Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Rekordowe składki ZUS w 2020 r. Przedsiębiorcy za jednolitym system składek

6
Podziel się:

W przyszłym roku wzrośnie przeciętne wynagrodzenie, a wraz z nim wzrosną składki ZUS. Zapowiada się rekordowa podwyżka. Federacja Przedsiębiorców Polskich opowiada się za wprowadzeniem jednolitego systemu ubezpieczeń społecznych powiązanego z dochodem płatników.

Nowe składki ZUS w 2020 r. Zapowiada się rekordowa podwyżka
Nowe składki ZUS w 2020 r. Zapowiada się rekordowa podwyżka (East News)

Rekordowe składki ZUS w 2020 r.

Jak informowaliśmy pod koniec czerwca, rząd przyjął założenia do projektu budżetu na przyszły rok. W przyszłym roku płaca minimalna wyniesie 2450 zł brutto. To oznacza podwyżkę o 200 zł w porównaniu z rokiem obecnym.

Z dokumentu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów wynika także, na jakim poziomie ustalona została wartość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego na przyszły rok. To właśnie ten wskaźnik decyduje o tym, jak wysokie będą składki ZUS płacone przez przedsiębiorców w 2020 r.

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło z 4765 zł do aż 5227 zł. Podstawę wymiaru składek ZUS stanowić będzie 60% tej kwoty, czyli 3136,20 zł. Tym samym oznacz to wzrost składki ZUS na 2020 r. o prawie 10 proc. w porównaniu do stawki obecnej.

Zobacz: Podwyżka składki ZUS. "To nie jest moment na wprowadzanie reformy ZUS"

Minimalne składki ZUS w 2020 r.:

  • Składka emerytalna - 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł w porównaniu z rokiem 2019 r.)
  • Składka rentowa - 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł)
  • Składka na Fundusz Pracy - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
  • Składka chorobowa - 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
  • Składka wypadkowa - 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł)

Pełne składki ZUS na 2020 r. (bez składki zdrowotnej - opublikowana zostanie w styczniu 2020 r.) wyniosą łącznie 1069,14 zł wobec 974,65 zł w roku obecnym. Oznacza to wzrost o 94,49 zł, czyli o 9,7%. Jak podaje portal zus.pox.pl, biorąc pod uwagę zmiany wysokości składki zdrowotnej w poprzednich latach, możemy założyć, że w przyszłym roku składka zdrowotna wzrośnie do poziomu ok. 375 zł.

Nowe składki ZUS w 2020 r. Przedsiębiorcy za jednolitym system składek

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) popiera stanowisko Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców dotyczące składek na ZUS i wprowadzenia jednolitego systemu ubezpieczeń powiązanego z dochodem płatników.

- Taki program FPP przedstawiła wraz ze szczegółowymi wyliczeniami - z uwzględnieniem restytucji ozusowania umów zleceń. Jego wdrożenie przyniosłoby poprawę salda budżetu państwa o 10,4 mld zł rocznie - czytamy w komunikacie.

Według Federacji, naprawy wymaga wyjątkowo niesprawiedliwy system ryczałtowy opłacania składek z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, który jest takim samym obciążeniem dla przedsiębiorców uzyskujących małe dochody miesięczne, jak i tych, którzy mają je bardzo wysokie. Wyraźnie widać tu zachwianie podziału na małych, średnich i dużych przedsiębiorców.

Proponowany mechanizm pełniłby także rolę automatycznego stabilizatora koniunktury, w przypadku, gdyby dynamika PKB zaczęła wyraźniej spowalniać, a zyski firm maleć. Ich składki jednocześnie obniżyłyby się, dając dodatkowe wsparcie gospodarce w trudniejszym czasie.

Źródło: zus.pox.pl, money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Peter
5 lata temu
A Krzywousty dziękuje przedsiębiorcom za wzrost gospodarczy - populizm totalny
kiel
5 lata temu
PiS zarzyna gospodarkę.
ada
5 lata temu
Co ona pierniczy. 1500 zł dla małych firm to morderstwo.
Kami
5 lata temu
Zarżna w końcu wszystkie kury co im przynoszą złote jajka. Smutne
Robert.
5 lata temu
Po co płacić więcej. Mam firmę w Czechach i jestem jej przedstawicielem na Plskę. Ceny podaję w Eur . Zus to jakieś 880 zł.nawet sam.osobowy i benzynz idą w koszty a wszystko tańsze . Wyleczyłem sie z dziadowania i oszczędzania na wszystkim. Tam nie ma potrzeby kombinować.