Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Uwaga na opodatkowanie odsetek od firmowych lokat

0
Podziel się:

Są one traktowane z punktu widzenia podatkowego jak depozyty osób fizycznych.

Uwaga na opodatkowanie odsetek od firmowych lokat
(Janpietruszka/Dreamstime.com)

Lokaty zakładane przez przedsiębiorców traktowane są z punktu widzenia podatkowego jak depozyty osób fizycznych - wynika z interpretacji z 28 lutego 2011r. Oznacza to, że są opodatkowane podatkiem Belki, a nie jako przychodów z działalności gospodarczej, jak środki odłożone na koncie firmowym.


Przedsiębiorcy, którzy mają wysoką płynność finansową i utrzymują permanentnie dodatnie saldo rachunku bankowego, otrzymują odsetki od tych środków. Mimo, że bank nie pobiera od nich podatku Belki, przedsiębiorca powinien pamiętać o obowiązku zaliczenia odsetek do przychodów z działalności gospodarczej i wykazania ich w ewidencji podatkowej. Wiąże się to z koniecznością odprowadzenia podatku dochodowego od tych odsetek. Obowiązuje tu zasada kasowa, która oznacza, że odsetki otrzymane lub skapitalizowane stanowią przychód przedsiębiorcy.

Nie można jednak mylić rachunku bieżącego z depozytem utworzonym w celu lokowania nadwyżek pieniężnych, czyli po prostu lokatą. Zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28 lutego 2011 r. (IPPB1/415-1147/10-2/ES)_ wynika, iż odsetek od odrębnych lokat terminowych (lokaty overnight) utworzonych dla lokowania wolnych środków pieniężnych przez bank prowadzący rachunek bieżący, nie można utożsamiać z odsetkami od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. _

Zasadnym jest zatem twierdzenie że przychód uzyskany w postaci odsetek od lokat overnight (tj. jednodniowych) podlega opodatkowaniu wg zasad określonych w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19 proc. zryczałtowany podatek dochodowy. **

Lokata to zawsze depozyt osoby fizycznej

Zgodnie z powyższą interpretacją, założenie lokaty przez przedsiębiorcę traktowane jest jak otwarcie depozytu przez osobę fizyczną. Tak więc środki te będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych w wysokości 19 proc. i nie zostaną zaliczone do przychodów firmy. Nie ma przy tym znaczenia, czy lokata jest w tym samym banku, co rachunek firmowy, czy w innym.

Interpretacja ta otwiera drogę do odkładania pieniędzy na lokacie do końca tego roku w ogóle bez podatku. Do tego czasu obowiązuje bowiem tzw. ulga zaokrągleniowa. Podatek od zysków w kwocie do 2,49 zł nie jest naliczany. Z ulgi korzystają posiadacze lokat z dzienną kapitalizacją. **

Lepszy rachunek firmowy czy lokata?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t125356.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/palka;banki;nie;sa;po;to;by;dac;zarobic;klientom,36,0,812580.html) Pałka: Banki nie są po to, by dać zarobić klientom
Opłacalność utrzymywania środków na rachunku firmowym i lokacie zależy przede wszystkim od wysokości oprocentowania oraz zasady opodatkowania stosowanej przez bank. Regułą jest, że konta oprocentowane są niższej niż depozyty terminowe.

Przyjmijmy, że środki w wysokości 10 tys. zł na koncie firmowym oprocentowane są na poziomie 0,5 proc., a na lokacie na poziomie 4 proc. Bank nie stosuje kapitalizacji dziennej, podatek Belki od lokaty jest więc naliczany. W takiej sytuacji utrzymywanie środków na lokacie jest znacznie bardziej opłacalne. Pamiętać jednak trzeba o podatku. W przypadku lokaty zyskowność trzeba zmniejszyć o 19 proc. podatku. Natomiast odsetki naliczane od środków zdeponowanych na rachunkach bankowych będą opodatkowane zgodnie z przyjętą przez przedsiębiorcę formą opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Będzie to więc podatek liniowy - 19 proc. albo skala podatkowa (18 proc. lub 32 proc.).

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku osób, które rozliczają przychód z działalności gospodarczej zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą opodatkowane są stawką ryczałtu w wysokości 3 proc. Tak więc podatek od odsetek wyniesie w tym przypadku jedyne 1,5 zł.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t126427.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wskaznik;inflacji;nie;powinien;niepokoic;przedsiebiorcow,237,0,861677.html) Wskaźnik inflacji nie powinien niepokoić przedsiębiorców Kierowanie się inflacją mogłoby prowadzić do nieuzasadnionych podwyżek i pogorszyłoby pozycję konkurencyjną firmy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t84708.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wspierasz;stowarzyszenia;odlicz;podatek,3,0,861443.html) Wspierasz stowarzyszenia? Odlicz podatek Przedsiębiorcy wspierający finansowo stowarzyszenia lub organizacje nieposiadające statusu organizacji pożytku publicznego mogą skorzystać z takiego przywileju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t20693.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/firmy;bez;stazu;dostana;kredyt;tylko;w;kilku;bankach,87,0,851543.html) Firmy bez stażu dostaną kredyt tylko w kilku bankach Stawiający pierwsze kroki w biznesie ciągle są traktowani przez instytucje finansowe po macoszemu.
firma
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)