Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zryczałtowany podatek dochodowy. Kto może z niego skorzystać?

0
Podziel się:

Zryczałtowany podatek dochodowy to jedna z możliwości rozliczania się przedsiębiorców. Mogą ją wybrać przede wszystkim ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem.

Rozliczenie zryczałtowanego podatku odbywa się na podstawie ewidencji przychodów
Rozliczenie zryczałtowanego podatku odbywa się na podstawie ewidencji przychodów (pixabay.com / CC0)

Kto może rozliczać zryczałtowany podatek dochodowy?

Zryczałtowany podatek dochodowy przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność w formie jednoosobowej, a także spółki cywilnej czy jawnej. Może być też wykorzystywany przez osoby wykonujące wolne zawody. Grupa tych osób jest dokładnie wymieniona w ustawie. Są to np. lekarz, dentysta, a także pielęgniarka lub tłumacz i wielu innych wymienionych w przepisach. Z tej formy rozliczenia mogą skorzystać też osoby, które uzyskują dochód z najmu lub dzierżawy.

Jeśli przedsiębiorca zalicza się do grupy, która może rozliczać się w ten sposób, wystarczy, że wybierze rozliczenie ryczałtowe, zakładając działalność na druku CEiDG. Wszyscy inni mogą zmienić formę rozliczenia podatkowego, na początku każdego kolejnego roku. Trzeba to zrobić najpóźniej do 20 stycznia. Wystarczy wtedy złożyć aktualizację formularza CEiDG.

Wyłączenie możliwości stosowania ryczałtowego podatku dochodowego

Ryczałtem nie mogą rozliczać się ci przedsiębiorcy, którzy obracają produktami związanymi z akcyzą. Nie mogą z niego korzystać również osoby rozliczające się na karcie podatkowej. Zryczałtowany podatek dochodowy nie jest też możliwy dla osób, które prowadzą działalność w takim samym zakresie jak to, czym zajmowały się w ramach stosunku pracy. Dodatkowo wyłączeniem z podatku zryczałtowanego objęte są kantory wymiany walut, lombardy, apteki, a także handel częściami do pojazdów.

Jak rozliczyć zryczałtowany podatek?

Zryczałtowany podatek rozliczany jest na podstawie ewidencji przychodów. Może być rozliczany co miesiąc lub co kwartał. Określoną kwotę podatku trzeba wpłacić do urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca. W jakiej wysokości płaci się zryczałtowany podatek?

Zależy to od rodzaju działalności. Stawka ryczałtu oscyluje w widełkach 2-20 proc.

Specyfiką zryczałtowanego podatku dochodowego jest to, że nie można tutaj zmniejszyć podatku, biorąc pod uwagę koszty prowadzenia działalności. Dlatego taka forma rozliczenia zdecydowanie nie będzie opłacalna w przypadku działalności, które mają wysokie koszty. Trzeba też pamiętać, że jeśli podatnik zdecyduje się na zryczałtowany podatek, nie może rozliczać się z małżonkiem.

W niektórych przypadkach stawki podatku będą najniższe w przypadku ryczałtu. Plusem jest również uproszczona księgowość, niewymagająca korzystania z pomocy księgowej. Można także opłacać zaliczki na podatek w formie ulgowej raz na kwartał.

Innym wyróżnikiem tego podatku jest termin rocznego rozliczenia. Jeśli wybierasz zryczałtowany podatek dochodowy, roczne zeznanie podatkowe trzeba złożyć do końca stycznia. Trzeba do tego użyć formularza PIT-28.

Kiedy zryczałtowany podatek się opłaca?

W przypadku niektórych działalności ryczałt będzie zdecydowanie najlepszym możliwym sposobem rozliczenia. Chodzi tu np. o dochody uzyskiwane z najmu. Wtedy ryczałt wynosi 8,5 proc. Stawką 5,5 proc. rozliczać mogą się np. ci, którzy prowadzą roboty budowlane.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ma także swoje wady. Przede wszystkim istotne ograniczenia co do rodzaju prowadzonej działalności, a także wysokości dochodów, które nie mogą przekroczyć 150 tysięcy euro rocznie. Nie ma w tym przypadku także ulgi na dzieci oraz dogodniejszych warunków dla samotnych rodziców.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)