Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świadczenie pielęgnacyjne po zawieszeniu działalności. Jest wyrok

0
Podziel się:

Samozatrudniony przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, aby opiekować się niepełnosprawną, kilkuletnią córką ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Świadczenie pielęgnacyjne po zawieszeniu działalności. Jest wyrok
(Reporter)

Przedsiębiorca, który zawiesi działalność, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, ma prawo do świadczenia pielęgnacyjnego - wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd poinformował, że orzeczenie stało się prawomocne.

WSA uznał w wyroku I SA/Wa 1596/12, że zawieszenie działalności gospodarczej jest tożsame z zaprzestaniem wykonywania pracy zarobkowej, co jest jednym z warunków przyznania świadczenia pielęgnacyjnego związanego z podjęciem opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.

Sprawę do sądu skierował Grzegorz Sz. - samozatrudniony przedsiębiorca, który zawiesił działalność gospodarczą, aby opiekować się niepełnosprawną, kilkuletnią córką. Jednocześnie wystąpił o przyznanie przysługującego w takim wypadku świadczenia pielęgnacyjnego.

Prezydent m. st. Warszawy odmówił tłumacząc, że mimo zawieszenia działalności przedsiębiorca nadal ją prowadzi - w tym wypadku liczy się bowiem wpis do ewidencji przedsiębiorców. Przypadek Grzegorza Sz. nie był pierwszym tego typu - w uzasadnieniu odmowy stołeczny samorząd wskazał, że podobne stanowisko wyrażał m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Przedsiębiorca odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie, ale SKO podzielił zdanie prezydenta m.st. Warszawy. Zdaniem obu organów zawieszenie działalności nie oznacza rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, o czym mówi ustawa o świadczeniach rodzinnych.

Batalię o świadczenie pielęgnacyjne przedsiębiorca wygrał dopiero w sądzie, do którego zaskarżył decyzje odmowne. W uzasadnieniu wyroku WSA wskazał m.in. na definicję pracy zarobkowej i uznał, że _ rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej jest zatem rezygnacją z wykonywania pracy na podstawie stosunku pracy lub innych stosunków prawnych bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy _.

_ Analogicznie uznać zatem należy, iż zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest tożsame z rezygnacją z pracy zarobkowej, o jakiej mówi art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych _ - napisano w uzasadnieniu do wyroku.

Sąd podkreślił, że zgodnie z ustawą o działalności gospodarczej w okresie zawieszenia wykonywania takiej działalności przedsiębiorca nie może jej wykonywać i osiągać z niej przychodów. _ Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej można zatem uznać, jako faktyczną rezygnację z jej wykonywania _ - uznał WSA. Zdaniem sądu zawieszając działalność Grzegorz Sz. zrezygnował z zatrudnienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Zniknęło 51 tys. małych firm. Powód? Malejąca liczba firm to skutek tego, że rynek jest już nimi mocno nasycony, przez co prowadzenie własnego biznesu obciążone jest coraz większym ryzykiem.
Etat czy samozatrudnienie? Pokazujemy plusy i minusy Własna działalność to zarobki wyższe nawet o kilkanaście tysięcy złotych niż na etacie. Jest jednak kilka "ale".
Chcesz mieć firmę? O tym musisz pamiętać Samozatrudnieni zyskują nie tylko możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów rzeczywiście ponoszonych wydatków, ale również możliwość wyboru formy opodatkowania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)