Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Własną firmę, zamiast zasiłku, wybrało 400 tysięcy Polaków

0
Podziel się:

Bezrobocie drastycznie nie rośnie, bo wolimy iść na swoje. I wziąć dotacje od państwa, w zeszłym roku około 1 mld zł.

Własną firmę, zamiast zasiłku, wybrało 400 tysięcy Polaków
(Stangot/Dreamstime)

Pracy nie ma ponad 2 miliony Polaków. Najwięcej od 4 lat. Bezrobocie byłoby jednak znacznie wyższe, gdyby nie to, że - jak wynika ze statystyk ZUS i resortu pracy, a także analiz ekspertów - wolimy _ iść na swoje _.

Do urzędów pracy w całym kraju w ubiegłym roku zgłosiła się rekordowa liczba nowych bezrobotnych. Pierwszy raz w tym stuleciu przekroczyła ona 3 miliony osób. Takiej skali nie było nawet w latach 2002-2003, kiedy stopa bezrobocia była na rekordowo wysokim poziomie.

Z pewnością nie bez znaczenia okazały się bezzwrotne dotacje z Funduszu Pracy dla bezrobotnych na założenie własnego biznesu. Jak oszacował Money.pl na podstawie danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ich wartość tylko w ubiegłym roku sięgnęła miliard złotych. W sumie na bezzwrotne dotacje od 2007 roku przeznaczono ponad 2 miliardy złotych.

Dziś Główny Urząd Statystyczny poda dane na temat wysokości zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw.
Kryzys odbił się na rynku pracy w Polsce do tego stopnia, że pierwszy raz od 2002 roku więcej osób zarejestrowało się jako bezrobotni, niż zostało wykreślonych z ewidencji _ pośredniaków _.

W styczniu pierwszy raz od czterech lat liczba bezrobotnych w Polsce przekroczyła 2 miliony osób, a stopa bezrobocia sięgnęła poziomu 12,8 procent.

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Jednak eksperci podkreślają, że mogło być jeszcze gorzej. Polacy wykazali się jednak w ubiegłym, kryzysowym roku wyjątkową inicjatywą i postanowili wziąć sprawy w swoje ręce.

O bezzwrotną dotację z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej może starać się każda osoba ze statusem bezrobotnego, jeśli w ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie prowadziła już własnej firmy i nie była karana za przestępstwa gospodarcze. We wniosku trzeba podać m.in:

  • wnioskowaną kwotę (maksymalnie 6-krotność średniego wynagrodzenia)
  • rodzaj planowanej działalności
  • kalkulację kosztów prowadzenia firmy i źródła finansowania
  • harmonogram wydawania pieniędzy z dotacji Firmę, która otrzymała wsparcie, trzeba prowadzić przez minimum rok od chwili przyznania dotacji. W tym czasie nie można też podjąć pracy w innym przedsiębiorstwie. W przeciwnym razie dotację trzeba będzie zwrócić. źródło: Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej

Własna firma receptą na bezrobocie

_ - Zawsze jest tak, że za wzrostem bezrobocia rośnie liczba nowych firm - _ podkreśla Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich. _ - Osoby, które tracą pracę próbują szczęścia w biznesie na własną rękę. Często jest to tak zwane samozatrudnienie, a człowiek zakładający firmę robi to samo co do tej pory, ale dla kilku, a nie jednego zleceniodawcy. _

Szacunki i dane statystyczne za ubiegły rok mówią o nawet 400 tysiącach firm, jakie w czasie kryzysu założyli polscy _ debiutanci w biznesie _. Tylko w pierwszym półroczu 2009 ZUS odnotował 250 tysięcy osób, które założyły działalność gospodarczą.

_ - Kryzys obudził uśpione cechy społeczeństwa, ale zawsze, co niejednokrotnie udowadnialiśmy, byliśmy narodem, który potrafił sobie radzić w trudnych czasach - _podkreśla Ambrozik.

Masz pomysł? Możesz mieć firmę

Jednak dziś - jak mówią eksperci - do założenia firmy tak naprawdę wystarczy chęć i dobry pomysł. Finansowe wsparcie można zdobyć nawet bez własnego kapitału na start. Do dyspozycji są środki unijne, pieniądze z programów rządowych i resortu pracy, można też liczyć na dwa lata ulgi w wysokości składek odprowadzonych do ZUS.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podaje, że w ubiegłym roku liczba osób bezrobotnych, które postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce urosła w 2009 roku o blisko jedną czwartą, w porównaniu z rokiem poprzednim.

Liczba podjęć działalności gospodarczej przez bezrobotnych
rok liczba bezrobotnych, którzy założyli firmę kwota udzielonych dotacji
2009 63 898 ~ 1 mld zł*
2008 52 155 698,9 mln zł
2007 45 086 536,7 mln zł

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

  • - szacunki Money.pl

Na uruchomienie własnej firmy osoba bezrobotna może dostać z Urzędu Pracy bezzwrotną dotację. Do sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. To - według aktualnych wytycznych resortu pracy - ponad 18,5 tysiąca złotych. Jeśli firma utrzyma się na rynku przez rok, pieniędzy oddawać nie trzeba.

Trudno się więc dziwić, że Polacy dotacje biorą i próbują swoich sił. Ministerstwo Pracy nie podsumowało jeszcze funduszy przyznanych w ciągu całego roku, ale jeśli uwzględnić 440 miliony złotych przekazane na wsparcie w pierwszym półroczu i nieoficjalne dane mówiące o 650 milionach do końca sierpnia, można szacować że na start w biznesie bezrobotni dostali z budżetu około miliarda złotych.

