Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Przedsiębiorcy porzucają mały ZUS. Z niższych składek rezygnowało już 11 tys. osób

69
Podziel się:

Niecałe dwa miesiące po wejściu w życie małego ZUS-u już 11 tys. przedsiębiorców zrezygnowało z opłacania niższych składek.

Już co dziesiąty beneficjent małego ZUS-u zrezygnował z tego programu lub nie wypełnia swoich zobowiązań.
Już co dziesiąty beneficjent małego ZUS-u zrezygnował z tego programu lub nie wypełnia swoich zobowiązań. (East News, East News)

- Na razie czekamy na rozliczenie składek - mówi "Rzeczpospolitej" rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. - Może to tylko opóźnienie w płatności i przekazaniu dokumentów rozliczeniowych - dodaje.

Przedstawiciel ZUS-u zaznacza, ze jeżeli "w niedługim czasie" składki nie zostaną rozliczone, zakłada rozpocznie postępowania wyjaśniające i skontaktuje się z przedsiębiorcami, którzy zalegają ze składkami.

Na przejście na mały ZUS na początku stycznia zdecydowało się 137,5 tys. przedsiębiorców, którzy w 2018 r. uzyskali obrót nie większy niż 63 tys. zł.

Wystarczyły dwa miesiące i już co dziesiąty beneficjent małego ZUS-u zrezygnował z tego programu lub nie wypełnia swoich zobowiązań.

Jak pisze "Rzeczpospolita", do tej pory z obniżki składek zrezygnowało już 11 tys. wnioskodawców, a kolejne 13,5 tys. nie wpłaciło jeszcze pierwszej obniżonej składki za styczeń.

- Myślę, że te 11 tys. oób najpierw złożyło wnioski do ZUS na wszelki wypadek, aby nie stracić możliwości w razie spóźnienia. Dopiero później zweryfikowali, że ich zeszłoroczne przychody są powyżej limitu uprawniającego do ulgi - zauważa cytowany przez "Rzeczpospolitą" Andrzej Radzisław, radca prawny.

Przedsiębiorcy mieli bardzo mało czasu na podsumowanie swoich zeszłorocznych przychodów.

Od tego roku obowiązują przepisy umożliwiające płacenie niższych składek przedsiębiorcom o niewielkich przychodach. Osoby, które już prowadzą działalność, mają na zgłoszenie wniosku o mały ZUS tylko do 8 stycznia.

Program ten skierowany jest do osób prowadzących działalność gospodarczą na niewielką skalę i które nie przekroczyły 63 tys. zł obrotu w 2018 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

msp
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(69)
hmmm m
4 lata temu
roczny przychod 63 tpln hmm tyle to asystentki PIS zarabiają na tydzien
Nsk
4 lata temu
Tylko umowa o dzieło!
ciekawe
4 lata temu
tymi co wolą płacić więcej jak mogą mniej pewnie się urząd skarbowy zajmie bo wydaje się to śmierdzieć
Mark Tffuu
4 lata temu
PRZYCHÓD nie jest żadną realną wymierną liczą od której powinno się liczyć cokolwiek. Człowiek zarabia generując dochód. ( PRZYCHÓD MINUS KOSZTY). Cos takiego chyba można tylko w Kongo albo Burkina Faso wymyślić. To jakby chciało się coś obliczyć odejmując od 88 - ABC = ????
Jan
4 lata temu
Naprawdę macie problem z obliczeniem przychody za ubiegły rok ? Co to w ogóle za dziwaczny artykuł. Zgroza. Nikt nikogo nie przymusza do małego ZUS-u.
...
Następna strona