Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy na czas określony. Ile trwa?

0
Podziel się:

Ostatnio nastąpiło wiele zmian związanych z umowami o pracę i innymi formami zatrudnienia. W lutym 2016 roku określono, że umowa na czas określony nie może zostać zawarta na dłużej niż 33 miesiące. Nie można zawrzeć większej liczby takich umów niż trzy z jednym pracownikiem.

Wypowiedzenie umowy na czas określony. Ile trwa?
(pixabay.com / CC0)

Z tych przepisów jasno wynika, że kolejna umowa o pracę na czas określony automatycznie zmienia się w umowę na czas niekreślony. Jak zatem wygląda wypowiedzenie umowy na czas określony?

Wypowiedzenie umowy na czas określony – długość okresu wypowiedzenia

W wyniku wskazanych już zmian zmieniły się także okresy wypowiedzenia przewidziane dla umowy o pracę na czas określony. W związku z nimi zostały one zrównane z tymi znanymi z wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony.

To czas zatrudnienia u danego pracodawcy określa wypowiedzenie umowy na czas określony i jego długość. Ten okres wynosi dwa tygodnie w przypadku zatrudnienia krócej niż przez sześć miesięcy; miesiąc w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy dłużej niż przez sześć miesięcy oraz trzy miesiące, jeżeli pracownik jest zatrudniony u danego pracodawcy nie mniej niż trzy lata.

Mianem zatrudnienia u danego pracodawcy określa się cały czas, bez względu na przerwy w okresie zatrudnienia. W niektórych sytuacjach wlicza się do niego również czas pracy u poprzedniego pracodawcy.

Przepisy przejściowe

Wspomniane zmiany w Kodeksie pracy weszły w życie 22 lutego 2016 roku. Pojawiło się więc pytanie, co z umowami zawartymi wcześniej? W przypadku umów, które trwały już w tym dniu, staż pracy liczony jest od dnia zmian. Wprowadzone przepisy przejściowe przedstawiły, że umowy, które zawarte zostały przed 22 lutego 2016 roku i trwają ciągle w dniu wejścia w życie przepisów, w których nie dopuszczono do możliwości wypowiedzenia, mają trwać zgodnie z poprzednimi regulacjami.

Wypowiedzenie umowy na czas określony – jak liczyć okres wypowiedzenia?

Wypowiedzenie umowy na czas określony to jednostronne oświadczenie woli. Złożyć je może zarówno pracownik, jak i jego pracodawca.

W jaki sposób jednak prawidłowo liczyć wypowiedzenie umowy na czas określony? Okres wypowiedzenia umowy o pracę, który jest liczony w miesiącu, liczy się od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca, który następuje po miesiącu złożenia wypowiedzenia. Analogicznie, okres wypowiedzenia kończy się wraz z ostatnim dniem miesiąca. Brany jest pod uwagę miesiąc w znaczeniu kalendarzowym, bez znaczenia jest jego długość. Czyli na przykład wypowiedzenie złożone 5 sierpnia, jeżeli obowiązuje trzymiesięczny okres wypowiedzenia, zakończy swój okres 30 listopada.

Jeżeli zgodnie z przepisami obowiązuje tygodniowy okres wypowiedzenia, wypowiedzenie umowy na czas określony rozwiązuje się w soboty. Jeżeli wypowiedzenie zostanie złożone 8 sierpnia 2018, czyli w środę i obowiązuje dwutygodniowy okres wypowiedzenia, to ostatnim dniem obowiązywania umowy będzie sobota 25 sierpnia. Wypowiedzenie umowy na czas określony liczy się więc od niedzieli do soboty.

Wadliwe wypowiedzenie umowy na czas określony

Jeżeli pracodawca w sposób wadliwy dokona wypowiedzenia umowy terminowej, pracownik nie ma prawa do przywrócenia go do pracy. Wyjątkiem są kobiety w ciąży i rodzice w trakcie urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego. Pracownik może jednak wystąpić do sądu z roszczeniem związanym z odszkodowaniem. Jego maksymalna wysokość to kwota za czas, do którego upływu miała trwać umowa. Nie może to być więcej niż trzykrotne wynagrodzenie miesięczne.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)