Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

ZUS robi ukłon w stronę przedsiębiorców. Sam wygenerujesz sobie zaświadczenie

31
Podziel się:

ZUS udostępnia internetową usługę, w ramach której przedsiębiorcy będą mogli sami załatwić sobie potwierdzenie z danymi, zawartymi na ich koncie w Zakładzie. Później będą mogli iść z tym potwierdzeniem do instytucji, która wymaga od nich takiego dokumentu.

- Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
- Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji - mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. (PAP, Bartłomiej Zborowski)

"Wprowadzona właśnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych samoobsługa na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS: - chwali się Zakład.

Jak wyjaśnia, w taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

- Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji. Już nie tylko udostępniamy e-usługi realizowane zdalnie przez naszych pracowników, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych – mówi prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. - Na bieżąco analizujemy oczekiwania naszych klientów i staramy się wychodzić im naprzeciw - dodaje.

Zobacz także: Obejrzyj też: Podwyżka składki ZUS. "To nie jest moment na wprowadzanie reformy ZUS"

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej, czy też instytucji finansowej, musieli złożyć w tej sprawie wniosek.

Od tego tygodnia sami mogą już utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS. Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne - wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone.

Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce.

W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych. Dla lekarzy, ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień - chwali się ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(31)
leonek_king
5 lata temu
łaskawcy…….. i niech ktoś powie, że prowadzenie działalności w Polsce jest zbiurokratyzowane
kapitalista
5 lata temu
ZUS mi nie jest potrzebny do niczego! ZUS to komuna i ucisk na obywatela!
ays
5 lata temu
SQLLeszekt
przedsiębiorc...
5 lata temu
Cały system kosztował 800 mln zł plus corocznie 200 mln za obsługę, z pieniędzy podatników - po to żeby wydrukować sobie coś czego przez 25 lat prowadzenia działalności nigdy nie potrzebowałem albo żeby sprawdzić ludzi na ZLA (dawne L4) co przynosi oszczędności 4 mln. rocznie
Dh
5 lata temu
Kpina , kpina , kpina ...
...
Następna strona