pełny miesiąc kalendarzowy.

W sytuacji, jeśli wysokość składek się nie zmienia, wystarczy, że przedsiębiorca wpłaci odpowiednią kwotę do ZUS-u bez potrzeby składania deklaracji. Bez wątpienia to spore ułatwienie dla przedsiębiorców i duża oszczędność czasu.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)