Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Wypowiedzenie umowy zlecenia

0
Podziel się:

Umowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. Dlatego znacząco różni się ona np. od typowej umowy o pracę. Zupełnie inaczej się ją również wypowiada. Kiedy można wypowiedzieć umowę zlecenie i jak to zrobić poprawnie?

Umowa zlecenie jest regulowana przez kodeks cywilny
Umowa zlecenie jest regulowana przez kodeks cywilny (Idutko, shutterstock.com)

W przypadku tego typu umowy obowiązują nieco inne zasady niż w przypadku umowy o pracę. Dotyczy to również jej wypowiedzenia.

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Zgodnie z zasadą swobody zawierania umów umowa zlecenie może zostać podpisana przez dowolne osoby fizyczne lub prawne. Nie ma konieczności przestrzegania limitów czasu pracy, czy uwzględniania urlopów albo też zwolnień lekarskich. Umowa zlecenie podlega przepisom kodeksu cywilnego, dlatego żadnej ze stron takiej umowy nie obejmują przepisy kodeksu pracy. Dlatego umowa zlecenie może być wykonana w każdym miejscu, a także przez dowolną osobę, za którą odpowiedzialność ponosi zleceniobiorca.

W tym materiale zajmiemy się kwestią wypowiadania takiej umowy. W przypadku umowy zlecenie jest to bowiem dość nietypowa konstrukcja. Umowa zlecenie może być rozwiązana przez obie strony. Ważnym elementem jest to, że zleceniodawca, czyli ten, któremu zależy na tym by inna osoba lub podmiot wykonała dla niego zlecenie, może wypowiedzieć taką umowę w każdym momencie. Jeśli jednak to zrobi, musi zleceniobiorcy zwrócić wszystkie koszty, które ten poniósłby wykonać zlecenie.

Dodatkowo zleceniodawca musi zapłacić zleceniobiorcy wynagrodzenie za pracę wykonaną do czasu wypowiedzenia umowy. Także zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenie w każdym momencie. W tym jednak przypadku, jeśli nie wykona zlecenia bez ważnego powodu, będzie musiał naprawić szkodę, którą mógł z tego powodu ponieść zlecający mu dane zadanie. Co istotne, zleceniodawca może w takiej sytuacji domagać się również naprawienia szkody na drodze sądowej. Chodzi tu o tzw. błahy powód.

Ważny powód, o którym mowa wcześniej, który nie będzie powodował konieczności naprawienia szkody to m.in. choroba, która uniemożliwia wykonanie zlecenia, nagła i niespodziewana zmiana sytuacji życiowej, czy np. utrata uprawnień, które są niezbędne do prawidłowego wykonania pracy. Ważnym powodem do zerwania umowy przez zleceniobiorcę może być też brak wskazówek niezbędnych do prawidłowej realizacji.

Wypowiedzenie umowy zlecenia jest zdecydowanie łatwiejsze, niż ma to miejsce w przypadku umowy o pracę.

Praktyczne rozwiązanie umowy zlecenia

Formę rozwiązania umowy zlecenia reguluje dokładnie artykuł 746 § 1 Kodeksu cywilnego. Zakłada on, że w tym przypadku nie ma okresu ochrony. Zleceniobiorca i zleceniodawca mogą więc wypowiedzieć umowę zlecenia nawet od razu po podpisaniu.

Wypowiedzenie umowy zlecenia może nastąpić z obu stron, ponieważ co do zasady jest to rodzaj umowy oparty na wzajemnym zaufaniu.

W przypadku wypowiedzenia umowy zlecenia nie trzeba podawać konkretnych powodów wypowiedzenia. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli w umowie zawarto zapis dotyczący konkretnych warunków jej wypowiedzenia. Umowa może też określać wysokość kary, która będzie nałożona w sytuacji wypowiedzenia umowy przez którąś ze stron.

Wypowiedzenie umowy zlecenia – termin

Kodeks cywilny nie określa terminu wypowiedzenia umowy zlecenia. Dlatego uznaje się, że następuje to ze skutkiem natychmiastowym. Forma wypowiedzenia umowy zlecenia to oświadczenie woli złożone drugiej stronie. Praktykuje się jej formę pisemną, ale dopuszczalna jest również jej forma ustna. Ważne, żeby informacja o zakończeniu wykonywania zlecenia dotarła do drugiej strony.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)