Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rozwiązanie umowy zlecenia. Jakie obowiązują zasady?

2
Podziel się:

Umowa zlecenie jest umową cywilnoprawną. Może być podpisana w sposób dowolny, ponieważ jest tu stosowana zasada swobody umów.Czy swoboda zawierania umów zlecenia dotyczy też sposoby rozwiązanie umowy zlecenie?

Umowa zlecenie objęta jest zasadą swobody umów, co daje pewną swobodę w kwestii jej rozwiązania
Umowa zlecenie objęta jest zasadą swobody umów, co daje pewną swobodę w kwestii jej rozwiązania (Otnaydur/Dreamstime.com)

Umowa zlecenie może być podpisana w sposób dowolny, ponieważ jest tu stosowana zasada swobody umów. Umowę zlecenie można zawrzeć też dla wykonania konkretnego zadania. Czy swoboda zawierania umów zlecenia dotyczy też sposoby rozwiązanie umowy zlecenie?

Umowy zlecenia podlegają zasadzie swobody umów. Znaczy to, że warunki umowy mogą być dowolne, ale powinny być zaakceptowane przez obie strony. Oczywiście, jeśli nie łamią one prawa. Umowa zlecenie często jest stosowana w odniesieniu do pracy.

Rozwiązanie umowy zlecenia

Najważniejszą różnicą między umową cywilnoprawną a umową o pracę jest to, że nie istnieje tutaj kwestia podporządkowania wykonawcy temu, kto pracę powierza. Oznacza to, że pracujący na podstawie umowy zlecenia może wykonywać zadania w dowolnych godzinach i miejscu. Zleceniodawca nie może mu nakazać pracy w określonym miejscu. Jeśli jednak takie coś by się przytrafiło, zleceniodawca może odpowiadać za popełnienie wykroczenia związanego z prawami pracowniczymi. W przypadku umowy o pracę tryb jej rozwiązywania jest określony w kodeksie pracy. Można to zrobić za porozumieniem stron albo z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Umowa zlecenie natomiast może być rozwiązana w każdym czasie i nie trzeba stosować przepisów o okresie wypowiedzenia.

Treść umowy zlecenie

Zasada swobody umów zakłada, że treść umowy, a także wybór tego, z kim chcemy ją podpisać, jest dowolny. Ważne by umowa nie wykraczała poza ustalone normy prawa. Przy niektórych czynnościach, np. transakcji związanej z nieruchomościami, istnieje konieczność podpisania aktu notarialnego. Umowa zlecenia w zakresie współpracy związanej z wykonywaniem pracy pozwala nie odprowadzać składek na fundusz pracy czy na fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Jak rozwiązać umowę zlecenie?

Umowa cywilnoprawna może zostać rozwiązana przez:

  • wypowiedzenie umowy – w takiej sytuacji rozwiązanie następuje po okresie wypowiedzenia, który jest określony w umowie;
  • umowę rozwiązującą – jest dozwolona ze względu na swobodę umów. Jeśli obie strony ustalą, że w ten sposób chcą rozwiązać inną umowę, to następuje to w momencie podpisania umowy rozwiązującej.

Umowa zlecenie ulega rozwiązaniu, jeśli zostanie wykonany przedmiot umowy albo rozwiązano ją w drodze wypowiedzenia. Umowa zlecenie może być rozwiązana jednostronnie. Według kodeksu cywilnego zleceniodawca ma prawo wypowiedzenia umowy zlecenia w każdym momencie. Jeśli to zrobi, a zleceniobiorca poniósł już jakieś wydatki, to będzie trzeba zleceniodawcy wypłacić częściowe wynagrodzenie, by takie koszty wyrównać. Jeśli umowa zlecenie została wypowiedziana bez ważnego powodu, to trzeba będzie wypłacić kwotę, która naprawi szkodę związaną z jej wypowiedzeniem. Jeśli zleceniobiorca wypowie taką umowę, a zleceniodawca z tego powodu poniesie szkodę, będzie trzeba ją wyrównać.

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Tryb rozwiązania umowy zlecenia powinien być oznaczony już w samej umowie zlecenie. Zgodnie z prawem można ją wypowiedzieć nagle, ale wtedy musi to być określone w samej umowie. Nie jest możliwe całkowite wykluczenie możliwości rozwiązania umowy zlecenia za wypowiedzeniem. Można je jednak znacząco ograniczyć. Okres wypowiedzenia musi pasować do czasu trwania umowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Alina
2 lata temu
Okres wypowiedzenia i czas trwania umowy zlecenia- jeśli osoba pracuje 20 miesięcy, ile ma wynieść okres wypowiedzenia?
Barbara
5 lata temu
Jeśli złożyłam 10 stycznia miesieczne wypowiedzenie to do kiedy powinnam pracować