Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZUS - od stycznia mniej informacji, od kwietnia bez deklaracji

0
Podziel się:

1 stycznia br. weszła w życie Ustawa z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Nowelizacja wprowadziła wiele ważnych dla płatników zmian.

1 stycznia br. weszła w życie Ustawa z dnia 18 grudnia 2002 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 241, poz. 2074). Nowelizacja wprowadziła wiele ważnych dla płatników zmian. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.

  1. Mniej informacji przekazywanych do ZUS

Dokumenty zgłoszeniowe ubezpieczonych Od 1 stycznia 2003 r. płatnicy składek nie muszą podawać w zgłoszeniu informacji dotyczących:
- danych o karcie stałego lub czasowego pobytu,
- okresu, na jaki orzeczony został stopień niepełnosprawności,
- wymiaru czasu pracy,
- stopnia pokrewieństwa lub powinowactwa,
- pozostawania we wspólnym gospodarstwie domowym z pracodawcą, zleceniodawcą, osobą prowadzącą pozarolniczą działalność,
- niezdolności do pracy,
- pracy górniczej,
- kodu wykształcenia,
- kod wykonywanego zawodu należy podawać tylko w przypadku ubezpieczonych wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Dokumenty zgłoszeniowe płatników składek:

Również od 1 stycznia 2003 r. w zgłoszeniu płatnika składek zrezygnowano z podawania informacji o:
- dacie rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności,
- posiadania statusu zakładu pracy chronionej lub aktywizacji zawodowej.

  1. Zwolnienie z obowiązku składania deklaracji

Osoby prowadzące pozarolniczą działalność, opłacające składki wyłącznie za siebie lub/i osoby z nimi współpracujące, począwszy od dokumentów rozliczeniowych za kwiecień 2003, zwolnione są z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych lub imiennych raportów miesięcznych za kolejne miesiące, jeżeli nie nastąpiła żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego. Zwolnienie to dotyczy również osób, które opłacają składki liczone od minimalnej podstawy wymiaru składek (60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale), także wówczas, gdy zachodzi zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego, ale jest ona spowodowana wyłącznie zmianą wysokości minimalnej podstawy wymiaru składek.

  1. Elektronicznie już powyżej 5-ciu osób

Od 1 kwietnia 2003 r. płatnicy składek rozliczających składki za więcej niż 5 osób zobowiązani zostali do elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych.

Na wniosek płatnika rozliczającego składki za więcej niż 5 osób i mniej niż 21 osób, ZUS wyraża zgodę na przekazywanie dokumentów w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru lub w formie wydruku z Płatnika, nie dłużej jednak niż przez 3 miesiące od dnia wejścia w życie tego obowiązku (tj. od 1 kwietnia 2003 r.). W uzasadnionych przypadkach ZUS może zwolnić płatnika składek rozliczającego składki za więcej niż 5 osób z obowiązku elektronicznego przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych.

  1. Zgłoszenie płatnika w formie papierowej

Od 1 stycznia 2003 r. dokumenty zgłoszeniowe: ZUS ZPA/ZUS ZFA (w trybie zgłoszenia) oraz ZUS ZIPA, płatnicy składek zobowiązani są przekazywać do ZUS w formie papierowej. Do dokumentów tych płatnik zobowiązany jest dołączyć kopie dokumentów potwierdzających nadanie identyfikatorów NIP i REGON.

  1. Korekta - wyrejestruj i ponownie zgłoś do ubezpieczeń

Od 1 stycznia 2003 r. w przypadku zgłaszania zmian i korekt takich danych jak: kod tytułu ubezpieczenia, rodzaje ubezpieczeń oraz data objęcia ubezpieczeniami, płatnik składek zobowiązany jest złożyć wyrejestrowanie z ubezpieczeń, a następnie ponowne zgłoszenie do ubezpieczeń. Formularz ZUS ZWUA należy stosować wyłącznie przy wyrejestrowywaniu z ubezpieczeń, nie należy go stosować w celu zgłaszania do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych osób, które chcą kontynuować te ubezpieczenia.

msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)