Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wynagrodzenie zaliczysz w koszty. Na nowych zasadach

0
Podziel się:

Od 1 stycznia 2009 r. niektórzy pracodawcy mogą stosować korzystniejszą metodę memoriałową.

Wynagrodzenie zaliczysz w koszty. Na nowych zasadach

Od 1 stycznia 2009 r. niektórzy pracodawcy mogą stosować korzystniejszą metodę memoriałową.

Przy metodzie memoriałowej warunkiem zaliczenia składników wynagrodzenia do kosztów uzyskania przychodów jest ich zapłacenie, ale nie koniecznie w miesiącu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Muszą być dotrzymane terminy. Pensja za styczeń zapłacona w lutym przy zachowaniu tych terminów będzie kosztem stycznia.

Z metody memoriałowej mogą skorzystać tylko podatnicy, którzy zapłacą należności pracownicze w wyznaczonych terminach.

Niedotrzymanie tych terminów spowoduje, że pracodawca będzie musiał wrócić do metody kasowej. Metoda ta polega na tym, że do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wynagrodzeń oraz nieopłaconych do ZUS składek w części finansowanej przez płatnika.

Kasowy sposób ujmowania kosztów uzyskiwania przychodów dotyczy także składek na FP oraz FGŚP. Kosztem uzyskania przychodów stają się dopiero wynagrodzenia (składki) zapłacone. Dla rachunku kosztów istotny był tylko miesiąc, w którym faktycznie zostały poniesione wydatki z tego tytułu, a nie miesiąc wynikający np. z opracowanej listy płac.

| Podstawa prawna: |
| --- |
| * Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.). * Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.). * Ustawa z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych... (Dz.U. nr 209, poz. 1316). |

Autorka jest specjalistą w zakresie podatków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)