Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Umowa użyczenia lokalu. Co to jest?

0
Podziel się:

Właściciel lokalu, jeśli chce, ma możliwość oddania go w użytkowanie innej osobie i nie musi pobierać za to pieniędzy. Wtedy dochodzi do użyczenia. Warto wtedy spisać umowę użyczenia lokalu. Czym jest taka umowa? Jak jest regulowana prawnie? Jakie elementy powinna zawierać?

Umowa użyczenia lokalu wiąże się z brakiem pobierania opłat
Umowa użyczenia lokalu wiąże się z brakiem pobierania opłat

Właściciel lokalu, jeśli chce, ma możliwość oddania go w użytkowanie innej osobie i nie musi pobierać za to pieniędzy. Wtedy dochodzi do użyczenia. Warto wtedy spisać umowę użyczenia lokalu. Czym jest zatem taka umowa, jak jest regulowana prawnie i jakie elementy powinna zawierać?

Umowa użyczenia lokalu – czym jest ?

Umowa użyczenia lokalu jest zawierana, gdy właściciel lokalu zgadza się, by mógł z niego korzystać ktoś inny. Co istotne, nie bierze za to pieniędzy. Lokal może być użyczony na dowolnie długi okres. Według terminologii prawniczej osoba użyczająca to ta, która oddaje lokal do użytkowania, a ta, która korzysta z niego, to biorący. Kodeks cywilny nie narzuca, w jakiej formie powinno się zawierać umowę użyczenia. Wynika z tego, że nawet jeśli obie strony dogadają się w formie ustnej, to taka umowa będzie ważna. Charakterystyczną cechą umowy użyczenia jest to, że jest ona nieodpłatna. Osoba użyczająca lokal nie może z tego powodu mieć żadnych korzyści.

Jakie są obowiązki użyczającego?

Użyczający w przypadku umowy ma niezbyt wiele obowiązków. Wszystko dlatego, że umowa nie zakłada otrzymywania pieniędzy za użyczenie. Użyczający musi więc jedynie zadbać o to, by przedmiot umowy był wolny od wad i nie spowodował żadnej szkody u osoby, która z niego będzie korzystać. W tym przypadku z mieszkania. Gdyby zdarzyło się, że jednak zdarzy się coś złego, to pełną odpowiedzialność ponosi użyczający. Szczególnie jeśli zataił te wady mieszkania, których nie można od razu zauważyć. Jeśli więc użytkownik dozna z tego powodu szkody, może nawet żądać odszkodowania od użyczającego.

Jakie są obowiązki biorącego?

Użytkownik lokalu ma też swoje obowiązki. Przede wszystkim musi korzystać z lokalu tak, jak to zostało ustalone w umowie. Nie może np. zezwolić na to, by inne osoby korzystały z tego lokalu, o ile oczywiście nie ustalono tego w umowie. Jak już powiedzieliśmy, użyczenie nie wymaga płacenia właścicielowi za korzystanie z mieszkania. Nie oznacza to jednak, że mieszkać można całkowicie za darmo.

Korzystający z lokalu musi pokrywać wszelkie koszty, które wiążą się utrzymaniem lokalu. Trzeba więc płacić rachunki za media, czyli np. wodę, energię czy gaz. Użytkownik musi też dbać o lokal. Gdyby doszło do zniszczenia, spowodowanego złym użytkowaniem, to musi on ponieść wszystkie koszty, by przywrócić lokal do stanu, który był na początku. A koszty te mogą być spore. Jeśli użytkujący mieszkanie ma taką możliwość, warto kupić sobie dobre ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Wtedy ryzyko takie przejdzie na ubezpieczyciela.

Jakie elementy powinna zawierać umowa użyczenia lokalu?

Nie ma specjalnego wzoru umowy użyczenia lokalu. Oprócz dokładnego spisu stron umowy, stworzonego tak, by łatwo można było je zidentyfikować, dobrze jest opisać też stan lokalu, który jest użyczany. Jak to zrobić? Podać jego adres, wskazać powierzchnię, konkretne pomieszczenia. Nie wolno też zapomnieć o ustaleniu czasu, na jaki jest zawierana taka umowa. W umowie nie może być wzmianki o wynagrodzeniu związanym z użyczeniem, bo jak już wielokrotnie zaznaczyliśmy, jest to umowa, która nie przewiduje płatności. Dobrze jednak ustalić zasadę i wpisać do umowy, że koszty utrzymania pokrywa korzystający.

No i na koniec jedna z najważniejszych rzeczy przy każdej umowie. Nie można zapomnieć o podpisach użytkującego i właściciela lokalu. Bez podpisu każda umowa jest nieważna. Gdy już umowę podpiszemy, każdy zabiera ze sobą po jednym egzemplarzu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)