Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zwolnienie lekarskie - czy wystarczy ksero?

0
Podziel się:

Świadczenia chorobowe wypłaca się na podstawie wystawianych przez lekarza formularzy ZUS ZLA. Co jednak, gdy pracownik takie zwolnienie zgubi?

Zwolnienie lekarskie - czy wystarczy ksero?
(Lech Muszyński /PAP)

Utrata ZUS ZLA

Niewątpliwie problem stwarza sposób postępowania w sytuacji, gdy pracownik zgubi zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA. Podstawą do wypłaty świadczenia jest wtedy wypis z kopii zaświadczenia znajdującej się w posiadaniu lekarza wystawiającego dane zwolnienie - musi być ona przechowywana przez okres 3 lat. Może to być również jej kserokopia poświadczona przez lekarza.

Kopia ZUS ZLA

Często zdarza się też, że osoba pracująca w kilku firmach otrzymane zaświadczenie lekarskie dostarcza do podstawowego miejsca zatrudnienia, natomiast w pozostałych przedstawia jego kserokopie - nieraz poświadczane przez pracodawcę, u którego znajduje się formularz. Kserokopia ta nie może jednak stanowić podstawy do wypłacenia świadczenia. Pracownik powinien zgłosić lekarzowi wystawiającemu zaświadczenie, że posiada kilka tytułów do ubezpieczenia i poprosić o wydanie odpowiedniej ilości formularzy.

Pozostałe dokumenty

Przy staraniach o przyznanie poszczególnych świadczeń chorobowych pracownicy - oprócz druku ZUS ZLA - muszą przedłożyć jeszcze inne dokumenty. Wyszczególnione są one w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz. 742 ze zm.). Te, z którymi najczęściej mogą mieć do czynienia pracodawcy przedstawia tabela nr 1.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)