Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Zasiłek przedemerytalny. Komu przysługuje świadczenie?

1
Podziel się:

Jeśli osoba straciła źródło utrzymania, jest w podeszłym wieku i ma problem ze znalezieniem pracy, może skorzystać ze świadczenia przedemerytalnego.

Zasiłek przedemerytalny ma z założenia związek z przeciwdziałaniem bezrobociu
Zasiłek przedemerytalny ma z założenia związek z przeciwdziałaniem bezrobociu (iStock.com)

Emerytura ma pomagać uzyskiwać dochody osobie w podeszłym wieku. Wszystko dlatego, że wraz ze starzeniem się organizmu spada efektywność naszej pracy. W związku z tym może pojawić się też problem z podjęciem zatrudnienia przez osobę, która ma już zaawansowany wiek. Świadczenie emerytalne ma też w założeniu pozwolić na czerpanie korzyści z tego, że przez wiele lat się pracowało, zarabiało i odkładało składki na emeryturę. Emerytura wypłacana jest przez ZUS.

Warto wiedzieć, że otrzymanie emerytury uwarunkowane jest odpowiednim wiekiem, a także tym, żeby wejść do systemu emerytalnego. Dokonuje się tego np. poprzez podjęcie pracy. Co jednak w sytuacji, gdy po wielu latach pracy, nagle tracimy zatrudnienie? Do emerytury zostało jeszcze kilka lat, a pracę trudno znaleźć? Z pomocą przychodzi zasiłek przedemerytalny.

Specyfika zasiłku przedemerytalnego

Zasiłek przedemerytalny istnieje w polskim porządku prawnym od 2004 roku. Chroni osoby, które od dłuższego czasu pozostają bez pracy, a zostało im niewiele do emerytury. Wtedy mają prawo skorzystać z zasiłku, który wypłaca ZUS. Taki zasiłek wypłacany będzie aż do chwili uzyskania prawa do właściwej emerytury. Świadczenie takie nie jest duże. Od 1 marca 2018 r. jego wysokość to 1070,99 zł. Żeby otrzymać takie świadczenie, trzeba spełnić kilka warunków. Przede wszystkim trzeba mieć przynajmniej 6 miesięcy stażu w ostatniej firmie.

Przepisy regulują wszystkie zasady dotyczące ustalania prawa do takich świadczeń, a także zasady związane ze wstrzymywaniem ich wypłaty, a także przejmowaniem przez ZUS wypłaty świadczeń i zasiłków, które przyznaje się na podstawie przepisów o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Komu przysługuje zasiłek przedemerytalny?

Zasiłki przedemerytalne, które przyznawane są na zasadach, które są określone w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, to zasiłki w rozumieniu ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Żeby uzyskać takie uprawnienie trzeba też mieć odpowiedni wiek. To 56 lat w wypadku kobiet i 61 lat w przypadku mężczyzn. Trzeba też mieć 20 lat pracy (w przypadku kobiet) i 25 lat w przypadku mężczyzn. Konieczność ukończenia wieku nie jest brany pod uwagę, jeśli staż pracy przekracza 35 lat u kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Świadczenie emerytalne należy się również osobom, które prowadziły działalność gospodarczą przynajmniej przez dwa lata, ale ogłoszono jej upadłość. Ze świadczenia mogą też skorzystać osoby, które straciły prawo do renty, która jest pobierana przynajmniej od 5 lat i zarejestrował się w urzędzie pracy. W tym przypadku kobieta musi mieć jednak ukończone 55 lat i 20 lat pracy, a mężczyzna 60 lat i 25 lat stażu pracy. Takie uprawnienia przysługują też opiekunom osób niepełnosprawnych po ich śmierci. Żeby skorzystać z zasiłku przedemerytalnego, trzeba najpierw spędzić 6 miesięcy na zasiłku dla bezrobotnych. Jeśli w tym czasie nie uda im się znaleźć zatrudnienia, to dostaną określone zaświadczenie z urzędu pracy, które pozwoli o wnioskowanie o zasiłek przedemerytalny w ZUS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Stefan
4 lata temu
Masz zaznacz po 40 latach pracy składki wej powinien mieć prawo do emerytury