Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa o pracę na okres próbny

0
Podziel się:

Umowa o pracę na okres próbny ma na celu umożliwienie wszystkim zaangażowanym stronom podjęcia decyzji, czy zatrudnienie danego pracownika było właściwą decyzją i czy pracownik powinien nadal pracować dla firmy.

Kiedy stosuje się umowę o pracę na okres próbny?
Kiedy stosuje się umowę o pracę na okres próbny? (Pixabay.com)

Zazwyczaj osoby, których dotyczy umowa o pracę na okres próbny to:

  • Nowi pracownicy, którzy właśnie przeszli proces rekrutacji na stałe stanowisko;
  • Obecni pracownicy, którzy awansują na wyższe stanowisko;
  • Obecni pracownicy, których należy zdyscyplinować z różnych powodów.

Długość okresu próbnego może być różna dla nowych pracowników na różnych poziomach stanowisk w firmie. Nie wykracza jednak poza limit wyznaczony przez prawodawstwo. Zostanie to wyraźnie określone w umowie o pracę, a dalsze szczegóły można podać w regulaminie dla pracowników. Taki rodzaj umowy najczęściej stosuje się w zakresie trzech miesięcy.

Umowa o pracę na okres próbny może zostać przedłużona z powodów uzasadniających to działanie. Pracownik otrzyma formalne powiadomienie na piśmie z uzasadnieniem rozszerzenia i jasno określonymi celami.

Umowa o pracę na okres próbny – nowi pracownicy

Firma podejmie starania, aby jej procedury zatrudniania służyły rekrutacji najlepszych pracowników na każde otwarte stanowisko. Jednakże nie zawsze są one dokładne w przewidywaniu wydajności lub określaniu odpowiedniego dopasowania osoby do stanowiska. Okres próbny dla nowych pracowników daje zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy wystarczająco dużo czasu na sprawdzenie, czy ich stosunek pracy ostatecznie przyniesie korzyści obu stronom. Dotyczy to zwłaszcza osób, które nie mają doświadczenia zawodowego w pracy na podobnym stanowisku, dopiero rozpoczynają swoją karierę albo na przykład chcą przebranżowić się i sprawdzić swoje nowe umiejętności.

Jakie jest znaczenie okresu próbnego?

Definicja okresu próbnego dla nowych pracowników mówi, że jest to czas między podpisaniem umowy o pracę i przyznania statusu stałego zatrudnienia. Jest to "okres próbny", podczas którego pracownik jest oceniany jako odpowiedni do sytuacji i firmy. Nowy pracownik powinien w takiej sytuacji otrzymywać stałą informację zwrotną i coaching, aby mieć szansę na naukę do nowej pracy i poprawę w okresie próbnym. Pod koniec okresu próbnego (lub prawdopodobnie wcześniej) przełożony określi, czy pracownik powinien zostać zatrzymany w przedsiębiorstwie.

Umowa o pracę na okres próbny powinna zostać przedłużona w oparciu o następujące kryteria:

  • Umiejętności, kompetencje i wiedzę pracownika w pracy;
  • Postęp pracownika w rozwiązywaniu wskazanych zadań;
  • Jego rzetelność, wiarygodność i inne istotne cechy osobowości pracownika;
  • Relacje pracownika i współpraca z podwładnymi, przełożonymi i osobami na takich samych stanowiskach.

Umowa o pracę na okres próbny – przedłużenie

Kiedy pracownik zakończy okres próbny, otrzymuje status stałego zatrudnienia. Następnie może on zostać poddany stażowi w ramach postępowania dyscyplinarnego. Przyczyna działań dyscyplinarnych, począwszy od niskiej wydajności po naruszenia zasad, określi długość okresu próbnego. W tym okresie pracownik jest zobowiązany zmienić swoje zachowanie lub będzie miał do czynienia z bardziej poważnymi konsekwencjami, które doprowadzą do rozwiązania umowy. Firma zaproponuje mu jak największej pomocy, udzielając wskazówek, informacji zwrotnych i szkoleń, i będzie oczekiwać, że będzie się do nich stosować.

Pracownik może również zostać umieszczony w okresie próbnym, jeśli został awansowany lub przeniesiony na dane stanowisko. Ma to na celu zapewnienie pracownikowi możliwości wykonywania nowych obowiązków. Jeśli zostanie uznany za nieodpowiednią osobę do danej pracy, może zostać przeniesiony na inne stanowisko lub przywrócony do poprzedniego stanu, lub mogą zostać znalezione inne rozwiązania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)