Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

VAT na nowych zasadach

0
Podziel się:

Nowelizacja pozwala pobierać w kraju podatek od usług świadczonych za granicą.

VAT na nowych zasadach
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

*Sejm poparł dwie poprawki Senatu do zmian w ustawie o VAT. Nowelizacja pozwala pobierać w kraju podatek od usług świadczonych za granicą. *

Ustawa dostosowuje polskie prawo do trzech unijnych dyrektyw dotyczących m.in. miejsca świadczenia usług.

Podatek ma być pobierany nie w kraju, w którym siedzibę ma firma świadcząca usługę, a w tym, gdzie siedzibę ma nabywca takiej usługi. Takie rozwiązanie ma ułatwić firmom rozliczenia podatkowe.

Przyjęte przez Sejm poprawki Senatu doprecyzowują przepisy. Jedna zmienia definicję podatnika, a druga precyzuje, co musi zrobić podatnik, gdy zmienią się proporcje, w jakiej towary lub usługi dają prawo do obniżenia kwoty należnego podatku.

Nowelizacja zmienia też z kwartalnego na miesięczny termin składania informacji o Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r. Część z nich - dotycząca miejsca opodatkowania usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką - ma wejść w życie rok później, czyli od 1 stycznia 2011 r.
transakcjach przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej.

Mają być one składane do 15 każdego miesiąca, a nie jak obecnie do 25 dnia po zakończeniu kwartału. Zmiana ta ma zmniejszyć możliwości uchylania się od płacenia podatku.

Łatwiejsze będzie ubieganie się o zwrot VAT-u zapłaconego w innym państwie UE.

Wniosek o zwrot podatku będzie można składać elektronicznie w polskim urzędzie skarbowym, który przekaże go do właściwego państwa.

Teraz nowelizacja trafi do prezydenta.

podatki
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)