Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd chce ulżyć firmom. W obowiązkach

0
Podziel się:

Chce by przedsiębiorcy nie musieli co miesiąc informować o płaceniu składki zdrowotnej.

Rząd chce ulżyć firmom. W obowiązkach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Do końca lutego mają być gotowe założenia do ustawy ograniczającej obowiązki informacyjne firm - poinformowało Ministerstwo Gospodarki. Resort chce np., by pracodawcy nie musieli co miesiąc wystawiać raportów informujących o opłaceniu składki zdrowotnej.

Minister gospodarki Waldemar Pawlak wskazał podczas konferencji prasowej, że dzięki planowanym zmianom spadną koszty przedsiębiorców związane z przekazywaniem obowiązkowych informacji. Więcej z nich ma być przesyłanych elektronicznie.

Na pierwszy ogień mają iść zmiany związane z wystawianiem dokumentów potwierdzających, że pracodawca wysłał składki na ubezpieczenie zdrowotne (RMUA)
, co uprawnia do korzystania z publicznej służby zdrowia. Zdaniem Pawlaka w praktyce wszyscy Polacy mają prawo do takiego ubezpieczenia, także ci, którzy nie pracują - po zarejestrowaniu się jako bezrobotni.

Według wicepremiera _ wydaje się _, że potwierdzenia takie można znieść bez szkody dla systemu. Wystarczyłby dowód osobisty, lub paszport, albo potwierdzenie zatrudnienia, czy rejestracji jako bezrobotny.

_ - To mogłoby być rozwiązanie, które w dość znaczący sposób zmniejszy obciążenia informacyjne, a poza tym uprości życie ludziom i usprawni funkcjonowanie ochrony zdrowia. Nie będzie potrzeby tak dużej papierkologii _ - powiedział wicepremier Pawlak.

Wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak poinformował, że resort analizuje sto najbardziej uciążliwych dla przedsiębiorców obciążeń. _ Na razie mamy rozpracowanych 26 _ - powiedział. Według Kasprzaka likwidacja tylko tych obciążeń da 3 mld zł oszczędności.

Dodał, że oprócz zmian dotyczących RMUA, resort planuje m.in.: znieść obowiązek przekazywania przez firmy zwolnień lekarskich do ZUS, zastąpić miesięczne raporty wysyłane do ZUS raportami kwartalnymi, znieść wymóg posiadania opinii rzeczoznawcy o przystosowaniu miejsca do pracy, znieść obowiązek publikacji sprawozdań finansowych w Monitorze Polskim B, w przypadku, gdy sprawozdania takie składane są do sądu rejestrowego.

Kasprzak poinformował, że w przyszłym tygodniu resort przystąpi do rozmów na temat zmian z pracodawcami. _ Oczekujemy, że oni nam jeszcze coś przedstawią.To głównie pracodawcy jak i obywatele oczekują na pozytywne rozwiązanie _ - powiedział. Zaznaczył, że prace nad przygotowaniem założeń do projektu ustawy ograniczającej obowiązki informacyjne są na końcowym etapie. _ Myślę, że założenia do tego projektu trafią na Radę Ministrów pod koniec lutego _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t123688.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/rzad;zlupi;nas;podwojnie;na;emeryturach,185,0,726457.html) Rząd złupi nas podwójnie na emeryturach Emerytury nowo zatrudnionych będą o 6-7 proc. niższe niż w obecnym systemie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/77/t122701.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/najnowszy;pomysl;rzadu;to;emerytury;nizsze;o;10;procent,81,0,722001.html) Najnowszy pomysł rządu to emerytury niższe o 10 procent Tyle możemy stracić po wprowadzeniu obligacji emerytalnych. Batalia o zmiany w OFE wchodzi w decydującą fazę. Money.pl sprawdził, jak na wysokość naszych emerytur mogą przełożyć się pomysły, którymi zajmuje się rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t111377.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/premier;nie;wyklucza;podwyzki;skladki;emerytalnej,30,0,728094.html) Premier nie wyklucza podwyżki składki emerytalnej Tusk: Można spodziewać się debaty w tej kwestii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)