Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Wynagrodzenie, przestój, obrót. Ministerstwo wyjaśnia

5
Podziel się:

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wyjaśnia, jak należy interpretować zapisy tarczy antykryzysowej przy ubieganiu się o pomoc od państwa. To dlatego, że wiele firm ma problem przez niejednoznaczne przepisy. W sprawie pomaga rzecznik MŚP.

Przedsiębiorcy nie wiedzą, jak interpretować warunki przyznawania pomocy z tarczy antykryzysowej
Przedsiębiorcy nie wiedzą, jak interpretować warunki przyznawania pomocy z tarczy antykryzysowej (Pixabay)

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców wysłał do resortu pracy pytania o najbardziej palące kwestie w kontekście tarczy antykryzysowej.

Przedsiębiorcy nie wiedzą bowiem, czy wynagrodzenie powinno uwzględniać premie zadaniowe i okresowe albo czy do obrotu wliczają się przychody z działalności prowadzonej online. W ich imieniu rzecznik zadał takie pytania resortowi.

Okazuje się, że w kwestii wynagrodzenia sytuacja nie jest taka prosta. Premii zadaniowych nie należy do niego wliczać, ale już dodatek funkcyjny - owszem.

Zobacz także: Koronawirus. Tarcza antykryzysowa. "Minister nie rozumie, czym jest płynność"

"Przez wynagrodzenie pracownika należy rozumieć (...) wynagrodzenie o charakterze stałym i bezpośrednio związanym z wykonywaną funkcją lub zajmowanym stanowiskiem bez dodatków, których uruchomienie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek. Dodatek funkcyjny jako stały element wynagrodzenia powinien być uwzględniony w kwocie wynagrodzenia brutto. Do wynagrodzenia miesięcznego nie wlicza się dodatków okresowych" - poinformował resort.

Ministerstwo precyzuje również, co oznacza przestój ekonomiczny pracownika. W interpretacji urzędników chodzi o sytuację, gdy pracownik jest gotów do wykonywania swoich obowiązków, ale z różnych względów nie może tego zrobić. I wina nie leży po jego stronie.

O pomoc z tarczy antykryzysowej nie mogą ubiegać się również firmy, które co prawda prowadziły działalność w grudniu 2019 roku, ale nie uzyskiwały z niej przychodów.

Przedsiębiorcy pytają również, czy przy wyliczaniu spadku przychodów powinni brać pod uwagę usługi, które teraz wykonują onilne, a przed epidemią ich nie wykonywali. Zdaniem resortu - jak najbardziej. Takie przychody należy brać pod uwagę przy obliczaniu spadku obrotu.

Ponadto resort przypomina, że nie można ubiegać się o wsparcie państwa z dwóch źródeł. Jeśli więc ktoś otrzymał wsparcie z tarczy finansowej, to nie może wnioskować o wsparcie z tarczy antykryzysowej dla tych samych pracowników.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
Firma
4 lata temu
Czy wiecie może co zrobić gdy Zus wysłał mi postojowe 2080 zł na które nie wnioskowałem, ale miałem spadek przychodow ponad 15%. Tylko nie wiedziałem o możliwości otrzymania pieniędzy. Dostałem za to pożyczkę z tarczy (PFR). Czy może ktoś mi podpowiedzieć czy może być dotacja na postojowe i z PFR?
SZ
4 lata temu
Moja żona czeka na zasiłek z zus 2 miesiące, nie moge się nigdzie dodzwonić. Sprawdzamy tylko nr konta codziennie z niepewnością o co chodzi.
Asia
4 lata temu
Jak na razie, to ja czekam już 2 miesiące na wypłatę postojowego 2.080,- zł za marzec. ZUS na przesyłane cztery zapytania przez ich platforma internetową nie odpowiada. Wizyty z Inspektoracie nic nie dają. Mówią że wszystko jest w porządku i proszą o cierpliwość. Pomoc rządu PIS to jedna wielka kpina i kłamstwo. Nie ma żadnej pomocy.
Lewy
4 lata temu
A wystarczy zamowic plakat w wyborczej
ju
4 lata temu
MAją być niejasne, skomplikowane ... takie są założenia.