Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wniosek o urlop wypoczynkowy. Przykładowy wzór pisma

0
Podziel się:

Pracownik, który świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, ma wiele przywilejów i praw. Jednym z najważniejszych praw jest możliwość skorzystania z urlopu. Urlop wypoczynkowy jest obowiązkowy dla każdego pracownika. Jest udzielany na podstawie wniosku urlopowego, który jest składany na ręce pracodawcy.

Samo złożenie wniosku o urlop wypoczynkowy nie gwarantuje, że taki urlop w wyznaczonym terminie się otrzyma
Samo złożenie wniosku o urlop wypoczynkowy nie gwarantuje, że taki urlop w wyznaczonym terminie się otrzyma (Fotolia)

Kodeks pracy zakłada, że każdy pracownik, który ma umowę o pracę, może skorzystać z urlopu. Urlopu udziela się na dni, które zwykle są dniami pracującymi. Na początek sporządza się w firmie plan urlopowy.

Każdy z pracowników składa deklarację, kiedy będzie chciał wykorzystać dni wolne. Celem takiego planu urlopu jest odpowiednie zorganizowanie pracy w firmie. Chodzi o to, by cały personel nie wziął urlopu jednocześnie.

Wniosek o urlop wypoczynkowy – po co się składa?

Plan urlopowy ma charakter deklaratywny. Jeśli urlop został przydzielony pracownikowi i oznaczony jest on w planie urlopu, nie znaczy to, że ten urlop jest udzielony. Każdorazowo zgodę na urlop musi wyrazić pracodawca. Podstawą takiej zgody jest wniosek urlopowy, który pracownik musi złożyć na ręce pracodawcy. Nie ma jednego, z góry określonego wzoru wniosku urlopowego. Zwykle jest tak, że każda firma określa sobie swój szablon wniosku urlopowego.

Warto pamiętać, że wniosek o urlop wypoczynkowy jest dopiero początkiem procesu. Samo jego złożenie nie pozwala skorzystać jeszcze z urlopu wypoczynkowego. Musi on być potwierdzony przez pracodawcę. W sytuacji, gdy pracownik zacznie urlop, nawet gdy złożył wcześniej odpowiedni wniosek o urlop wypoczynkowy, ale nie dostał oficjalnej zgody pracodawcy, to narusza obowiązki pracownicze. Takie zachowanie może spowodować, że z pracownikiem będzie mogła zostać rozwiązana umowa o pracę. Nawet jako zwolnienie dyscyplinarne.

Wniosek o urlop wypoczynkowy musi być złożony przez pracownika. W takim wniosku pracownik wyraża swoją chęć wzięcia urlopu wypoczynkowego.

Co zawrzeć we wniosku o urlop wypoczynkowy?

We wniosku o urlop wypoczynkowy trzeba wpisać swoje imię i nazwisko, a także nazwę stanowiska, które pracownik zajmuje.** Niezbędne będą też dokładne dane firmy, a także data złożenia wniosku. W takim wniosku trzeba wpisać dokładną nazwę urlopu, o który stara się pracownik. Nie można zapomnieć, by określić termin takiego urlopu.

Wniosek o urlop wypoczynkowy może być udzielony tylko na dni robocze danego pracownika. Znaczy to tyle, że jeśli w czasie urlopu wypada jakiś dzień wolny ustawowo, to nie jest zaliczany do urlopu. Gdy np. sobota jest zwykłym dniem pracy dla danego pracownika, to wtedy taki dzień musi być wliczony do urlopu.

Wzór wniosku o urlop wypoczynkowy

Oczywiście nie istnieje jeden wzór wniosku o urlop wypoczynkowy. Poniżej proponujemy następujący wzór wniosku:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)