Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Przestępstwo skarbowe. Co grozi za jego popełnienie?

1
Podziel się:

Przestępstwo skarbowe jest poważnym przewinieniem. Dowiedz się jakie kary grożą za popełnienie przestępstwa skarbowego oraz jak przeprowadza się postępowanie karno-skarbowe.

Kara za przestępstwo skarbowe jest zależna od społecznej szkodliwości czynu
Kara za przestępstwo skarbowe jest zależna od społecznej szkodliwości czynu (Ulrich Baumgarten / Getty Images)

Przestępstwo skarbowe jest to zabroniony czyn związany z rozliczeniami podatkowymi lub celnymi, za który grozi kara grzywny, ograniczania wolności albo pozbawienia wolności. Kwestie związane z przestępstwami skarbowymi regulowane są w kodeksie karnym skarbowym.

Przestępstwo skarbowe jest poważniejsze od wykroczenia. Wykroczenie jest czynem zabronionym, za który grozi kara grzywny. O wykroczeniu mówimy w sytuacji, gdy kwota uszczuplenia należności lub wartość przedmiotu czynu nie jest większa niż pięciokrotność minimalnego wynagrodzenia w czasie, gdy takie wykroczenie zostało popełnione.

Jaka kara za przestępstwo skarbowe?

Kara za przestępstwo skarbowe zależy od tego, jaka jest społeczna szkodliwość czynu. Grzywna obliczana jest tzw. stawkach dziennych. Za przestępstwo skarbowe może też grozić kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

W przypadku wykroczeń skarbowych kara wynosi minimum jedną dziesiątą, a maksymalnie dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia.

W przypadku popełnienia przestępstwa skarbowego mogą być zastosowane określone środki karne. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • przepadek przedmiotów;
  • przepadek korzyści majątkowej.

Osoba popełniająca przestępstwo skarbowe może być też ukarana zakazem prowadzenia określonej działalności gospodarczej albo wykonywania konkretnego zawodu lub danego stanowiska.

W przypadku popełnienia przestępstwa skarbowego, dla zabezpieczenia interesów można zastosować określone środki zabezpieczające. Podejrzany o popełnienie takiego zabronionego czynu może być:

  • umieszczony w zakładzie zamkniętym, w zakładzie psychiatrycznym, w zakładzie karnym;
  • skierowany do placówki leczniczo-rehabilitacyjnej;
  • zmuszony do oddania określonych przedmiotów.

Kiedy nie będę ukarany za przestępstwo skarbowe?

Za przestępstwo skarbowe nie będziemy ukarani, jeśli od jego popełnienia upłynęło:

  • 5 lat, w przypadku przestępstwa skarbowego zagrożonego karą grzywny ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, które nie przekracza 3 lat;
  • 10 lat, w sytuacji, jeśli za przestępstwo skarbowe grozi kara pozbawienia wolności przekraczająca 3 lata.

Jeśli przestępstwo skarbowe związane jest z uszczupleniem lub narażaniem na uszczuplenie należności publicznoprawnej, to nie będzie ono ukarane, jeśli należność taka się przedawniła. Mówiąc o wykroczeniu skarbowym, karalność ustaje po roku lub po dwóch latach, gdy zostało wszczęte postępowanie.

Postępowanie skarbowe

Kodeks karny skarbowy przewiduje, że postępowanie związane z przestępstwami, a także wykroczeniami skarbowymi prowadzone jest w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania karnego.

Bardzo ważne jest, że jeśli zapadło orzeczenie związane z postępowaniem w sprawie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego nie skutkuje tym, że należność publicznoprawna nie musi zostać uregulowana. Innymi słowy, i tak trzeba będzie zapłacić należność, której postępowanie dotyczy.

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
BMF
5 lata temu
Pierwszy Prezydent Wolnej Rzeczpospolitej, Sp. Wojciech General Armii Jaruzelski widzi te wszystkie szwindle i sie w grobie przewraca !!!!