Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wątpliwości rozstrzygane na korzyść podatnika. Jest propozycja zapisu nowego prawa

0
Podziel się:

Przepis ma się znaleźć dopiero w nowej Ordynacji podatkowej, której projekt będzie gotowy dopiero za dwa lata.

Na zdjęciu minister finansów Mateusz Szczurek</br>
Na zdjęciu minister finansów Mateusz Szczurek</br> (Stanisław Kowalczuk / East News)

Przepis, który ma pomóc podatnikowi w sporach z fiskusem, przyjął konkretny kształt. Posłowie z sejmowej podkomisji do monitorowania systemu podatkowego opracowali w środę projekt zapisu tak zwanej klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika - informuje serwis Wyborcza.biz.

"W przypadku różnych wyników wykładni przepisów prawa podatkowego organ podatkowy przyjmuje wykładnię korzystną dla strony postępowania" - brzmi ustalony przez parlamentarzystów zapis. Jednak zanim wejdzie on w życie, upłynie jeszcze dużo wody w Wiśle.

Klauzula ma bowiem zostać wpisana dopiero w nowej Ordynacji podatkowej, nad którą pracują w tej chwili eksperci z Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego. Jej założenia mają być gotowe we wrześniu tego roku. Później eksperci będą potrzebowali dwóch lat, żeby od początku skonstruować przepisy nowej Ordynacji.

Nawet jeśli trzeba będzie na nią sporo poczekać, klauzula już teraz podoba się pracodawcom. Pod koniec kwietnia stowarzyszenie Pracodawcy RP pozytywnie wypowiadało się o zmianach, choć alarmowało, że klauzuli nie chcą urzędnicy ministerstwa finansów. - Biurokraci chcą utrącić korzystne dla podatnika zmiany w prawie - przekonywali pracodawcy.

Szef stowarzyszenia Andrzej Malinowski twierdził, że zapis ten wywołał popłoch wśród urzędników ministerstwa finansów i urzędów skarbowych. Jego zdaniem, biurokratyczne lobby robi wszystko, by powstrzymać uchwalenie prezydenckiej nowelizacji.

Z kolei w maju wiceminister finansów Janusz Cichoń przyznawał, że są pewne trudności co do ustalenia brzmienia zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Dodał zarazem, że nikt w ministerstwie nie ma wątpliwości co do zasadności samej idei.

Zobacz też: Polskie podatki są archaiczne, władza nie działa w interesie publicznym

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/78/m304718.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/nowelizacja-ordynacji-podatkowej-sejm-chce,137,0,1827465.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Uszczelnią pobór podatków. Nowe prawo
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/4/m322564.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydencka-ordynacja-podatkowa-firmy-ida-na,45,0,1745453.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Firmy idą na wojnę z fiskusem
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/186/m329914.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rozliczanie-z-fiskusem-za-2014-rok-bedzie,57,0,1721401.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PIT-y 2014. Będzie kolejny rekord
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/16/m318992.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kwota-wolna-od-podatku-to-tepy-instrument,238,0,1836782.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szczurek: Kwota wolna od podatku to fetysz
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)