Jaką działalność gospodarczą podejmowali bezrobotni
budownictwo 54,2%
handel 17,0%
przetwórstwo przemysłowe 9,5%
pozostała działalność usługowa 9,1%
działalność profesjonalna, naukowa i techniczna 7,8%
usługi administrowania i działalność wspierająca 3,7%
zakwaterowanie i usługi gastronomiczne 3,2%
informacja i komunikacja 2,5%
działalność finansowa i ubezpieczeniowa 2,3%
transport i gospodarka magazynowa 2,0%
działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją 1,8%
edukacja 1,6%
opieka zdrowotna i pomoc społeczna 1,2%
rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo 0,7%
obsługa rynku nieruchomości 0,3%
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 0,1%

źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, dane za pierwsze półrocze 2009

_ - Najwyraźniej Polacy stwierdzili, że kryzys nie jest taki ciężki i pomimo trudności są gotowi przejść na swoje. A pieniądze są dodatkową zachętą - _komentuje w rozmowie z Money.pl ekonomista, prof. Witold Orłowski. _ - To kolejny dowód na to, że w kryzysie Polska radzi sobie lepiej niż inne kraje. _

Tomasz Wójcik, przedstawiciel Międzynarodowej Organizacji Pracy, jest nieco bardziej sceptyczny. _ - To cenny przejaw inicjatywy. Ale trzeba też brać pod uwagę, że nie każda z takich firm sobie poradzi. Nie każdy jest w stanie zmienić kwalifikacje, a przy własnej firmie jest to często konieczne _ - podkreśla_ . _

Powrotu na etaty szybko nie będzie

Oczywiście, nie wszystkie firmy zdołają utrzymać się na rynku. Jak twierdzi Adam Ambrozik, szanse na zaistnienie ma maksymalnie połowa z nich.

Pieniądze na start w biznesie można zdobyć również ze środków Unii Europejskiej. Dowiedz się, co trzeba zrobić:

[

Jak zdobyć dotację unijną na założenie firmy? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;zdobyc;dotacje;unijna;na;zalozenie;wlasnej;firmy,1,0,528385.html )

[

Do 200 tys. euro dla studenta na własną firmę ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/do;200;tys;euro;dla;studenta;na;wlasna;firme,184,0,548024.html )

[

Harmonogram konkursów na dotacje unijne ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/harmonogram;konkursow;na;dotacje;unijne;w;2010;r;,46,0,570158.html )

[

Pieniądze dla kobiet na własną firmę ]( http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/pieniadze;dla;kobiet;na;rozkrecenie;firmy,42,0,548906.html )_ - W Polsce średni czas życia firmy to 2-3 lata. Mniej więcej połowa założonych w ubiegłym roku przedsiębiorstw upadnie - _ przewiduje ekspert KPP. _ - Nie oznacza to jednak, że ich właściciele znikną z rynku. Jest duże prawdopodobieństwo, że zmienią branżę i założą kolejną firmę. _

Ale druga połowa zakładanych w kryzysie firm - czysto statystycznie - ma szanse na to, by recepta na kryzys stała się dla nich receptą na sukces. Tym bardziej, że perspektywy dla rynku pracy na ten rok nie są specjalnie optymistyczne.

Tomasz Wójcik jest przekonany, że czeka nas w najbliższym czasie druga fala kryzysu na rynku pracy. _ - Taki będzie efekt zbytniego otwarcia się Unii na współpracę z Chinami - _przestrzega ekspert MOP.

Prognozy innych specjalistów, z którymi rozmawiał Money.pl nie są tak kasandryczne: bezrobocie rosnąć już nie powinno, choć szybko spadać nie będzie.

źródło: Główny Urząd Statystyczny, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
dane za rok 2010 - na koniec stycznia

Co prawda w gospodarce pojawia się ożywienie, jednak rynek pracy - jak mówią eksperci - zareaguje na nie jak zwykle z co najmniej kilkumiesięcznym opóźnieniem. Wyraźnie większej liczby etatów spodziewać się powinniśmy najwcześniej pod koniec roku. Do tego czasu własna firma będzie wciąż dobrym pomysłem.

_ - Już sam fakt założenia firmy to już jest coś. Niech się utrzyma jedna czwarta to i tak warto - _ ocenia profesor Orłowski. _ - Ci, którzy się utrzymają, nie będą chcieli wrócić na posadę i sami będą zatrudniać. _

Czytaj w Money.pl
*Płaca minimalna wyższa o 240 złotych? * Gdyby minimalna płaca stanowiła połowę przeciętnego wynagrodzenia wyniosłaby 1556 złotych a nie jak obecnie 1317 złotych.
*Szukasz pracy? Najlepiej przez internet * W ubiegłym roku firmy w internecie najczęściej szukały sprzedawców. Internauci - pracy w budownictwie.
*Kryzys uderzył w finansistów i księgowych * Przedsiębiorstwa płacą pracownikom tych działów wyraźnie mniej niż przed rokiem.
*Inwestycja w pracownika daje 71 proc. zysku * Z każdej złotówki zainwestowanej w pracownika polski pracodawca otrzymuje z powrotem średnio 1,71 zł.
praca
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)