Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak wypełnić PIT-28? Instrukcja krok po kroku dla wynajmujących mieszkania

Jak wypełnić PIT-28? Instrukcja krok po kroku dla wynajmujących mieszkania

Fot. Picsues, Pixabay (CC0)

Wynajmujesz lub dzierżawisz mieszkanie prywatnie? Nie zapomnij, że do końca stycznia musisz złożyć do urzędu skarbowego PIT-28. Formularz jest przeznaczony dla osób, które rozliczają wynajem nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zobacz, jak wypełnić deklarację podatkową.

Zeznanie podatkowe złożą podatnicy, którzy płacą skarbówce podatek za prywatny wynajem mieszkania w formie ryczałtu (w wysokości 8,5 proc. od kwoty przychodu). Zaliczki mogą odprowadzać miesięcznie lub kwartalnie, zawsze do 20 dnia następującego miesiąca. Co ważne, składając PIT-28 nie można odliczyć kosztów innych niż czynsz, czyli wydatków na remont, wyposażenie czy opłat za media.

PIT-28 - zeznanie podatkowe za 2016 rok

Rozliczenia przychodów za 2016 rok dokonamy na 19. wersji formularza PIT-28. Numer można sprawdzić w prawym, dolnym rogu na pierwszej stronie druku. Osoba prywatnie wynajmująca mieszkanie powinna dołączyć do deklaracji również załącznik PIT-28A.

Instrukcję krok po kroku przedstawiamy na podstawie informacji z poniższego przykładu:

PRZYKŁAD
Pan Jan przez cały 2016 rok prywatnie wynajmował swoje mieszkanie studentom. Co miesiąc pobierał opłatę w wysokości 1800 zł. Przychody z najmu za 12 miesięcy wynoszą w tym przypadku 21 600 zł. Miesięczna zaliczka na podatek dochodowy wynosiła 153 zł (1800*8,5 proc.), więc podatek za cały rok równa się 1836 zł.

U góry formularza zapisujemy identyfikator podatkowy. W przypadku wynajmu mieszkania poprawny będzie numer PESEL.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie części A. W pole "Urząd, do którego adresowane jest zeznanie" wpiszemy nazwę urzędu skarbowego, właściwego ze względu na adres zamieszkania. Element B dotyczy podstawowych danych podatnika.

Część C - przychody podatnika objęte ryczałtem

W kolejnej części wykazujemy łączną kwotę przychodu, jaką osiągnęliśmy z najmu w minionym roku podatkowym.


Znajdujemy punkt 3., który nie wiąże się z działalnością gospodarczą i tam wpisujemy przychody "z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze".

Kwota przychodu z przykładu wynosi 21600 zł. Należy ją wprowadzić do następujących rubryk - 34., 35., 41. i 45. W pozycji 57. wykazujemy natomiast udział procentowy kwot (z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku), który wynosi 100 proc.

Część D - odliczenia od przychodów

W sekcji D po raz kolejny wpisujemy kwotę przychodu. Znajdzie się ona w punkcie 72. ("Przychód po odliczeniach") oraz 74. ("Przychód po odliczeniu odsetek").


Pan Jan z przykładu w 2016 roku rozpoczął wynajmowanie mieszkania. Nie poniósł z tego tytułu żadnych strat w latach poprzednich, więc w rubryce 68. pozostaje 0 zł.

Część F - podstawa opodatkowania

W sekcji F wykazujemy podstawę opodatkowania. Jeśli nie mamy żadnych odliczeń od podatku, które wykazywalibyśmy w części E, ponownie podajemy kwotę przychodu - 21 600 zł. Wartość wpisujemy do rubryki 90.


Na następnej stronie przeczytasz dalszy ciąg instrukcji

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Czytaj także
Polecane galerie
miska
2017-01-20 15:00
Wielkiego brata ze wschodu zamienilismy na wielkiego brata z zachodu na zasadzie: zamienił stryjek siekierkę na kijek