Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Rejestracja firmy w ZUS. Na co uważać?

0
Podziel się:

Sprawdź, na co zwrócić uwagę gdy chcesz założyć firmę i zgłosić ją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Rejestracja firmy w ZUS. Na co uważać?
(Krystian Maj/Reporter)

Nie popełniaj typowych błędów początkujących.Tu dowiesz się, jaki wpływ na wysokość składek ZUS ma data rejestracji firmy. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, gdy chcesz założyć firmę i zgłosić ją w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Teoretycznie do założenia firmy wystarczy jedno okienko. W praktyce jednak przedsiębiorcy, którzy chcą zgłosić do ubezpieczenia siebie lub członków rodziny, muszą i tak pójść do ZUS.

Tu pobierzesz druk ZUS ZUA
– _ Wizyta jest konieczna, ponieważ my nie mamy danych dotyczących tego, czy ktoś ma _ zwykłą _ składkę, czy preferencyjną albo czy chce także ubezpieczyć na przykład żonę lub _ _ dzieci _– tłumaczy Iwona Kowalska, rzecznik prasowy wrocławskiego ZUS-u. – _ Przedsiębiorca musi to zrobić w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia działalności, ale bardzo często tego nie robi, bo o tym nie pamięta albo po prostu nie wie. _Zgłoszenie rodziny do ubezpieczenia następuje po złożeniu druku ZUS ZUA. Jeśli przedsiębiorca opłaca tylko składkę zdrowotną, to wypełnia formularz ZUS ZZA.

Płać niższe składki ZUS dłużej

Początek miesiąca to nie jest najlepszy moment na zakładanie działalności. Najlepiej, z punktu widzenia przedsiębiorcy, wystartować z własnym biznesem dzień później. Dlaczego? Żeby zaoszczędzić na składkach. Początkujący właściciele firm przez pierwsze miesiące odprowadzają składki na preferencyjnych warunkach (płacą tak zwany _ mały ZUS _). Dla aktualnych składek jest to oszczędność w sumie ponad 600 złotych miesięcznie (431,18 zamiast 1042,46 zł - poszczególne kwoty poznasz dzięki wskaźnikom na msp.money.pl).

– _ Prawo do płacenia tzw. _ małego ZUS-u _ przysługuje przedsiębiorcom, którzy rozpoczynają pierwszą działalność gospodarczą lub dla tych, którzy nie prowadzili firmy w okresie 60 poprzedzających miesięcy _ – tłumaczy Iwona Kowalska. – _ Preferencyjna stawka obowiązuje przez pierwsze pełne 24 miesiące działalności _. Słowo-klucz to w tym wypadku _ pełne _. Jeśli założysz firmę 1 września 2014, to pierwszy _ duży ZUS _ zapłacisz w październiku 2016. Natomiast wystarczy poczekać jeden dzień, aby niższe składki płacić miesiąc dłużej. W przypadku rozpoczęcia działalności 2 września 2014 normalną stawkę odprowadzisz dopiero w listopadzie 2016.

Mały ZUS się skończył. Co dalej?

Przedsiębiorcy tak przyzwyczajają się do płacenia _ małego ZUS-u _, że wraz z zakończeniem preferencyjnego okresu zapominają, że muszą nie tylko płacić więcej, ale również złożyć stosowne dokumenty. W ciągu 7 dni od utraty prawa do _ małego ZUS-u _ (do 7. dnia 25. pełnego miesiąca od rozpoczęcia działalności – gdy firma została założona 2 września 2014 tym dniem jest 7 listopada 2016) przedsiębiorca powinien pójść do oddziału i złożyć odpowiednie dokumenty.

Do pobrania: druk ZUS ZZA; druk ZUS ZWUANajpierw musi wypełnić druk ZWUA, który wyrejestrowuje go z ubezpieczeń. Następnie, tego samego dnia, rejestruje się ponownie przy pomocy druku ZUA (jeśli podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu) lub ZZA (jeśli podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu). Za pierwszy miesiąc opłacania _ dużego ZUS-u _ przedsiębiorca oblicza nową wysokość składek, które umieszcza na deklaracji DRA i składa do 10. dnia kolejnego miesiąca. Tej papierkowej roboty można uniknąć, jeśli korzysta się z usług biura rachunkowego. Po upoważnieniu od przedsiębiorcy obowiązek ten spadnie wtedy właśnie na przedstawiciela biura.

Czytaj więcej w Money.pl
Część deklaracji zostania w OFE jest nieważna W tej chwili Zakład prowadzi ponad 6 tysięcy postępowań wyjaśniających w tej sprawie.
Aż 55 mld zł nieściągniętych składek ZUS Brak pełnej wiedzy o zadłużeniu płatników, opóźnienia w egzekucjach, nierówne traktowanie podmiotów - takie nieprawidłowości NIK wytknął ZUS.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)